صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل ژئوپلتیک گفت: یک نکته در تشدید رفتارهای ایران‌ستیزانه، عربستان وجود دارد و آن تغییر فضای منطقه است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(عربستان و نقش آن در بی‌ثبات‌سازی منطقه) با حضور دکتر یاسر شامانی، کارشناس مسائل ژئوپلتیک روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

یاسر شامانی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: شاید دست به دامان شدن عربستان به اسرائیل و آمریکا ناشی از این باشد که شاهزاده‌های کنونی عربستان می‌خواهند نسل بعد حکومت را به خودشان منتقل کنند. در عین حال سیاست دیگری که اتخاذ کرده، نفی رقباست. به عبارتی برای اینکه عربستان تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای شود، باید رقبای خودش را نفی کند و بزرگ‌ترین رقیب منطقه‌ای عربستان، ایران است.

وی افزود: بنابراین در هر زمینه‌ای که برای عربستان امکانپذیر باشد و بتواند محدوده قدرت ایران را ببندد و محدود کند، هیچ دریغی ندارد، چه از بعد سیاسی و چه از منظر اقتصادی، نظامی و ابعاد فرهنگی. در جریانات اخیر کشورمان دیدیم که در اغتشاشاتی که به وجود آمد، درصد قابل توجهی از پیام‌های ایجاده شده در فضای مجازی از کشور عربستان بود.

این کارشناس مسائل ژئوپلتیک ادامه داد: در این میان یک نکته در تشدید رفتارهای ایران‌ستیزانه وجود دارد و یکی از دلایل آن تغییر فضای منطقه است و در زمان ملک‌عبدالله ثبات نسبی در منطقه حاکم بود اما اکنون منطقه به هم ریخته است و در یمن آشوب‌های بسیاری داریم و در سوریه درگیر هستیم و در عراق فضای ثابتی وجود ندارد و در افغانستان همین‌طور. برای همین محیط و فضای جغرافیایی یک فضای گذار ژئوپلتیکی است و هر کشوری که بتواند در این فضا قدرت خودش را تثبیت کند، در آینده نیز قدرتش تثبیت شده است.

یاسر شامانی گفت: از طرفی نوع حاکمان عربستان عوض شده است و نوع رفتاری که ملک‌عبدالله داشت با رفتاری که محمد بن سلمان دارد، متفاوت بود و خامی و جوانی ولیعهد باعث شده که بی‌ثباتی در منطقه تشدید شود. از طرفی تغییر رفتار آمریکا نسبت به عربستان نیز در بی‌ثباتی در منطقه تاثیرگذار است و به نوعی به تشدید بی‌ثباتی در منطقه می‌افزاید. اما در این میان تلاش عربستان برای افزایش قدرت در منطقه در بعد داخلی آن بی‌تاثیر نبوده است و در این مدت شاهد تغییرات مثبتی در عربستان بودیم.

وی افزود: در حال حاضر با تغییراتی که در عربستان رخ داده، بیشترین سرمایه‌گذاری را در بخش آموزش، بهداشت و فرهنگ انجام داده است. در نظرسنجی که چندی پیش انجام شده بود، نشان داد که مردم از حکومت عربستان تقریبا راضی هستند. اما در تاثیر تغییرات عربستان در بعد منفی داخلی، تشدید نزاع میان شاهزادگان به ویژه در زوایای پنهان حکومت بسیار زیاد شده است. در این میان گاهی اخباری درباره قتل و خودکشی شاهزادگان می‌شنویم و برخی از شاهزادگان را زندانی کردند تا درصدی از دارای خودشان را به حکومت بدهند. از این رو نیاز حکومت به جلب رضایت کشورهای فرامنطقه‌ای باعث شده که یک‌سری رفتارها و هنجارشکنی‌هایی نیز ایجاد شود.مرتبط با این خبر

  • کاهش قدرت و نفوذ عربستان در منطقه منجر به رفتارهای غیرعقلانی شده است

  • چراغ قرمز انگلیس به عربستان/ استفاده سلاح های غیر رایج علیه مردم یمن

  • ابتکار عمل میدانی در دست کمیته های انقلابی یمن

  • عربستان توان بازی در شطرنج سیاسی یمن را ندارد

  • عربستان توان افزایش تولید نفت را ندارد

  • حجاج از حمل وسایل و داروهای ممنوعه خودداری کنند

  • جاهلیت به شیوه بحرینی/ ایران برای ترمیم روابط با سعودی، به میانجی نیاز ندارد

  • حجاج از بازارهای عربستان خرید نکنند/ تأکید رهبری بر حمایت از کالای ایرانی

  • ناپدید شدن بن سلمان سناریویی از پیش تعیین شده برای انتقال قدرت است

  • تلاش بی نتیجه قدرت ها برای محکومیت ایران در صحنه میدانی یمن +صوت