گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور: از بسته پیشنهادی اروپا فقط 18میلیون یورو دست ایران را گرفت

مشاور رئیس سازمان برنامه وبودجه گفت: بسته پیشنهادی اروپا که در حال حاضر 18 میلیون یورو آن را به ایران دادند، در مقابل صادرات 20 میلیارد دلاری ایران در شش ماه گذشته کار موثری نیست.

1397/06/07
|
11:50

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(ماهیت و ابعاد پیشنهاد 18 میلیون یورویی اتحادیه اروپا در فضای برجام) با حضور دکتر مؤید حسینی‌صدر، مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و نماینده ادوار مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

موید حسینی‌صدر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: طرح بسته پیشنهادی اروپا به قبل از خروج آمریکا از برجام برمی‌گردد که یک بسته سمبلیک است و می‌خواهد نشان دهد علی‌رغم خروج آمریکا از برجام تصمیمی که گرفته است می‌خواهد ادامه بدهد و به آن پایبند است و در واقع همان تعهد گذشته را انجام می‌‌دهد اما به نظرم اگر برای تحلیل درست موضوع نگاهی به گذشته داشته باشیم که هنوز مرحله جدید تحریم‌های آمریکا شروع نشده بود، در می‌یابید که اروپایی‌ها قرار بود برخی از شرکت‌ها را تشویق به سرمایه‌گذاری در ایران یا تولید مشترک کنند، مانند شرکت پژو...

وی افزود: اما شرکت‌های اروپایی برای حضور در ایران تعلل کردند و به بهانه‌های مختلف متوسل شدند و زمان را از ما گرفتند. بعضی از شرکت‌های اروپایی مانند توتال به ایران آمدند، اما روند کار بسیار کند بود و حجم سرمایه‌ای که در ایران چندان قابل توجه نبود و به نظرم می‌توانست پروژه خود را خیلی سریع‌تر پیش ببرد. در سایر زمینه‌ها مانند خرید هواپیما یا همکاری‌های بانکی حتی قبل از مطرح شدن FATF یا سناریوی دوم برجام که توسط ترامپ آغاز شد، شاهد بودیم که اروپایی‌ها همکاری چندانی با ایران نکردند.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: بنابراین به نظرم این حرکت‌های اروپایی‌ها قدری به این دلیل است که می‌خواهند قیافه بگیرند که به تصمیم ترامپ اهمیت ندادند و از پنجاه میلیون یورو که با ایران توافق داشتند، فعلا 18 میلیون یورو آنرا به ایران داد و به نوعی تصمیم خود در حمایت از برجام را وارد فاز عملی کردند. از طرف دیگر عمل اروپایی‌ها نشان می‌دهد که در حمایت و تعهد به برجام چندان جدی نیستند و یک تقسیم کار میان اروپا و آمریکا صورت گرفته تا ایران را با پروژه برجام به سمت و سویی که می‌خواهند سوق دهند.

موید حسینی‌صدر گفت: در حالی که به نظرم اروپا در تعهد به برجام می‌توانست رویکرد بهتری داشته و حمایت خود را در صحنه عمل نشان دهد، با خروج ترامپ از برجام، عملکرد اروپا رضایت‌بخش نبودیم، هر چند قدری تجارت خارجی ما با اروپا بیشتر شده، اما در عمل بسیار کُند پیش رفتند. آنها میتوانند در دوره جدید برجام کارهای بسیاری انجام دهند اما در حال حاضر سه ماه گذشته است، از روزی که اروپا بیانیه داد که ایران در برجام بماند و اتحادیه اروپا از برجام حمایت می‌کند و تصمیمات ترامپ را در برجام جبران و توافق را حفظ کنند اما در عمل اقدام جدی انجام ندادند.

وی افزود: گاهی سران اتحادیه اروپا مانند فرانسه و آلمان صحبت‌هایی را بیان کردند که به نوعی چراغ سبز به آمریکا بود. لذا چندان به این خوشبین نیستم که اروپایی‌ها بخواهند خیلی جدی به حفظ و پیشبرد برجام کمک کنند و بتوانند در مقابل آمریکا ایران را حمایت کنند. اما برای اینکه ظاهر را حفظ کنند که مستقل هستند و زیر فرمان آمریکا نیستند و به یک توافق بین‌المللی که در شورای امنیت نیز تصویب شده، پایبند هستند، همچنین برای اینکه شوکی به دنیای انرژی وارد نشود و رفتارهای تند صورت نگیرد، گام‌های کوچکی برداشتند.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: لذا بسته پیشنهادی اروپا که در حال حاضر 18 میلیون یورو آن را به ایران دادند، کار چندان موثری نیست، زیرا در مقابل اینکه ایران در شش ماه گذشته بیش از 20 میلیارد دلار صادرات داشته است، عددی به حساب نمی‌آید.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی