گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل امریكا: تعجیل برای توافق باعث شد که نتوانیم برجام را با کسب امتیازات بیشتر پیش ببریم

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: خطای استراتژیک و راهبردی که در رابطه با برجام انجام دادیم، قرار دادن همه تخم‌مرغ‌های‌مان در سبد این توافق بود تا به هر قیمتی شده، برجام به نتیجه برسد.

1396/12/17
|
11:18
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی بازخوانی دستاوردهای برجام پس از دوسال و بدون حضور امریکا) با حضور دکتر مهدی کردی،کارشناس مسائل امریکا روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی کردی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: توافقی که در زمینه برجام انجام شد به این صورت بود که جمهوری اسلامی ایران یکسری محدودیت‌هایی را در رابطه با برنامه هسته‌ای خودش پیاده کند و در تعریف برجام نیز دقیقا اشاره شده که برجام عبارت است از یک برنامه جامع و هدفمند که هر دو طرف به صورت پایاپای به منظور برطرف کردن بحران پرونده هسته‌ای ایران قرار بود، انجام دهند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، آن محدودیت‌هاو تعهداتی را که در ذیل برجام قبول کرده بود، بر اساس گزارش‌های دروه‌ای آژانس انرژی اتمی به عنوان مرجع راستی‌آزمایی پرونده هسته‌ای ایران انجام داده است، جمهوری اسلامی ایران کاملا به تعهدات خودش پایبند بوده و حتی بنا به اقرار سران آژانس و مقامات غربی، ایران چند پله جلوتر از توافقات خودش را نیز انجام داده است.

این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: اما آن توافقی که قرار بود، طرف غربی انجام دهد، بر اساس اذعان رئیس‌جمهور و وزیر امورخارجه کشورمان قرار بود که تمامی تمام تحریم‌های ایران لغو شود. این مطلبی بود که دکتر روحانی یک‌روز پس امضای قرارداد برجام به آن اشاره کردند، تحریم‌های مربوط به دلار، طلا، فروش هواپیما و غیره قرار بود، لغو شود و قطع‌نامه‌های تحریم علیه ایران بلااثر شود؛ تعهداتی که طرف غربی پذیرفته بود انجام دهد.

مهدی کردی گفت: به هر حال هر چه بخواهیم خودمان را در وضعیت اسفندماه 94 قرار دهیم، بَک‌راند دو سال اخیر پیش روی ما هست. با این حال می‌توانم بگویم کاملا مشخص و مبرهن است تا اندازه‌ای که ایران به تعهدات خودش پایبند بوده و ان محدویت‌هایی که براساس برجام پذیرفته بود، قبول و اعمال کرد، در مقابل به طور مشخص آمریکا به تعهدات خودش پایبند نبود.

وی افزود: طبق معاهده برجام، آنچه که طرف غربی تا کنون انجام داده است، شاید در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن تنها 20 درصد از تعهدات طرف غربی و در راس آن ایلات متحده آمریکا که برنامه جامع اقدام مشترک را در قوای مقننه خودش تثبیت کرد، اجرا کردند. با این حال تصور می‌کنم خطای استراتژیک و راهبردی که ما انجام دادیم و همه تخم‌مرغ‌های خودمان را در سبد برجام گذاشتیم و به دنبال این بودیم که به هر قیمتی شده، برجام به نتیجه برسد. اگرچه در خاطره تاریخی ما ثبت شده که مرتب شعار می‌دادیم که حتی یک توافق بد بهتر از عدم توافق است.

این کارشناس مسائل امریکا ادامه داد: بنا به اقرار لاوروف، وزیرامورخارجه روسیه که تقریبا یک‌سال و نیم بعد از امضای برجام صورت گرفت، گفت: زمانی که برای برجام مذاکره می‌کردیم، به طرف ایرانی فشار می‌آوردیم که اجازه دهید آن بند قرارداد 1929 شورای امنیت که اشاره به تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی ایران دارد، با فشار به طرف غربی لغو شود. اما از آنجا که تیم مذاکره‌کننده ما به دلیل فشاری که از بالا به آنها وارد می‌شد که مذاکرات را سریع‌تر به نتیجه برسانند و ماحصل آن توافق شود، از خواسته طرف روسی امتناع کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی