صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: جمهوری اسلامی معتقد است مشکل سوریه باید از راه گفت‌وگو دیپلماسی حل شود نه از راه جنگ. اما در مقابل دیدگاه جنگ‌طلبانه ترامپ آمریکا را روز به روز در انزاوی بیشتری قرار می‌دهد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(مواضع رئیس جمهوری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و دستاوردهای سفر نیویورک) با ارتباط تلفنی با دکترکمال دهقانی فیروزآبادی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.
کمال دهقانی‌فیروزآبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: در حال حاضر صلح و امنیت مهمترین موضاعات برای جامعه بین‌الملل است. اما با اتفاقاتی که در چند سال اخیر با روی کار آمدن ترامپ اتفاق افتاد، مجموعه سلسله‌واری از دستورات و تصمیمات اشتباه در حوزه‌های سیاسی، حقوقی، اقتصادی و غیره به دستور ترامپ رخ داد و حتی برخی عهدشکنی‌ها را مرتکب و از جمله از عهدنامه پاریس خارج شد، عهدنامه محیط زیستی پاریس که مورد توجه افکار عمومی جهان است.

وی افزود: با سخنانی که در دوران تبلیغات کاندیداتوری ریاست‌جمهوری داشت بارها به برجام انتقادهای تندی کرد و پس از حضور در کاخ سفید از برجام خارج شد. در حوزه اقتصاد نیز تعرفه‌های سنگینی را برای مبادلات کشورهای دوست و رقیب وضع کرد و در این میان رابطه تجاری چین و آمریکا را وارد فاز جدیدی کرد.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: همه چشم به نشست سالانه سازمان ملل دارند تا دریابند که سیاستمداران چه سخنان جدید و راهکارهایی برای وضعیت موجود دارند. در این میان سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان بسیار متین و سازنده بود. روحانی در سخنانش 40 سال انقلاب اسلامی را مرور کرد و با دید تاریخی سیاست امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب، مسئولان جمهوری اسلامی و سیاستهای کلان را تشریح کرد.

کمال دهقانی‌فیروزآبادی گفت: روحانی سراغ جنگ تحمیلی با تکیه بر نقش صدام رفت و خطاب به حاضران در نشست سازمان ملل گفت که ما صدام را در زمان جنگ تحمیلی شناختیم و شما وقتی که به کویت حمله کرد. اما شما به سخنان ما درباره صدام اعتنا نکردید. از آن طرف وقتی طالبان در افغانستان اعلام موجودیت کرد، ما درصدد مقابله با او برآمدیم اما باز هم شما همراهی نکردید، از دل همین طالبان القاعده بیرون آمد، ماری که شما در آستین خود پروراندید.

وی افزود: با نکاتی که حسن روحانی در رابطه با مسائل خاورمیانه مطرح کرد، به نوعی نگاه تاریخی جمهوری اسلامی به منطقه را روشن کرد. در این میان یکی از مولفه‌های قدرت در میان تحلیلگران، سیاسیون و استراتژیست‌ها این است که یک کشوری که حرف یا منطقی داشته باشد که بتوان به آن اعتماد کرد، البته حرفی که درست و منطقی باشد و مبتنی بر عقل و منافع و مصالح عمومی مردم آن کشور، منطقه و جهان باشد.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: آنچه که رئیس جمهور در نشست سالانه سازمان ملل در رابطه با دید تاریخی جمهوری اسلامی درباره مسائل منطقه بیان کرد، حاکی از نگاه و سیاست‌های درست جمهوری اسلامی درباره طالبان، صدام و داعش و اتفاقاتی است که بعدا در منطقه از جمله آنچه در یمن و سوریه روی داد. لذا وقتی که تحلیلگران، سیاسیون و استراتژیست‌ها بتواند به رویکرد و سیاست یک کشور در روابط خارجی و بین‌الملل اعتماد کنند، آنوقت ائتلاف ایجاد می‌شود.

کمال دهقانی‌فیروزآبادی در مصاحبه با رادیوگفتوگو بیان کرد: ائتلاف صحیح مانند آنچه که در رابطه موضوع سوریه میان ایران، روسیه و ترکیه روی داد، اگرچه ترکیه ابتدا چندان همراه نبود اما بعدا همراه شد. در عین حال اروپایی‌ها نیز در ابتدا چندان در موضوع سوریه همراهی نشان ندادند اما آنها نیز بعدا همراه شدند. زیرا حرف و منطق جمهوری اسلامی در رابطه با سوریه حرف حساب بود و مبتنی بر آن که به کشوری مانند سوریه نباید حمله کرد و با زور حکومتش را سرنگون کرد، بلکه مشکل سوریه باید از راه گفت‌وگو دیپلماسی حل شود نه از راه جنگ. با دولت قانون نباید با منطق جنگ و سرنیزه برخورد شود. اما در مقابل دیدگاهی که ترامپ دارد آمریکا را روز به روز در انزاوی بیشتری قرار می‌دهد. لذا کسی نمی‌تواند از منطق ترامپ حمایت کند.

مرتبط با این خبر

  • نشست آنتالیا مقدمه ای برای نشست سوچی روسیه است

  • غربی ها به دنبال کودتای برای کنار زدن دولت بشار اسد هستند

  • تاخیر در اجلاس آستانه به علت سرباز زدن ترکیه از تعهدات خود در ادلب

  • هدف از تاسیس داعش تضعیف مقاومت بود

  • صحنه بحران سوریه،‌ صحنه ای پیچیده از لحاظ امنیتی و عملیاتی است

  • نزدیک به 30 درصد از خاک سوریه در دست داعش است

  • گروه های تروریستی فعال در سوریه از یک جنس نیستند

  • در حال ورود به فاز سیاسی تحولات سوریه هستیم +صوت

  • آمریکایی ها در صدد برهم زدن مذاکرات آستانه هستند +صوت

  • در نشست آستانه؛ دولت سوریه و هم پیمانانش در موضع برتر قرار دارند