گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

ظهره‌وند: موقعیت رهبری و هژمونیک آمریکا در شیب منفی قرار گرفته است

ابوالفضل ظهره‌وند با اشاره به مقایسه ایران و آمریکا در جهان امروز گفت: وقتی امروز ما موقعیت ایران را با موقعیت آمریکایی‌ها نسبت به 10 سال قبل مقایسه می‌کنیم ما در تراز متفاوتی هستیم و آمریکایی‌ها در شرایط دشواری قرار گرفتند.

1396/06/29
|
11:00
|

برنامه "گفت وگوی سیاسی" با موضوع (ضرورت طراحی راهبردها و سناریوهای مختلف برای سطوح برخورد آمریکا با برجام و انجام واکنش مناسب و به موقع) با حضور دکتر ابوالفضل ظهره‌وند، دیپلمات و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

دکتر ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در بحث برجام، از ابتدا بخشی از جامعه نظرش بر این بود که اساسا آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند. زیرا نخستین باری نبود که ما با آمریکایی‌ها سر میز مذاکره نشستیم. قبل از برجام با آمریکایی‌ها درباره عراق و موضوع افغانستان مذاکره داشتیم. پیش از آن هم با آمریکایی‌ها در مساله گروگان‌ها در قرارداد الجزایر مذاکره کرده بودیم و بعد هم دیدیم که چطور با این مذکرات و قراردادها برخورد کردند.

وی افزود: آمریکایی‌ها در مذاکره با ایرانی‌ها یک سخن گفتند و در عمل طور دیگری برخورد کردند. بنابراین این پیشینه، باید نوعی هوشمندی را در طرف مذاکره‌کننده به وجود می‌آورد که به راحتی به آمریکایی‌ها اعتماد نکند. زیرا بخشی از دیالوگی که از ابتدا صورت گرفت و مواضعی که اعلام شد، عنوانش این بود که ما در حال جلو رفتن در مسیر اعتمادسازی هستیم.

این دیپلمات ادامه داد: در مذکرات 1+5 طرف اصلی آمریکایی‌ها بودند و آنچه که روی ما تاثیر گذاشته بود، تحریم‌های ثانویه بود، زیرا تحریم‌های اولیه را از دوره رونالد ریگان علیه ما وضع کردند و ما هم مسیرمان خودمان را دنبال می‌کردیم و به نوعی بدون آمریکا کارهایمان را انجام می‌دادیم. تحریم‌های ثانویه که وضع شد، کشورهایی را که با ما در ارتباط تجاری بودند متاثر از این تحریم‌های آمریکایی می‌شدند.

ظهره‌وند عنوان کرد: بنابراین تحریم‌های ثانویه به صورت یک فشار آزار دهنده درآمد که، باز هم رویکرد در قبال این تحریم‌ها در بخشی از جامعه نخبگانی، یا مراکز تصمیم‌گیری کشور این بود که با آمریکا به طور مستقیم وارد مذاکره شویم. لذا 1+5 در ادامه مذکرات گذشته که در سطح پایین‌تری بود به سطح بالاتری با حضور وزرای خارجه پنج کشور بعلاوه نماینده اتحادیه اروپا ارتقاء پیدا کرد و جلو رفت و خروجی آن برجام را در پی داشت.

وی افزود: در روند مذاکره ما کشورهای مذاکره‌ کننده و به ویژه آمریکا را می‌شناختیم و آنچه که در گذشته اتفاق افتاده بود، مستند و مکتوب بود و باید با تکیه بر این مستندات، مهندسی مذکرات را در دست می‌گرفتیم انجام نشد. شاید به دلیل تفاوت رویکردی بود که در دولت یازدهم نسبت به دولت‌های قبلی اتفاق افتاد، برجام را تولید کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در حال حاضر رویکردی که از آمریکایی‌ها در قبال برجام می‌بینیم، آنها هدفشان از برجام، تنها کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ایران نبود، بلکه هدف آنها، ماهیت جمهوری اسلامی و پدیده‌ای به نام انقلاب اسلامی است و باید این پدیده در چارچوب ساختارهای تحت کنترل آنها تعریف شود و جای بگیرد که این اتفاق 39 سال رخ نداده و چالشی است که در آن شرایط به نفع ما تغییر پیدا کرده و به ضرر آمریکا پیش می‌رود.

ظهره‌وند گفت: وقتی امروز ما موقعیت ایران را با موقعیت آمریکایی‌ها نسبت به 10 سال قبل مقایسه می‌کنیم ما در تراز متفاوتی هستیم و آمریکایی‌ها در شرایط دشواری قرار گرفتند. این شرایط دشوار آمریکا تنها در منطقه ژئوپلتیک خاورمیانه نیست بلکه در شبه‌جزیره کره، آمریکای لاتین و در سطح داخلی اتحادیه اروپا نیز شرایط به نفع ایالات‌متحده نیست. از همه مهم‌تر، موقعیت داخلی این کشور و شرایط اقتصادی و اجتماعی که به وجود آمده، مجموعه این عوامل و شرایط، موقعیت رهبری و هژمونیک ایالات‌متحده را در یک شیب منفی قرار داده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی