صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک تحلیلگرمسائل بین الملل گفت: آمریکایی‌ها در تلاش هستند که ضمن القای نوعی جدایی میان نظام و مردم ایران در هر مقطع این انگاره را در اذهان ایرانیان مستقر کنند و جا بیندازند که برای خروج از وضعیت کنونی تغییر نظام از ضروریات است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(جنگ نرم استراتژی اساسی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران؛ مهم‌ترین راهبردها و محورهای جنگ نرم دشمن) در ادامه با حضور سیدرضا میرطاهر، تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سیدرضا میرطاهر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: تصورم بر این است که در هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما جنگ نرم علیه ایران خیلی جدی دنبال شد، زیرا در جنگ نرم تاثیرگذاری بر اذهان مدنظر است و از طریق این تغییر غیرمستقیم جامعه هدف به سمت اهداف مدنظر دولت سلطه‌گر یا دولت جنگ آفرین حرکت خواهد کرد.

وی افزود: طبیعتا دموکرات‌های آمریکا با توجه به ماهیتی دارند بیشتر به دنبال تاثیرگذاری بر ایران از طریق جنگ نرم رفتند. در آن دوره برای مثال در جریان فتنه 88 شاهد این بودیم که هیلاری کلینتون، وزیرامورخارجه وقت در واقع تلاش کرد از چند طریق بر اوضاع و جریان‌ها در ایران تاثیر بگذارند که یکی از این راه‌های تاثیرگذاری استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر و فیس‌بوک بود و در واقع شبکه‌های اجتماعی نقش کانال‌های ارتباطی و هماهنگی و ارسال پیام‌ها و هماهنگی مواضع را ایفا می‌کردند.


این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: در طرف دیگر آمریکایی‌ها به طور مستقیم با خواسته‌های معترضان ابراز همدردی و همنوایی می‌کردند و به این ترتیب در تلاش بودند که خود را در نقش حامی ملت ایران جا بندازند!

در مراحل بعدی نیز در واقع یکی از ابزارهای جنگ نرم که در حال حاضر ترامپ نیز خیلی از آن استفاده می‌کند، القای این نکته، مساله یا مفهوم است که هر آنچه از سختی‌ها که ملت ایران به ویژه در بحث تحریم‌ها تحمل می‌کنند، نه به دلیل برخوردهای غیرانسانی و خلاف حقوق بشری و غیرقانونی آمریکا و متحدانش است، به ویژه در بحث تحریم‌های یک‌طرفه که آمریکا صراحتا حاضر به فروش قطعات لازم و ضروری هواپیمای مسافربری به ایران نشدند.

سیدرضا میرطاهر درباره شیوه استفاده از جنگ نرم در تحت فشار گذاشتن ملت ایارن گفت: به عبارتی آمریکایی‌ها مردم ایران را به دلیل نظام جمهوری اسلامی مجازات کردند اما با همین رفتار غیرانسانی از طریق اعمال قدرت نیمه‌سخت(با تحریم‌های اقتصادی و غیراقتصادی) که علیه ایران اعمال کردند در همان زمان مدعی بودند که ما دوست ملت ایران هستیم و این نظام جمهوری اسلامی است که باعث شده که این سختی‌ها به ملت ایران تحمیل شود.

اما در واقع سوالی در این میان مطرح است که وقتی شما کشوری را تحریم دارویی می‌کنید، تکلیف بیماران سرطانی که نیاز به داروهای رادیویی دارند، چیست؟

وی افزود: در بحث دادن قطعات ضروری هواپیماهای مسافربری و ممنوعیت فروش آن به ایران، نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها تلاش‌شان این است که ضمن القای نوعی جدایی میان نظام و مردم ایران در هر مقطع و با بهانه‌های مختلف در واقع این انگاره را در اذهان ایرانیان مستقر کنند و جا بیندازند که برای خروج از وضعیت کنونی تغییر نظام از ضروریات است. به این ترتیب مردم را تشویق کنند که به دنبال تغییر نظام بروند.

مرتبط با این خبر

  • در ایران روی نیازمندی ها مطالعه نمی شود

  • فضای مجازی سلاح جنگ نرم است

  • جنگ نرم غرب، جنگ تصاحب اندیشه و تغییر باورهاست

  • ضعف اجرای قانون حجاب در عدم تفاهم فرهنگی دولت هاست

  • بسیج؛ سد نخست مقابله با جنگ نرم است

  • تبلور قدرت نرم امریکا ، نفوذ در تصمیم گیران است

  • اغتشاشگران شناسنامه و تابعیت خارجی ندارند !

  • انزوای ائتلاف های امریکایی با طرح "امنیت دسته جمعی"

  • نظام جمهوری اسلامی انعکاس اراده ملت ایران است

  • شکاف میان مردم و مسئولان مهم‌ترین راه برای نفوذ دشمن است