صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

مشاور سازمان برنامه و بودجه گفت: انعکاس اخلال در نظام اقتصادی باعث شده که مردم احساس تبعیض کنند، چنین وضعیتی باعث شده که امنیت کشور نیز آسیب ببیند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(واکاوی ابعاد ضد امنیتی اخلالگران اقتصادی و ضرورت نگاه راهبردی به تهدیدات امنیتی) در ادامه با ارتباط تلفنی با دکتر موید حسینی‌صدر، مشاور سازمان برنامه و بودجه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

موید حسینی‌صدر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آنچه مشخص است، افرادی از موقعیت پیش‌آمده (وضعیت نابسامان اقتصادی) به اشکال مختلف سوء ‌استفاده می‌کنند، یعنی ارز دولتی می‌گیرند و کالای نامشخصی وارد می‌کنند یا اصلا مبادرت به ورود کالا نمی‌کنند، اما به نظرم برداشت اینکه چنین رویکردی حاصل یک توطئه شبکه‌ای باشد، احتمالش اندک است، چون ما، اشخاصی که این کار را می‌کنند، می‌شناسیم.

وی افزود: اما بحث بر سر این است که افرادی با سوء‌استفاده از وضعیت موجود در حالی که اصلا کارشان در حوزه صادرات و واردات نیست به این حوزه وارد شدند تا با استفاده از شرایط سود کلانی کسب کنند. انعکاس چنین وضعیتی باعث شده که مردم احساس تبعیض کنند، زیرا ارز دولتی که متعلق به آنهاست از سوی عده معدودی غارت می‌شود. چنین وضعیتی باعث شده که امنیت کشور نیز آسیب ببیند.

مشاور سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: بنابراین در حال حاضر دولت تکاپوی جدی برای بستن منافذی دارد که منجر به سوء‌استفاده از ارز دولتی شده است، ضمن اینکه به شناسایی عاملان سوء‌استفاده نیز بی‌توجه نیست. در عین حال شفاف‌سازی دولت در رابطه با ارز دولتی باعث می‌شود که قدری ثبات به اقتصاد کشور برگردد و مردم احساس ناامنی نکنند. از آن طرف تکلیف قوه قضائیه سنگین‌تر است که باید بلااستثناء با سازمان‌های نظارتی تک تک موارد بی‌ثباتی در بازار ارز را شناسایی کنند.

موید حسینی‌صدر گفت: باید مشخص شود که دولت ارزی که در اختیار برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار داده تا مبادرت به ورود دارو و کالاهای مورد نیاز مردم کنند، چگونه خرج شده است آیا مورد سوء‌استفاده افراد قرار گرفته است. همان‌طور که در قانون پیش‌بینی شده، استفاده نابجا از ارز دولتی در شرایط کنونی، اخلال در نظام اقتصادی و آرامش کشور است. خود شخص ممکن است که قصد اخلال در بازار ارز را نداشته و تنها به دنبال سودجویی باشد، اما نتیجه چنین سودجویی باعث شده که آرامش کشور به هم بریزد و امنیت ملی آسیب ببیند.

وی افزود: بنابراین باید با افرادی که توانستند از رانت دولتی (با زرنگی شخصی یا آلوده کردن افرادی) استفاده کنند، اما در جای خودش هزینه نکردند، از دید دولت باید از اشد مجازات در برخورد با آنها به کار گرفته شود. دولت نیز در شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی تمام موارد اخلالگرانه تلاش خود را خواهد کرد تا مسئولان محترم برخورد لازم را داشته باشند.

مرتبط با این خبر

  • برای تعامل با جهان به گفت‌وگو نیاز داریم

  • ابزار موثر گفت‌وگو در جهان امروز تکیه بر دیپلماسی است

  • کشور با کمبود مدیران انقلابی رو به رو است

  • FTAF مصداق کامل براندازی اقتصادی و سیاسی است

  • رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی پیچیده و زمانبر است

  • به کارگیری نیروهای بی‌تجربه در بانک مرکزی عامل وضعیت بد اقتصادی است

  • تفرقه و خشن نشان دادن اسلام دو مساله اساسی جهان اسلام

  • تمرکز بر مسائل انحرافی تلاشی برای خشن نشان دادن تشییع است

  • مسئولان در ارتباط با مردم صداقت داشته باشند

  • انگیزه انقلابی مردم، مولفه‌های سنتی قدرت را کنار زد