گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل غرب آسیا: مداخله و مزاحمت آمریکایی‌ها در عدم سرکوب داعش در مرز عراق با اردن

یک کارشناس مسائل غرب اسیا عنوان کرد: آمریکایی‌ها هنوز محورهای مواصلاتی به اردن را تحت کنترل دارند و نیروهای حشدالشعبی و ارتش عراق در چندین مرتبه به آنها اخطار دادند.

1396/07/18
|
10:08

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع( بررسی فضای میدانی مواجهه با داعش و چشم‌اندازهای منطقه در فضای پساداعش با توجه به کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی) با حضور دکترحسین کنعانی‌مقدم، کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکتر کنعانی‌مقدم در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو در رابطه با آخرین وضعیت داعش در عراق و سوریه اظهار کرد: در حال حاضر وارد مرحله تنبیه، سرکوب و اخراج گروه‌های تروریستی از عراق و سوریه هستیم. دو تحول مهم در منطقه اتفاق افتاد و پس از آزادسازی حلب در سوریه و موصل در عراق، شاهد هستیم که با کمک نیروهای حشد‌الشعبی و گروه‌های مقاومت منطقه در حال پاکسازی از وجود گروهک‌های تروریستی است. البته این مرحله بسیار مهم است، زیرا دیگر داعش نمی‌تواند مدعی استقرار در جایی باشد.

وی افزود: در عراق دیگر امکان ادعای استقرار، پادگان و خلافت اسلامی ندارد و عملا می‌توان گفت که در بحث نظامی پرونده داعش رو به پایان است. به هر حال با عزم و اراده‌ای که در دولت عراق و کشورهای هم‌پیمان آن در بحث مقابله با داعش وجود دارد، سه مرحله (مهار، سرکوب و انقراض) که پیش‌بینی می‌شد، رو به انجام است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: به نوعی می‌توان گفت که نیروهای نظامی سوریه و عراق در حال الحاق به هم هستند. از طرفی مهم‌ترین محورهای مواصلاتی، لجستیکی، تدارکاتی داعش در سوریه وعراق همین محوری است که در آن عملیات انجام می‌شود که اگر در این محور مهار کامل داعش انجام شود، انقطاعی میان فرماندهی و پشتیبانی نیروهای داعش شکل می‌گیرد که هم به پاکسازی سوریه از تروریست‌ها کمک خواهد کرد و هم به عراق.

دکترکنعانی‌مقدم با اشاره به دخالت‌های آمریکا در دفع داعش گفت: از طرفی مناطقی که در حال حاضر در دست آمریکایی‌هاست جزء مناطق مورد مناقشه است، زیرا آمریکایی‌ها حاضر نیستند، آن مناطق را ترک کنند. هنوز محورهای مواصلاتی به اردن را تحت کنترل دارند و نیروهای حشدالشعبی و ارتش عراق در چندین مرتبه به آنها اخطار دادند، درگیری‌های نظامی جدی وجود داشته اما مداخلات آمریکا مانع پیشروی سریع نیروهای حشدالشعبی و ارتش عراق برای مقابله با داعش شده است.

وی افزود: زمانی که نیروهای عراقی برای عملیات‌های وسیع تجمع پیدا می‌کنند، آنها یا منطقه را بمباران می‌کنند و یا فرمانده هان داعش را فراری می‌دهند و یا محورهای مواصلاتی را برای آنها باز می‌کنند و کمک‌های مختلفی برای آنها انجام می‌دهند. بنابراین می‌توان گفت در حال حاضر صحنه نبرد با داعش در منطقه شفاف شده و مشخص است که داعش با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی وارد صحنه شده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: با وجود کارشکنی‌هایی که در دفع داعش در عراق وجود داشته است باید گفت که در حال حاضر نیروهای حشدالشعبی و ارتش عراق با پراکندن و انهدام مواضع تروریست‌ها مانع از استقرار و آرایش پادگانی آنها شده و میتوان گفت که داعش در مرز انهدام و نابودی است.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی