گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: نتایج انتخابات آمریکا حاکی از اعتماد نداشتن به دولت حاکم است

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: مردم آمریکا به ویژه مهاجران و قومیت‌های بومی در انتخاباتی میان دوره‌ای نشان دادند، به دنبال مسائلی هستند که خودشان سرنوشتشان را تعیین کنند و در نتیجه آنها به حزب و دولت حاکم اعتماد ندارند.

1397/08/20
|
15:30
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(انتخابات میان دوره‌ای کنگره و سنای آمریکا و صف‌بندی سیاسی آینده آن) با حضور دکتر محمد قرقچیان، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

محمد قرقچیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اگرچه یکی از شعارهای سیاسی ترامپ در دوره نامزدی ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده بحث اول آمریکا بود، برای اینکه بتواند با این شعار توجه و آراء مردم را به خود جلب کند. اما وقتی وارد عرصه قدرت شد از آنجا که نتوانست به انتظارات مردم پاسخ دهد، مجبور شد به سمت تنش‌های با جمهوری‌اسلامی، چین و برخی کشورهای دیگر روی بیاورد تا به فرافکنی مشکلاتی بپردازد که در داخل خود آمریکا وجود دارد و اذهان مردم را به خارج از ایالات‌متحده منتقل کند.

وی افزود: بر خلاف فرصت‌هایی که برای دولت ترامپ وجود داشت از آن استفاده نکرد، در حالی که مردم آمریکا را برای رسیدن به آن خواسته‌ها محق می‌دانست و وعده داده بود که به آن مسائل و مشکلات بیشتر می‌پردازد، به آن فرصت‌ها توجه نکرد. از طرفی در انتخاباتی که برگزار شد، مردم آمریکا به ویژه مهاجران و قومیت‌های بومی آن به دنبال مسائلی هستند که خودشان سرنوشتشان را تعیین کنند. لذا نتیجه انتخابات نشان داد که به حزب و دولت حاکم اعتماد ندارند و تمایل دارند افرادی از خودشان را انتخاب کنند تا پیگیر مطالباتشان باشند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: لذا با نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا تغییرات خاصی رخ نمی‌دهد، چون در این انتخابات همچنان اکثریت سنا با ترامپ است و سنا در نظارت بر سیاست‌گزاری و سیاست‌های خارجی تاثیر بیشتری دارد، اگرچه تعیین سیاست خارجی در دست رئیس قوه مجریه است، در عین حال در بده و بستان‌های داخلی که رئیس‌جمهور با نمایندگان ممکن است نرمش بیشتری به خرج بدهد یا بااحتیاط رفتار کند. بنابراین ترامپ توسط نمایندگان به ویژه مجلس سنا حمایت خواهد شد، زیرا منافع لابی صهیونیست در دولت ترامپ حفظ شده است.

محمد قرقچیان گفت: به نظرم هژمونی آمریکا عملا شکسته شده و جهانیان از نظر اقتصادی دلار آمریکا را مانند گذشته قبول ندارند و دولت فعلی آمریکا را پشتوانه مناسبی برای دلار نمی‌دانند به دلیل سوء‌استفاده‌های که از دلار انجام دادند و در آینده بسیار نزدیک قطعا چین و اتحادیه اروپا جانشین بلامنازع آمریکا در صحنه بین‌الملل خواهند شد. ضمن آن‌که دولت آمریکا در شرایط فعلی وضعیت مناسبی از منظر داخلی و خارجی ندارد. لذا نه تنها در ایران بلکه برخی کشورهای دیگر نگاهی که قبلا به آمریکا به عنوان یک ابرقدرت داشتند، امروز ندارند. اما قدرت‌های دیگری نیز در حال ظهور در عرصه جهانی هستند که با پررنگ شدن بیشتر آنها، قطعا آمریکا به سقوط نزدیک خواهد شد و خورشید آمریکا در آینده نزدیک افول خواهد کرد.

وی افزود: ترامپ در شرایط جدید در سیاست‌های خود به استیصال رسیده است، به طوری که در فرودگاه پاریس به خبرنگار C.C.N درباره نتیجه تحقیقات مولر با رفتار ناشایستی عنوان کرد: عجب سوال احمقانه‌ای! این برخورد نشان می‌دهد ترامپ از یکسری واقعیت‌ها فرار می‌کند و به یک انزواگرایی و استیصال خاصی رسیده است. در شرایطی که ترامپ در آن گرفتار شده و علیرغم پاسخ نداشتن برای مردم آمریکا و یاس و دلسردی مهاجران و اقلیت‌های دینی و نژادی در مطالباتشان که ساختار حاکم نتوانسته به آنها پاسخ دهد، لذا احساس می‌کنم باز هم بر سیاست‌های قبلی خود اصرار می‌کند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: ترامپ از رفتارهایش به عنوان مولفه‌ای برای به قدرت رسیدن خودش در دوره بعد استفاده می‌کند کمااینکه در دوره قبل نیز از همین ترفندها استفاده کرد و مردم را فریب داد و قدرت را به دست گرفت. لذا رفتار ترامپ، رفتاری نیست که تحت تاثیر انتخابات عوض شود و اینکه دموکرات‌ها کنگره را به دست گرفتند، تاثیر در روند سیاست‌های ترامپ نخواهد داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی