گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل رسانه: ادعای مضحک B.B.C درباره واژه تروریسم

یک تحلیلگر مسائل رسانه گفت: رسانه B.B.C در گزارش خود از واژه مهاجمان استفاده کرد و کلمه تروریست را به کار نبرد و وقتی مورد اعتراض قرار می‌گیرد، مدعی می‌شود که طبق مرامنامه B.B.C نمی‌توانند از واژه تروریست استفاده کنند!

1397/07/03
|
10:20

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(تحلیل و بررسی ماهیت حادثه تروریستی اهواز و ابعاد بازتاب رسانه‌های عربی و غربی از این واقعه تروریستی و اهداف راهبردی پس از آن) با حضور دکتر حسن عابدینی، تحلیلگر مسائل رسانه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسن عابدینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: پس از آنکه آمریکا در راهبردهای نظامی و سیاسی خود در منطقه خاورمیانه با شکست مواجه شد، بر رسانه‌ متمرکز شد زیرا معتقدند که رسانه بازوی دیپلماسی عمومی ایالات‌متحده است. لذا وقتی در جمهوری اسلامی یا منطقه خاورمیانه اتفاق کوچکی رخ می‌دهد، از طریق رسانه‌ها آن را بزرگنمایی می‌کنند یا به قول خودشان تبدیل به فراواقعیت می‌شود تا به این طریق به اهداف خودشان برسند.

وی افزود: لذا وقتی که آمریکا نتوانست از طریق سایر سیاست‌های خود مانند تهدید نظامی، تحریم اقتصادی فلج‌کننده یا انزوای جمهوری اسلامی در محیط بین‌الملل به نتیجه برسد، تلاش کرد تا جمهوری اسلامی را از طریق مسائل داخلی دچار انشقاق کند. بنابراین امروز بر آن شدند تا از طریق رسانه‌ها بتواند اهداف خود را در رابطه با جمهوری اسلامی پیش ببرند و بزرگنمایی مسائلی مانند حادثه تروریستی اهواز یکی از این موارد است.

تحلیلگر مسائل رسانه ادامه داد: حال باید دید که رسانه‌های آمریکایی چه شگردهایی را در ماموریت خود دنبال می‌کنند؟ در گام نخست متوجه کمرنگ کردن یا از بین بردن ابهتی است که جمهوری اسلامی خم در داخل و هم در خارج پیدا کرده است. از بعد داخلی جمهوری اسلامی امنیت پایداری را ایجاد کرده، به طوری که کشور را مانند یک جزیره باثبات اداره می‌کند، در حالی که کل منطقه در آتش ناامنی می‌سوزد!

حسن عابدینی گفت: در منطقه خاورمیانه که افغانستان در حال دست و پنجه نرم کردن با تروریست‌هاست، از آن سو بخشی از پاکستان خارج از اداره حکومت مرکزی قرار دارد و تروریستها در آن حاکم هستند، عراق که به تازگی با کمک جمهوری اسلامی توانسته از دست تروریست‌ها رها شود و ترکیه که هرازگاهی از انفجارهای تروریستی می‌لرزد، جمهوری اسلامی همانند یک جزیره ثبات در اوج ناامنی خاورمیانه به سر می‌برد. حال دشمنان تنها می‌توانند با شگردهای رسانه‌های این امنیت را بشکنند و با تبلیغات عمیق امنیت ایران را خدشه‌دار نشان دهند.

وی افزود: لذا در روایت حادثه تروریستی اهواز رسانه‌ها از دو شگرد بهره گرفتند، نخست اینکه در ماهیت رژه دروغ گفتند و دوم اینکه بخشی از واقعیت را کتمان کردند و از دادن جزئیات آمار شهدا و مجرومان خودداری کردند. برای همین کشته شدن یک کودک چهار ساله را بایکوت کردند. بعدا هم شاهد بودیم که رسانه‌های غربی با سخنگوی یک گروه تروریستی گفت‌وگو کردند. اگرچه این رفتار در داخل ایران بازتاب منفی پیدا کرد، در مقام توضیح برآمدند که قصد داشتند که با این گفت‌وگو اطلاع‌رسانی کنند.

تحلیلگر رسانه ادامه داد: رسانه B.B.C در گزارش خود از واژه مهاجمان استفاده کرد و کلمه تروریست را به کار نبرد و وقتی مورد اعتراض قرار می‌گیرد، مدعی می‌شود که طبق مرامنامه B.B.C نمی‌توانند از واژه تروریست استفاده کنند! حال باید پرسید چرا وقتی یک فردی در یک مدرسه در سوئیس، فرانسه یا آمریکا دست به حرکت خشونت‌آمیزی می‌زند به آن تروریست می‌گویند!

حسن عابدینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: گزارش B.B.C در حالی از نام بردن عاملان حادثه اهواز به عنوان تروریست خودداری کرد که در توئیته‌ای شخصی خبرنگاران آن از واژه تروریست برای این حادثه استفاده شد. اما در گزارش تلویزیونی حاضر نشدند از واژه تروریست استفاده کنند. بنابراین به نظرم رسانه‌های غربی در انعکاس حادثه تروریستی اهواز از شگردهایی استفاده کردند که از مرزهای انصاف، بی‌طرفی و پایبندی به حقوق رسانه را زیر پا گذاشتند. با این حال همه آن تلاشی که کردند نتوانستند امنیت ایران را زیر سوال ببرند، چون در تحلیل گزارش‌های خود نتوانستند از توضیحات مستدل و قوی به کار ببرند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی