صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

قدیری‌ابیانه گفت: برای فعال کردن اقتصاد در وزارت خارجه باید فراتر از دستگاه دیپلماسی عمل کنیم و از افراد مجرب بهره بگیریم نه اینکه تنها به ماموریت فرستادن کارمندان وزارت خارجه بسنده کنیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(الزامات و بایسته‌های تسریع دیپلماسی اقتصادی با تمرکز بر ظرفیت ها و اولویت‌های ج.ا.ایران) در ادامه با حضور دکتر محمدحسن قدیری ابیانه، سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدحسن قدیری‌ابیانه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: سفیر در خارج از کشور نماینده کل نظام محسوب می‌شود، لذا افرادی که کادر سفارت‌خانه هستند یا از سایر دستگاه‌ها در سفارتخانه حضور دارند باید با سفیر هماهنگ باشند. به نوعی می‌توانیم بگوییم سفیر، نماینده‌ای فراتر از قوه مجریه است. بنابراین وقتی یک نماینده نظامی به خارج از کشور می‌رود باید با سفیر هماهنگ باشد و این به معنای آن نیست که همه اطلاعات نظامی را در اختیار سفیر قرار بدهد اما سفیر مسئول است و همان‌طور که مقام معظم رهبری بارها فرمودند سفیر نماینده کل نظام محسوب می‌شود. لذا مبحث اقتصادی نیز یکی از بخش‌های مهم سفارت است و ما در روابط اقتصادی با کشورهای دیگر قصد داریم منافعی را برای خودمان تامین کنیم و سفارتخانه نیز باید در این مسیر گام بردارد.

وی افزود: برای فعال شدن دیپلماسی اقتصادی در دستگاه وزارت خارجه تغییراتی حاصل شد که یک معاونت اقتصادی به آن اضافه شد که نظرم به نتیجه نمی‌رسد. زیرا دستگاه وزارت خارجه از کارمند جزء آن تا رده‌های بالاتر دوست دارند که ماموریت‌های خارجی به آنها محول شود و پای سایر افراد به ماموریت‌های خارجی باز نشود. برای مثال من در مکزیک سفیر بودم و در سفارتخانه چند کارشناس اقتصادی حضور داشت بدون اینکه تجربه‌ای در این زمینه کسب کرده باشند.

سفیر سابق ایران در مکزیک ادامه داد: در حالی که برای فعال شدن دیپلماسی اقتصادی باید از افراد مجرب و زبده در ماموریت‌های خارج از کشور استفاده کرد یا از افراد شرکت‌های استفاده کنیم که دفاتر نمایندگی در خارج از کشور دارند و به فرهنگ و اقتصاد کشور هدف آشنایی خاصی دارند. در حالی که ما افرادی را برای ماموریت‌های اقتصادی به خارج از کشور می‌فرستیم که تجربه ای در حوزه اقتصاد ندارند و از طرفی به نقاط ضعف و قوت ما واقف نیستند و شیوه‌های کار اقتصادی را نمی‌دانند و اطلاعات درستی نیز از کشور هدف ندارند.

محمدحسن قدیری‌ابیانه گفت: لذا معتقدم خوب است که بخشی برای فعالیت اقتصادی در وزارت خارجه داشته باشیم اما باید فراتر از دستگاه دیپلماسی عمل کنیم و از افراد مجرب بهره بگیریم نه اینکه تنها به ماموریت فرستادن کارمندان وزارت خارجه بسنده کنیم چون با این رویکرد، دیپلماسی اقتصادی محقق نمی‌شود. از طرفی وقتی به سایر دستگاه‌های اقتصادی نیز نگاه می‌کنیم، می‌بینیم آنها نیز به دنبال فرستادن نیروهای مجرب و کارآمد برای فعال کردن اقتصاد در بخش بین‌الملل نیستند و تنها برخی افراد را به ماموریت‌هایی می‌فرستند تا نشان دهند فعال هستند و با خارج از کشور ارتباط اقتصادی و بازرگانی برقرار کردند. برای همین تا وقتی نگاه ما به فعالیت‌های اقتصادی در سطح بین‌الملل تغییر نکند، دیپلماسی اقتصادی شکل نمی‌گیرد.

مرتبط با این خبر

  • بسیاری از مشکلات جامعه ما ناشی از صف‌بندی اصلاح‌طلب و اصول‌گراست

  • گسترش اختلاس و احتکار نشان از کمرنگ شدن قیام امام حسین در جامعه دارد

  • لازمه عبور از وضعیت امروز وارد کردن یک شوک است

  • بازخوانی زیست مسئولانه و انقلابی در چارچوب گفتمان عاشورا

  • ریاست‌طلبی باعث شده عده ای به هر طریق پستی بگیرند

  • ترامپ، معاویه زمان ماست

  • رویارویی بنیادین جبهه حق و باطل با الهام از ایده شهید مطهری

  • چرا نماینده ها به تکلیف عمل نمی کنند؟

  • مسئولانی با سفره های رنگین؛ عمرسعدهای امروز اند

  • نقش خواص در وقوع حادثه عاشورا در رادیو گفت و گو واکاوی می شود