گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل اقتصادی: مفسدان اقتصادی باید برای کار به معدن بروند

تحلیلگر مسائل اقتصادی ضمن رد اعدام در برخورد با مفسدان اقتصادی گفت: گاهی افرادی به عنوان فاسد معرفی و اعدام می‌شوند، به جای اعدام باید آنها را به کارهای سخت مانند کار در معدن واداشت تا بفهمند مال بیت‌المال خوردن یعنی چه!

1396/06/15
|
09:01

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(راهبردهای مبارزه ساختاری با فساد با توجه به ابراز نگرانی معاون اول رئیس‌جمهور از عمیق شدن نفوذ فساد) با حضور مهندس برخوردار،تحلیلگر مسائل اقتصادی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهندس برخورداری گفت: آماری که صندوق بین‌المللی پول در سال 1999 گرفته مشخص کرده که بین 3 تا 5 درصد Gpt کشورهای جهان صرف رشوه‌خواری می‌شود، این آمار بیشتر در اسیا و اقیانوسیه است و از هر 10 نفر در کل جهان، یک نفر رشوه داده و باز هم این آمار متمرکز در آسیا و اقیانوسیه است.

وی افزود: در اسیا نیز برخی کشورها مانند کره جنوبی، مالزی، فیلیپین و ترکیه در رابطه با رشوه‌خواری شفاف‌سازی کردند. اما چگونه است ما که کشوری مسلمان هستیم نمی‌توانیم در این رابطه شفاف‌سازی کنیم؟ در حالی که خودمان را نزدیک به پیامبر و ائمه می‌دانیم و هر روز دم از اسلام و ... می‌زنیم اما عملا داریم برخلاف این موازین طی طریق می‌کنیم! .

این تحلیلگر مسائل اقتصادی ادامه داد: مجلس و برخی ارگان‌های کشور به بعضی پول‌ها وابسته هستند و نمایندگان برای انتخابات به پول بعضی افراد نیاز دارند و ناچارند که از چنین افرادی تبعیت کنند که از آنها در انتخابات حمایت کردند. فساد از این همین جا آغاز می‌شود و باید جلوی آنها گرفته و برای نمایندگان بودجه‌های خاص تعیین شود. نباید به هیچ عنوان سیاسیون ما وابسته باشند. باید مردم بتوانند حزب تشکیل دهند و با کمال میل از کاندیداهای حزبی خودشان حمایت مالی کنند تا نمایندگان که به نمایندگی مردم به مجلس می‌روند، بدهکار کسی نباشند که نتواند در مقابل افراد فاسد بایستند.

مهندس برخورداری اظهار کرد: گاهی افرادی به عنوان فاسد معرفی و اعدام می‌شوند اما نهایتا ضرر آنها به جامعه و مردم وارد شد. به جای اعدام باید آنها را به کارهای سخت مانند کار در معدن واداشت تا بفهمند مال بیت‌المال خوردن یعنی چه! تا دریابد آن پول نفتی را که گرفته متعلق به بچه سیستان و اهواز و کردستان و ... هست. فرد خاطی و مفسد باید بفهمد که نمی‌تواند با رانت اطلاعاتی که داشته به راحتی ایجاد فساد کند.

وی افزود: متاسفانه قوانین بازدارنده ما در رابطه با امور مالی بسیار ضعیف است و باید درک کرد که با اعدام فساد ریشه‌کن نمی‌شود بلکه باید در قوانین تجدیدنظر شود و افرادی که با ملت چنین رفتار می‌کنند به درستی عقوبت ببینند. ملتی که در سال 57 انقلاب کرد یکی از مسائلش مبارزه با فسادی بود که در رژیم پهلوی وجود داشت.

این تحلیلگرمسائل اقتصادی ادامه داد: مبارزه با فساد باید با رویه خاصی باشد و در رسانه‌های عمومی نیز شفاف‌سازی شود و باید به مردم نشان دهند اگر فلان شخص دچار فساد شده، وضعش در فلان معدن که در حال کار اجباری است، به چه شکل است. ان موقع برای جامعه درس عبرتی خواهد بود و هر کسی به راحتی وارد جرائم مالی و فساد نخواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی