صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: سیاست‌های ترامپ نتوانسته آن‌طور که می‌خواهد سیاست منزوی کردن جمهوری‌اسلامی را به پیش ببرد و در حال حاضر در سیاست‌های تحریمی که علیه جمهوری‌اسلامی وضع کرده است.

برنامه گفت‌وگوی سیاسی با موضوع(بررسی استراتژی مواجه موثر با تحریم‌های آمریکا و راهکارهای عملی اثرذایی تحریم‌ها) در ادامه با حضور دکتر افشین زرگر، عضو هیئت علمی دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

افشین زرگر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به طور کلی ایالات‌متحده به طرق مختلف تلاش داشته که جمهوری‌اسلامی را در زمینه سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک تحت فشار بگذارد تا حداقل بتواند جمهوری‌اسلامی را از طریق موضوعات خاورمیانه و مسائلی که وجود دارد، با خودش همراه کند. امروز استراتژی آمریکا در راستای منزوی کردن جمهوری اسلامی را دنبال می‌کند.

وی افزود: ایالات متحده در تلاش است که یک اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کند، سیاستی که شاید موفق‌تر از دوره ترامپ دنبال شد و تقریبا توانستند اجماعی را علیه جمهوری‌اسلامی ایجاد کنند اما در دوره ترامپ نیز کماکان این استراتژی دنبال می‌شود، اگرچه به دلیل سیاست‌ها و عهدشکنی‌هایی که ترامپ اتخاذ کرده، باعث اختلافاتی میان آمریکا و سایر کشورها شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: سیاست‌های ترامپ باعث شده نتواند آن‌طور که می‌خواهد سیاست منزوی کردن جمهوری‌اسلامی را به پیش ببرد و در حال حاضر در سیاست‌های تحریمی که علیه جمهوری‌اسلامی وضع کرده است، همراهی دیگر کشورها را آنگونه که انتظار داشت، نتوانسته است جلب کند. در این میان آنچه امروز در صحنه روابط بین‌الملل قابل مشاهده است، رابطه منافع ملی و شکل‌گیری روابط میان قدرتهاست، زیرا کشورهایی مانند چین، روسیه، هند و غیره به شکلی روابط خود را دنبال می‌کنند که بتواند منافع ملی خود را تامین کنند.

افشین زرگر گفت: در حال حاضر ایالات‌متحده با مشکلاتی روبه‌روست و پرستیژ آن در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ به شدت خدشه‌دار شده است. در حال حاضر آمریکا، چندجانبه‌گرایی را کنار گذاشته و یک جانبه‌گرایی را دنبال می‌کند، باعث دوری از شرکای گذشته شده است به طوری که حتی در سیاست‌های اخیر آمریکا، اروپایی‌ها نیز با آن همراهی نکنند. به طوری که مرکل، صدراعظم آلمان در سخنرانی مجمع سالانه سازمان ملل به صراحت سیاست‌های آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.

وی افزود: ابزارهای دیگری نیاز است که ما باید آنها را دنبال کنیم، جلوی سیاست‌های آمریکا را در تبدیل کردن جمهوری اسلامی به عنوان یک فوبیای بزرگ بگیریم. لذا نباید تنها به مشکلات آمریکا اتکا کنیم، ما هم باید اقداماتی را انجام بدهیم.

مرتبط با این خبر

  • جنگ امروز آمریکا با ونزوئلا برسر نفت است

  • چرخش 180 درجه ای ونزوئلا؛ از اسرائیل تا غزه

  • بازخوانی مداخله گری مستقیم آمریکا در ونزوئلا جهت براندازی دولت قانونی مادورو و علل ناکامی آن

  • برخی حضور پررنگ جمهوری‌اسلامی را در منطقه برنمی‌تابند

  • منافع ملی ما در گرو حمایت از سوریه است

  • مسئولان باید با شجاعت به حل مشکلات بپردازند/ ترس در انجام مسئولیت‌ها بی‌معناست

  • اختلاف میان مسئولان باعث پمپاژ ناامیدی میان جامعه می‌شود

  • امروز رژیم صهیونیستی، زمین‌گیر جمهوری‌اسلامی شده است

  • سریال پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی پایانی ندارد

  • رسانه باید درباره زندگی اشرافی مسئولان مطالبه گر باشد