گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل منطقه: بازی دوگانه آمریکا با گروهک‌های تروریستی بیشترین آسیب را به مردم خاورمیانه وارد کرده است

یک تحلیلگر مسائل منطقه گفت: به نظر می‌رسد که دوگانه بازی کردن آمریکا در رویارویی با گروه‌های تروریستی به منطقه بیشتر آسیب وارد کرده است.

1396/06/05
|
11:00

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(ریشه‌های تروریسم و نقش قدرت‌های بزرگ آمریکا در شکل‌گیری آن) با حضور دکتر حسین آجرلو،تحلیلگر مسائل منطقه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسین آجرلو گفت: بزرگ‌ترین جنایتی که آمریکا در منطقه خاورمیانه انجام داد، این است که از گروهک‌های تروریستی به عنوان یک ابزار استفاده کرد. برخی وقت‌ها، ایالات‌متحده به آنها ضرباتی وارد کرده اما هیچ‌گاه در صدد این برنیامده که این مساله را به صورت اساسی حل کند و ریشه گروه‌های تروریستی در خاورمیانه را خشک کند.

وی با نگاهی به دورنمای روابط بین‌الملل افزود: آمریکا مدعی است که یک ابرقدرت است و باید نظم بین‌الملل را تامین کند. اما در خاورمیانه بیشتر به مدیریت آشوب پرداخته تا به امنیت‌افزایی. این مساله به نظرم یکی از جنایت‌هایی است که در حق مردم این منطقه شده است. از طرفی چرا وقتی که گروه‌های تروریستی و تکفیری به سمت محور مقاومت حرکت می‌کنند، به سمت مرزهای ایران، سوریه حرکت می‌کنند، ایالات‌متحده اقدام خاصی انجام نمی‌دهد؟

این تحلیلگر مسائل منطقه ادامه داد: اما همین که بخشی از گروهک‌های تروریستی به سمت اردن و بیابان‌های نزدیک به عربستان سعودی، کردستان عراق و یا ترکیه کشیده می‌شوند، آمریکایی‌ها عملیات‌های خودشان را شدت می‌بخشند و حملات شدیدی انجام می‌دهند و پیشروی‌هایی هم می‌کنند. به نظر می‌رسد که دوگانه بازی کردن آمریکا در رویارویی با گروه‌های تروریستی به منطقه بیشتر آسیب وارد کرده است.

آجرلو اظهار کرد: اگر قرار است که آمریکا با گروه‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه مبارزه کند، باید به صورت شفاف به میدان بیاید. بازی دوگانه آمریکا در منطقه نشان می‌دهد که قصد ندارد در منطقه امنیت ایجاد شود. اگر آمریکا بخواهد در منطقه امنیت شکل بگیرد باید صادق باشد و همراه با کشورهای منطقه با تروریست‌ها روبه‌رو شود و برای ریشه‌کن کردن آنها کمک کند، اما به نظر می‌رسد که آمریکا همچنان می‌خواهد از گروه‌های تروریستی به عنوان یک ابزار برای رسیدن به مقاصد خودش استفاده کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی