گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس مركز مطالعات آمریكا: ترامپ به دنبال فشار به ایران در مسائل موشکی و منطقه‌ای است

رئیس مرکز مطالعات آمریکا گفت: با توجه به اختلاف‌نظری که میان آمریکا و ایران دربحث موشکی و منطقه‌ای وجود دارد دولت آمریکا در تائید یا عدم تائید پایبندی ایران به برنامه هسته‌ای درتلاش است تا از ایران امتیاز بگیرد.

1396/07/17
|
10:14

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(تداوم کارشکنی ترامپ علیه برجام و سناریوهای پیش‌رو با توجه به واکنش‌های بین‌المللی) با حضور دکتر مهدی کردی،رئیس مرکز مطالعات آمریکا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکترمهدی کردی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: براساس قرائن و شواهد ترامپ اعلام نظر درباره توافق هسته‌ای که 23 مهر باید آن را تائید نکند و این ایده را آزمایش کند که با اعمال تحریم در آیتمهای جدید علیه سپاه پاسداران مانع از سرمایه‌گذاری بیشتر اروپا در جمهوری اسلامی ایران شود. از طرفی روزنامه فاینشنال تایمز انگلستان اعلام کرده که احتمالا ترامپ در هفته آینده در بخشی از استراتژی سخت گیرانه جدید خودش علیه ایران سپاه را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کند.

وی افزود: اگر ترامپ اعلام کند که ایران به برجام پایبندی نداشته است، می‌توان گفت که برجام از درجه اعتبار ساقط شده و از اهمیت افتاده است. این در حالی است که چندماه پیش سناتور رابرت کُروکر طرحی را به دولت ترامپ ارائه کرد مبنی بر اینکه دولت اوباما و شخص اوباما براساس اختیارات شخصی خودش توافق برجام را امضاء کرده و برهمین اساس ترامپ می‌تواند طبق نظرات شخصی خودش خروج آمریکا از برجام را اعلام کند. اگر این اتفاق بیفتد به واسطه نفوذ مالی که دولت آمریکا در شبکه‌های مالی و بین‌المللی دارد به تبعیت از آن طرف اروپایی نیز برجام برایش از درجه اعتبار خارج خواهد شد.

رئیس مرکز مطالعات آمریکا ادامه داد: ضمن اینکه اگر رئیس‌جمهور آمریکا توافق هسته‌ای را تائید نکند، کنگره 60 روز مهلت دارد تا تحریم‌هایی را که براساس توافق هسته‌ای تعلیق شده، تائید کند. زیرا هم اوباما و هم ترامپ هر سه ماه یکبار تعلیق تحریم‌های علیه ایران را تمدید می‌کردند، نه اینکه لغو دائم شود. در این میان یک تبصره وجود دارد که رای اکثریت هر دو مجلس(سنا و کنگره) باید لحاظ شود. قانون داخلی آمریکا می‌گوید اگر رئیس‌جمهور توافق هسته‌ای را تائید نکند، کنگره دو ماه فرصت دارد تا تحریم‌هایی را که تعلیق شده بودند، دوباره از سر بگیرد و از حالت تعلیق خارج کند.

دکترکردی گفت: بعید به نظر می‌رسد با توجه به ترکیبی که نمایندگان کنگره را تشکیل می‌دهد، کنگره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند. اما نباید از نظر دور داشت که این احتمال وجود دارد که با توجه به اختلاف‌نظری که در بسیاری از مسائل میان آمریکا و ایران از جمله مباحث موشکی و منطقه‌ای وجود دارد و دولت آمریکا نیز در بحث تائید یا عدم تائید ایران به برنامه هسته‌ای در حال استفاده است تا بتوانند در حوزه منطقه‌ای و موشکی از ایران امتیاز بگیرد.

وی افزود: باید توجه داشت که یک عامل عمده کارشکنی‌های ترامپ علیه برجام، موفقیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت در عراق و سوریه طی یکسال اخیر بوده است. بنابراین منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی به هم ریختگی و تشتت در دنیای اسلام است نظیر آنچه که در هفت سال اخیر در منطقه خاورمیانه رخ داده است. به همین دلیل یک احتمال هم می‌تواند این باشد که آمریکا با استفاده از این اهرم به دنبال فشار به جمهوری اسلامی است تا به این واسطه ایران را در رابطه با مسائل موشکی و منطقه‌ای پای میز مذاکره بیاورد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی