گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل بین الملل: جنگ اوکراین، بحران اقتصادی و کمبود غذا در جهان را به دنبال دارد

آشنا با تصریح بر اینکه جنگ علیه اوکراین باعث افزایش تنش ها و بحران های اقتصادی در سطح جهان می شود گفت: بسیاری از کشورهای جهان تلاش می کنند ذخایر کالاهای اساسی خودشان را افزایش دهند که این مسئله سبب کمبود غذا در جهان می شود.

1401/02/28
|
12:37
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تحولات جنگ اوکراین و با حضور مهدی آشنا، کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

مهدی آشنا ترس، منفعت و افتخار را سه عامل و محرکی اثرگذار در رفتار کشورها در نظام بین المللی دانست و گفت: در جنگ اوکراین می توانیم آثار این انگیزه ها و عوامل محرک را مشاهده کنیم. بر اساس انگیزه ترس، علم روابط بین الملل، سیاست قدرت را به عنوان هدف اساسی کشورها شناسایی می کند.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی از جمله اروپایی ها سیاست افزایش قدرت را دنبال می کنند، اظهار کرد: با توجه به شرایط بین المللی از جمله افزایش قدرت چین و وجود روسیه به عنوان قدرتی علیه اروپا و آمریکا، غربی ها به دنبال کنترل روسیه هستند تا سپس با تمرکز بیشتری به کنترل چین بپردازند.

این کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو جنگ روسیه علیه اوکراین را یک جنگ بین قدرت های بزرگ دانست و بیان کرد: این جنگ بدون تردید پیامدهای گسترده ای دارد که برخی از آن ها نمایان شده است. تغییر نظم بین المللی و حرکت به سمت نظم جدید یکی از مهم ترین اثرات این جنگ است. بعد از فروپاشی شوروی عملا یک نظام تک قطبی به رهبری آمریکا شکل گرفته بود.

وی افزود: با خیزش چین و همچنین تلاش روسیه بعد از فروپاشی شوروی با روی کار آمدن پوتین برای تغییر در رویه های موجود، نظم تک قطبی آمریکا با چالش های جدی مواجه شده است. روسیه با اقدامات خود نشان می دهد این نظم تک قطبی رو به پایان است و آمریکا دیگر هژمون جهانی نیست.

آشنا از پیامدهای تغییر نظام بین الملل در پی جنگ روسیه علیه اوکراین گفت و عنوان کرد: کشورهایی که قصد داشتند بی طرف و مستقل باشند، دیگر نمی توانند نقش همراهی با طیف های مختلف قدرت در سطح جهانی را پیاده کنند. در حقیقت در پی این تغییرات فشارهای سیستمی افزایش پیدا می کند و کشورهای جهان به این سمت سوق داده می شوند که باید با یکی از طرف های قدرت های جهانی ائتلاف کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با تصریح بر اینکه جنگ علیه اوکراین باعث افزایش تنش ها و بحران های اقتصادی در سطح جهان می شود، اظهار کرد: بسیاری از کشورهای جهان تلاش می کنند ذخایر کالاهای اساسی خودشان را افزایش دهند که این مسئله به بحران های اقتصادی در حوزه کمبود غذا در جهان دامن می زند زیرا یک جنبه این جنگ افزایش بودجه ای نظامی و کاهش سرمایه گذاری اقتصادی و در نتیجه اختصاص کمتر منابع به برنامه های اقتصادی است.

وی تضعیف نهادهای بین المللی را یکی دیگر از اثرات افزایش تنش و جنگ عنوان کرد و گفت: کشورها اجرای حقوق و قواعد بین المللی را به دلیل احترام به ارزش های جهانی عنوان می کردند اما با اقدام روسیه و کشورهای غربی علیه آن، وابستگی نهادها، سازمان ها و هنجارهای بین المللی به قدرت های بزرگ بیشتر و روشن تر می شود که نتیجه آن تضعیف این قواعد و نهادها است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی