گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر پژوهشكده شورای نگهبان: طرح شفافیت مجلس ناپخته و صرفا برای رفع تکلیف است

خطاب دماوندی طرح فعلی مجلس برای شفافیت قوای سه گانه را ناپخته توصیف و بیان کرد: مفاد این طرح به حدی شتاب زده تصویب شده که عملا راه به جایی نخواهد برد و به نظر می رسد این طرح صرفا برای رفع تکلیف است.

1401/02/26
|
13:35
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه های اجرایی؛ راهبردها و رویکردها و با حضور دکتر مهدی خطاب دماوندی، پژوهشگر پژوهشکده شورای نگهبان به روی آنتن رفت.

مهدی خطاب دماوندی با تصریح بر اینکه در موضوع شفافیت هیچ تردیدی نیست، گفت: شفافیت هم تراز عباراتی مانند عدالت، صداقت و درستی است و این امری پذیرفته است. طبیعتا شفافیت در همه عرصه ها، قطعا منجر به ارتقاء آگاهی عمومی می شود. قانون اساسی نیز تاکید کرده جمهوری اسلامی ایران موظف به آگاه سازی مردم است.

وی با اشاره به طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه های اجرایی تصریح کرد: این طرح مجلس پاسخگوی نیاز مردم نیست و یکی از دلایل این امر مشخص نبود نسبت آن با سایر مقررات و قوانین است. قانون دسترسی آزاد و انتشار اطلاعات در سال 88 مصوب شد؛ خیلی از مفادی که طرح شفافیت قوای سه گانه آمده است، به آن قانون شباهت دارد.

این پژوهشگر پژوهشکده شورای نگهبان با ذکر نمونه ای ادامه داد: بند الف ماده 2 طرح درباره شفاف سازی اسناد تاسیس و اطلاعات ساختار است که در قانون دسترسی آزاد اطلاعات پیش بینی شده است. خیلی از موارد قانون شفافیت فعلی با قانون مصوب سال 88 هم پوشانی دارد.

وی اشاره کرد: در زمان دولت سابق، لایحه ای تحت عنوان لایحه شفافیت ارائه شد که علی رغم ایرادات و نواقصی که داشت، ولی نسبت به این طرح جامعیت داشت. ماده 2 طرح قوای سه گانه کپی برداری شده از ماه 3 لایحه شفافیت دولت آقای روحانی است. متاسفانه لایحه شفافیت به سرانجام نرسید و با اتمام مجلس دهم طرح مذکور نیز به فراموشی سپرده شد.

خطاب دماوندی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو طرح فعلی مجلس برای شفافیت قوای سه گانه را ناپخته توصیف و بیان کرد: مفاد این طرح به حدی شتاب زده تصویب شده است که عملا راه به جایی نخواهد برد. از جمله مواردی که به عنوان نقص می توان به طرح مذکور اشاره کرد اصل 75 قانون اساسی است که در رویه ایرادات شورای نگهبان نسبت به قوانین مجلس پر تکرار بوده است. بر اساس این اصل، منابع مالی طرح شفافیت قوای سه گانه توسط مجلس پیش بینی نشده است.

این پژوهشگر پژوهشکده شورای نگهبان افزود: وقتی مجلس قصد دارد شفافیت را به تمام قوا بسط دهد، طبعا باید پیش بینی مالی و بودجه ای برای آن کرده باشد اما مشخص نیست چه تدبیری برای این موضوع اتخاذ شده است. بعضی از شوراها مانند مجلس خبرگان، مجمع تشخیص و نهادهای ذیل مقام معظم رهبری هستند که چون مافوق مجلس محسوب می شوند، مجلس نمی تواند نسبت به آن ها تعیین و تکلیف کند. بنابراین به نظر می رسد طرح مجلس صرفا رفع تکلیف است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی