صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: توقع مردم از بسیج وافرادی که مدعی بسیجی بودن دارند، بالا ست بنابراین هر خطایی که از یک بسیجی سر بزند، تبدیل به یک آسیب بزرگ برای کلیت بسیج می‌شود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بازخوانی ماموریت و اهداف بسیج دانش‌آموزی در چارچوب نیازهای راهبردی کشور و گفتمان انقلاب اسلامی) با حضور دکترحسن بنیانیان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکترحسن بنیانیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: بسیج جزء نهادهای موفق جهموری اسلامی ایران است و این موفقیت هم ناشی از این است که افراد با صفای باطن و فطرت پاک و با اشتیاق خودشان وارد این ساختار می‌شوند و بدنه، بدنه سالمی است و انگیزه افراد، انگیزه‌های مالی و دنیایی نیست و انگیزه‌ها، انگیزه‌های الهی است. میزان موفقیت در چنین ساختاری، مقداری از آن برمی‌گردد به کمکهایی که سایر نهادها باید به آن بکنند.

وی افزود: نهاد بسیج هم ظرفیتهای مدیریتی درون خودش دارد و ما بعد از چهل سال مبارزه مستقیم در برابر دشمن، نظام جمهوری اسلامی همچنان سرپا و مقاوم و در حال رشد و پویایی در منطقه و جهان است. این رشد و پویایی بی‌دلیل نیست و بخشی از آن مدیون سازوکاری است که با هدایت امام خمینی(ره) در جریان بسیج شکل گرفته است. در عین حال بخشهای مختلف دارد که یکی از بخشهای مهم و موثر آن، بسیج دانش‌آموزی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در این رابطه معمولا کلمه آینده‌سازان را بسیار به کار می‌بریم که کاملا درست است اما باید دقت کرد که ما در گذشته دور، کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگ‌ترها منفعل و مطیع بودند اما اکنون کودکان، نوجوانان و جوانها، اعضای فعال خانواده و جامعه هستند و امروز در هر پدیده مثبتی که بر دانش‌آموزان سرمایه‌گذاری کنید، بازتاب آنرا می‌بینید. بنابراین بحث تنها آینده نیست، بلکه هم اکنون آثار منفی و مثبت آنرا شاهد هستید.

دکترحسن بنیانیان گفت: اما در بلندمدت که نوجوانهای ما بزرگ و کارشناس، مدیر و عنصر فعال اجتماعی می‌شوند، این تاثیرگذاری خیلی گسترده‌تر می‌شود، اما نباید غافل شویم که هم اکنون هم 13 میلیون دانش‌آموز نقش مهمی در تحولات فرهنگی کشور دارند و بسیاری از خانواده‌ها از طریق نوجوانانشان با فضای مجازی آشنا می‌شوند و پدرومادر را هدایت می‌کنند که چه ببینند و چه نبینند! جهت در اینجا برعکس شده و این موارد به ما نشان می‌دهد که ما نسبت به تربیت کودکان و نوجوانان بیشتر از گذشته حساس باشیم و باید بیندیشیم که در این میان یکی از بازوهای مهم ما بسیج دانش‌آموزی است که پیوندی میان نهادهای دفاعی و نهاد تعلیم و تربیت است.

وی افزود: هر نهادی به واسطه ویژگیهای مثبتی که پیدا می‌کند، باید احتمال دهیم که آسیبهایی نیز متوجه آن است و باید با حساسیت بیشتری به آن توجه کنیم. در این میان محبوبیت اصلی بسیج شهدای گرانبهایی است که در راه دفاع از انقلاب اسلامی تقدیم شده است و تصویر بسیار زیبایی از شهدا در ذهن ماست که مردم منتقل می‌کنند به آن فردی که امروز مدعی بسیجی بودن است و توقع آنها بسیار بالا می‌رود و هر خطایی که از یک بسیجی سر بزند، بلافاصله تبدیل به یک آسیبی بزرگی برای کلیت بسیج می‌شود.مرتبط با این خبر

  • راهبرد دانش‌آموز محوری، هدفش تربیت دانش‌آموز انقلابی است

  • از دانش آموزان بسیجی رویکرد تربیتی و انقلابی می خواهیم

  • در بسیج دانش آموزی به دنبال رشد استعداد و خلاقیت های دانش آموزان هستیم

  • ضرورت خروج دانش آموزان از انفعال در فضای مجازی

  • جهادگران آتش به اختیاران جامعه هستند

  • ارتباط تنگاتنگ بسیج دانش آموزی با وزارت آموزش و پرورش

  • عقاید و باورهای جوانان مورد هجمه سنگین دشمن است