صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک تحلیلگر مسائل فضای مجازی گفت: در حال حاضر نرم‌افزارهای داخلی ساخته جوانان و کارآفرینان داخل کشور موجود است و مزیت‌هایی دارد که تا کنون حتی قابل رقابت حداقل از سوی تلگرام نیست اما متاسفانه گفته می‌شود که ابزار داخلی اصلا کارآمدی ندارد!

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی نقش‌آفرینی و ابعاد بی‌ثبات‌سازی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در اغتشاشات اخیر) در ادامه با حضور ابوذر منتظرقائم، تحلیلگر مسائل فضای مجازی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

ابوذر منتظرقائم در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم رکن نخست برقراری شبکه‌های ارتباطی خارجی منفعت چندین هزار میلیارد تومانی است که هر سال وزارت ارتباطات از محل فروش پهنای باند خارجی به جیب دولت سرازیر می‌کند، در این میان شرکتی به نام شرکت ارتباطات زیرساخت که شرکت مادر تخصصی است که خلاف سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی وارد حوزه تجارت پهنای باند شده در حالی که ماموریتش نگهداری و توسعه زیرساخت‌های کشور است.

وی افزود: این شرکت تنها در سال 95 یک سودی بالاتر از دو هزار میلیارد تومان حسابرسی شده کسب کرده که این سود جدا از هزینه سازمان و سرمایه‌گذاری مجدد است و به صندوق دولت واریز کرده است. در حالی که این تنها محل درآمد دولت از فروش اینترنت نیست و شرکت‌های اپراتور باید درصدی از فروش خود را به وزارت ارتباطات بدهند و درآمدی که دولت در این سه، چهار سال داشته، نزدیک به 20، 30 هزار میلیارد تومان است و این درآمد برای دولت قابل چشم‌پوشی نیست.

منتظرقائم در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حال حاضر نرم‌افزارهای داخلی داریم که جوانان کارآفرین داخل کشور ساختند و مزیت‌هایی دارد که تا کنون قابل رقابت حداقل از سوی تلگرام نیست اما متاسفانه گفته می‌شود که ابزار داخلی اصلا کارآمدی ندارد و اطلاعات غلطی به مخاطبان می‌دهند. اما شبکه پیام‌رسان تلگرام در زمان اغتشاشات در نقش رسانه‌ای ظاهر شد و به دلیل نصب سریع بر تلفن‌های همراه کارآمدی آنها را افزایش داد در حالی که شبکه بی. بی.سی با استفاده از تجهیزات ماهواره قابل دریافت است و بستگی به حضور در منزل دارد اما ممکن است که بخواهند یک برنامه چهل یا بیست دقیقه‌ای را با استفاده از فیلترشکن با استفاده از تلفن همراه تماشا کنند و از آن یک خط خبری را دریافت کنند.

وی افزود: اما نوع خبررسانی در تلگرام مبتنی بر تک جمله یا به حالت خبر است که اطلاعات فشرده و کوتاهی را به مخاطب ارائه می‌کند و نصب آن برتلفن همراه باعث شد که به عنوان ابزاری برای برنامه‌ریزی و شکل‌دهی به سازمان اغتشاش مورد استفاده قرار گیرد. در این میان باید به زنگ خطری که مدت‌ها قبل کارشناسان درباره شبکه‌های اجتماعی به صدا درآوردند، اشاره کنم که بارها گفته شد که سواد رسانه‌ای را باید جدی بگیریم و اگر در این میان تنها به تذکر اکتفا شود، کارساز نیست بلکه رفع تکلیف است.

این تحلیلگر مسائل فضای مجازی ادامه داد: متاسفانه قطع شبکه‌های اجتماعی و برگرداندن مجدد آنها نه تنها به هوشیاری منجر نشد، بلکه اوضاع را بدتر کرد. اگرچه در این میان برخی انتقاد کردند که بستن شبکه‌های اجتماعی منجر به بازار گرمی دلالان فیلترشکن شد. در این رابطه باید یادآوری کنم که تجارت فیلترشکن از قبل بود و همچنان نیز ادامه دارد. از طرفی بعضی از این فیلترشکن به صورت رایگان از سوی دولت آمریکا ارائه شد و سایت‌های رسمی آمریکایی نیز این را به صورت صریح مطرح کردند که به مردم ایران امکانات رایگان برای ورود به شبکه‌های اجتماعی را داده‌اند.



مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

  • راه اندازی شبکه ملی ١٢ سال است که جزو مطالبات مقام معظم رهبری است