گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك متخصص تغذیه عنوان كرد: تاثیر کاهش اضافه وزن در کنترل فشارخون سالمندان

دکتر خاقان نژاد گفت: درد مچ پا و زانو و بیماری فشارخون و قندخون ناشی از اضافه وزن را می توان با کنترل و پایین آوردن وزن کاهش داد.

1397/07/04
|
14:15
|

برنامه " چشم و چراغ " رادیو گفت و گو با محوریت سالمندان و بازنشستگان و در ارتباط تلفنی با دکتر حمیدرضا خاقان نژاد متخصص تغذیه و رژیم درمانی روانه آنتن شد.

دکتر خاقان نژاد در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به تغذیه سالم برای سالمندان بیان داشت: معمولا بدن انسان، ابتدا مواد قندی و کربوهیدرات، سپس چربی ها و در نهایت پروتئین را می سوزاند.

وی افزود: اکثر افراد به ویژه سالمندان اضافه وزن دارند و از این جهت که سنگینی وزن بر مهره های کمر آنها فشار وارد می کند برای آنها دردسرساز خواهد شد. درد مچ پا و زانو و بیماری فشارخون و قندخون ناشی از اضافه وزن را می توان با کنترل و پایین آوردن وزن کاهش داد.

این متخصص تغذیه در ادامه برنامه چشم و چراغ از رادیو گفت و گو مطرح کرد: اکثر افرادی که بیش از 10 کیلوگرم اضافه وزن دارند دارای اختلالات متابولیسم نسبت به مواد قندی و کربوهیدرات ها هستند. به عنوان مثال از 100 واحد قندی که وارد بدن آنها می شود تنها 20 درصد آن می سوزد و به انرژی تبدیل می شود و 80 واحد آن نمی سوزد و به چربی تبدیل و در شکم و پهلو و دست و پا جمع می شود.

دکتر خاقان نژاد همچنین گفت: برای اینکه مصرف قندها را در طول روز کاهش دهیم می توانیم از منابع چربی که در بدن داریم استفاده کنیم و بدن خود را در حالت چربی سوزی قرار دهیم.

این متخصص تغذیه در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: اکثر افراد تصور می کنند منظور از قند، تنها قند خوراکی و شیرینی و نوشابه و شکلات است. در علم تغذیه قندها به دو دسته قندهای بد و قندهای خوب تقسیم می شوند. قندهای بد قندهایی اند که آرد و شکر دارند مانند شکلات، شیرینی، بیسکویت، بستنی، کیک و نوشابه و در بدن خوب نمی سوزند. قندهای خوب شامل میوه ها، لبنیات، حبوبات، سبزیجات و آجیل است و به خوبی در بدن می سوزند.

دکتر خاقان نژاد در پایان برنامه چشم و چراغ از رادیو گفت و گو تاکید کرد: اولین توصیه متخصصان تغذیه این است که افراد بیشتر از قندهای خوب استفاده کنند و در رژیم غذایی خود قندهای بد را محدود و ممنوع کنند و قندهای خوب را کنترل شده استفاده کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی