صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رئیس میز جغرافیای مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی نظامی گفت: کشورهای حاشیه خلیج‌فارس جنگی را در حوزه هویت‌سازی در رابطه با نام جعلی خلیج‌فارس پیش می‌برند که در این جنگ، ذهنیت‌سازی تاثیرگذار است .

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (روز ملی خلیج‌فارس تحلیل و بررسی اهمیت و جایگاه راهبردی خلیج فارس برای ایران، منطقه و جهان) در ادامه با حضور دکترحسین مهدیان، رئیس میز جغرافیای مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی نظامی روانه آنتن رادیو گفت‌وگو شد.

حسین مهدیان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: از نظر اسنادی و حقوقی در ثبت نام خلیج‌فارس مشکل چندانی نداریم، از نظر هویت تاریخی و تداوم آن در شمال و جنوب خلیج‌فارس مساله‌ای نداریم و کمتر از یکی دو قرن است که بخش‌های جنوبی خلیج‌فارس را از دست دادیم اما در بحث گفتمان‌سازی و ذهنیت‌سازی از مفاهیم با توجه به شرایطی سیاسی که در منطقه و جهان داشتیم، کم‌کار بودیم.

وی افزود: در مقابل کسانی که می‌خواهند نام جعلی خلیج‌فارس را اشاعه دهند، فرصت‌هایی را به وجود آوردند و سرمایه‌گذاری‌های متعددی را ایجاد کردند، شهرک‌های توریستی ساختند و جزایر مصنوعی به وجود آوردند، کشوری مانند قطر در سال 2012، دو میلیارد برای ساخت یک موزه سرمایه‌گذاری کرده است، انها از افرادی استفاده می‌کنند که می‌توانند ایجاد گفتمان یا عقبه ذهنی کنند، ضمن اینکه افراد مشهور را تشویق به سرمایه‌گذاری در خلیج‌فارس می‌کنند.

رئیس میز جغرافیای مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی نظامی ادامه داد: در مجموع باید اشاره کرد که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس جنگی را در حوزه هویت‌سازی در رابطه با نام جعلی که در پیش گرفتند، جلو می‌برند که این برسازی و ذهنیت‌سازی تاثیرگذار است که باید به آن توجه کنیم. در مقابل باید بر توسعه جنوب کار کنیم و بر شبه‌شهرهای جهانی چه در سواحل مکران و خلیج‌فارس تمرکز کنیم که در این میان استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران خارجی و توریست‌ها می‌تواند از فشار تلاش‌های گسترده کشورهای عربی بکاهد.

حسین مهدیان گفت: وقتی در عصر حاضر گفتمانی شکل بگیرد، تغییر دادن آن بسیار دشوار است، برای همین تا زمان هست، جمهوری اسلامی نیز باید در بحث گفتمان‌سازی و هویت‌سازی دست به کار شود و به صورت ایجابی این کار را پیش ببرد. بنابراین باید به فکر توسعه بخش جنوبی خلیج‌فارس باشیم، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با تکیه به ظرفیت‌های فکری و فرهنگی و گردشگری توانستند بسیار موثر در منطقه ایفای نقش کنند، در مقابل ما حضور موثر چندانی در خلیج‌فارس نداریم در حالی که باید نقش پویاتری بازی کنیم.

مرتبط با این خبر

  • علت حضور آمریکا در منطقه ، اسلام‌هراسی و ایران‌ستیزی در کنار منفعت‌طلبی است

  • پروژه ایران‌هراسی، بهانه آمریکا برای حضور پررنگ در خلیج‌فارس است

  • کشورهای خاورمیانه خود را محتاج حضور آمریکا در خلیج‌فارس می‌دانند

  • پروژه ایران‌هراسی آمریکا، هزینه بسیاری به ایران و منطقه تحمیل کرده است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است

  • امام(ره) براساس منطق عاشورا به ما آموخت خون بر شمشیر پیروز است

  • صدور انقلاب از دستاوردهای مهم مقاومت است

  • استراتژی ایران مقابل امریکا دفاع پیشگیرانه و بازدارندگی است

  • تنش در منطقه خلیج‌فارس هزینه‌های بین‌المللی را افزایش می‌دهد

  • ایران پس از برجام نفوذ تعیین‌کننده‌ای در منطقه پیدا کرد