صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک پژوهشگر روابط بین‌الملل و سیاست خارجی مطرح کرد: انچه جمهوری اسلامی ایران را می‌تواند به موفقیت بیشتری برساند، رسیدن به یک فهم دقیق‌تر و توافق گفتمانی درباره اولویت‌ها در منطقه است .

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی ویژگی و تهدیدات منطقه غرب آسیا و راهکارهای مقابله با آن با براساس دومین اجلاس امنیتی تهران) در ادامه با حضور علی اسماعیلی، پژوهشگر روابط بین‌الملل و سیاست خارجی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی اسماعیلی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: انچه که جمهوری اسلامی ایران را با توجه به توانایی، امکانات و جایگاهی که در منطقه دارد، می‌تواند به موفقیت بیشتری برساند، رسیدن به یک فهم دقیق‌تر و توافق گفتمانی درباره اولویت‌ها در منطقه است. در حال حاضر، ما به عنوان کشوری که همیشه حامی محور مقاومت بودیم و تلاش کردیم که هر گفتمانی در منطقه به نوعی گفتمان بومی منطقه را پشتیبانی و همراهی کند، مدنظر قرار دهیم و از آن حمایت کنیم. ما با تشکیل همایش و گردهمایی گفتمان خودمان را به عنوان کشور پیشگام منطقه تبیین کنیم.

وی افزود: اگرچه در همایش‌ها و میزگردها ممکن است درباره برخی مسائل اختلاف‌نظر وجود داشته باشد اما به نظرم محور مقاومت می‌تواند با پشتوانه بیشتری حتی در جامعه بین‌الملل نیز اهداف و راهبردهای خودش را تعیین کند و به طور مشخص ائتلاف عبری، عربی و غربی شاید در برهه‌ای احساس کرده که این توانایی را دارد که جمهوری اسلامی ایران را منزوی کند و یا با پیگیری ایران‌هراسی، ایران را در صدر مسائل بین‌المللی چه به لحاظ رسانه‌ای و چه به لحاظ نهادی قرار دهد.

این پژوهشگر روابط بین‌الملل و سیاست خارجی ادامه داد: با وجود سیاست‌های مخرب آمریکا و متحدانش در منطقه بروز بعضی مسائل در خاورمیانه مانند مسائل مربوط به کردستان عراق نشان داد که ایجاد پشتوانه‌ای برای محور غربی، عبری و عربی با هدف از بین بردن جایگاه و پیشرو بودن ایران در گفتمان مقاومت پاسخگو نخواهد بود به این دلیل که گفتمان انقلاب اسلامی در منطقه به شکلی نهادینه شده و این نهادینه شدن به نوعی خود را در محور مقاومت نشان داده است.

مهدی اسماعیلی گفت: به نظرم ادامه سیاست‌های آمریکا و متحدانش در منطقه با هدف ایران‌هراسی و بدبین کردن کشورهای منطقه همچنان با شکست مواجه خواهد شد. ضمن بحث افزایش و ارتقای امنیت منطقه غرب آسیا مطرح است و ایجاد امنیت در منطقه را جدا از نیازها و خواست‌های مردم خاورمیانه نمی‌توان صورتبندی و سیاستگذاری کرد. به طور مشخص در بحث امنیت انسانی روندهای جهانی باعث شده که نوعی آگاهی از حقوق و تکالیف مردم شکل بگیرد و مردم را به هر شکلی که در منطقه به عنوان انسان ایرانی، عراقی، پاکستانی و ... تعریف کنیم، امروزه برداشت دیگری از حقوق و تکالیف خودش دارد.

وی افزود: برداشت جدید مردم از امنیت که حاصل روندهای جهانی آگاهی‌بخشی است، باعث شده که دولت‌ها ضرورت تجدیدنظر در سیاست‌گذاریهای امنیت انسانی را احساس کنند. اگر تا دیروز توپ و تانک و تهدیدات سخت‌افزاری در اولویت بود و دولت‌ها تلاش داشتند با از بین بردن آنها امنیت انسان را تامین کنند، امروز امنیت ذهنی، سرمایه‌گذاری، سلامت و غدایی خودشان را به عنوان اولویت هر انسانی معرفی کردند و دولت‌ها باید بیایند و این سیاستگذاری امنیتی را مطابق با این خواسته‌ها پیگیری کنند.

مرتبط با این خبر