گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل روابط بین‌الملل: میلیون ها عراقی؛ قربانی اسلحه دموکراسی امریکا

یک تحلیلگر مسائل روابط بین‌الملل گفت: رفتارهای ترامپ، مدیریت سیاسی آمریکا را زیر سوال برده است و بر اساس همین مدیریت سیاسی غلط می‌خواهد با سلاح در عراق دموکراسی ایجاد کند و نتیجه آن قتل‌عام میلیون‌ها انسان حاصلی نداشته است.

1397/08/28
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(افول هژمونی آمریکا و ناتوانی در مدیریت مناطق ژئوپلتیک و تشدید تعارضات قدرت‌های بزرگ) با حضور سردارحسن رستگارپناه، کارشناس و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسن رستگارپناه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: پس از پایان جنگ تحمیلی، امام خمینی(ره) فرمودند جنگ ما ابهت آمریکا را شکست و چهره تزویر و ریاکارانه غرب را برملا کرد. در میان باید دید چرا امام چنین تعابیری به کار بردند؟ برای اینکه آمریکا از همان ابتدا با دروغ‌پردازی و ریاکاری و امکانات رسانه‌ای که در اختیار داشت، در پی آن بود یک‌جانبه‌گرایی و تسلط و سیطره خود را در تحمیل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و حوادث در افکار عمومی جا بیندازد اما در اثر صدق‌نیت و سلامت حرکت انقلاب اسلامی نتوانست به این هدف دست پیدا کند.

وی افزود: در مساله فلسطین هر جنایتی را که اسرائیلی‌ها انجام می‌دهند، آمریکایی‌ها از آن دفاع و پشیبانی می‌کنند، اما یک حادثه مهمی در چهار دهه اتفاق افتاده که در انعکاس حوادث آن سیطره و قدرت رسانه‌ای آمریکا دیگر نیست و اخبار و اطلاعات به نحوی دیگری نیز بیان می‌شود. مبدع و پشتیبانی‌کننده این نوع بیان در روایت حوادث برای افکار عمومی جهان انقلاب اسلامی است، یعنی خارج از آن محدوده و سیطره‌ای که آنها ترسیم می‌کنند. علیرغم پررنگی غول‌های رسانه‌ای باز هم برخی از اخبار واقعی درز پیدا می‌کند و به افکار عمومی میرسد و این چهره روز به روز در حال شفاف شدن است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: اگر روزی غرب (آمریکا) سیاست‌های خودش را با یکی از سفرایش در یک اتاق بسته در رابطه با کشوری اعمال می‌کرد، امروز شرایطی پیش آمده که وقتی قصد دارند با همه توان نظامی، رسانه‌ای و اقتصادی، سیاستی را در منطقه پیاده کنند، با شکست مواجه می‌شوند. اگرچه آنها قبل از انقلاب چنین مسائلی نداشتند و به راحتی در منطقه جولان می‌دادند اما بعد از پیروزی انقلاب مجبور به این نوع هزینه‌ها شدند. لذا به نظرم شرایطی که برای این فروپاشی پیش آمده که مردم و دولت‌های آن غلام حلقه به گوش سیاست‌های غرب و آمریکا نیستند.

حسن رستگارپناه گفت: امروز دیگر غرب نیز همراه سیاست‌های آمریکا نیست، به طوری که فرانسه همیشه همراه سیاست‌های آمریکا بود ولی امروز نه تنها همراهی نمی‌کند، بلکه گاهی در صدد تقابل برمی‌آید. برای همین اروپا نیز دیگر یک جانبه‌گرایی آمریکا را برنمی‌تابد. امروز حتی ایالات متحده دیگر توان حمایت همه جانبه از کشورهای هم پیمانش در منطقه را ندارد، به طوری که وقتی در رابطه با عربستان سعودی اتفاقی رخ می‌دهد و آمریکا با همه توان سعی می‌کند این اتفاق را بپوشاند، باز هم نمی‌تواند و مساله قتل خبرنگار سعودی در ترکیه ابعاد تازه‌ای پیدا می‌کند و چهره دوگانه‌ای از تقلای آمریکا در همراهی و حمایت از عربستان نشان می‌دهد به طوری که گویی آمریکا در یک باتلاقی قرار گرفته که توان جستن و رها شدن از آن را ندارد.

وی افزود: رویکرد آمریکا به سویی می‌رود که افول آنرا نزدیک‌تر می‌کند، افولی که تمام اندیشکده‌های آمریکایی به آن اذعان دارند، اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌هایی که وظیفه پشتیبانی و تجزیه و تحلیل قدرت غرب را داشتند، امروز اعتراف می‌کنند روندی که ترامپ در سیاست آمریکا در پیش گرفته، سراشیبی افول را شتابان کرده است. لذا قطع به یقین سیاست‌ها و موضع‌گیری‌های غلط در برهم زدن توافقات و تفاهمات بین‌المللی که منجر به هم زدن آن می‌شود و به شکل یک‌جانبه برخی از قراردادها را به هم می‌زند و از قرارداد محیط‌زیستی به شکل یکجانبه خارج می‌شود، برجام که حاصل توافق چند کشور بود، به هم می‌زند چون می‌گوید باید توافق به شکلی باشد که من می‌فهمم در حالی که افکار عمومی دیگر اعتنایی به منیت‌خواهی و یکجانبه‌گرایی آمریکا ندارد.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: با رفتارهای ترامپ، مدیریت سیاسی آمریکا زیر سوال رفته است و این زیر سوال رفتن مدیریت سیاسی، یعنی شکنندگی همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و غیره. به طوری که بر اساس همین مدیریت سیاسی غلط می‌خواهد با سلاح در عراق دموکراسی ایجاد کند و نتیجه این دموکراسی با سلاح در عراق در یک دهه اخیر جز قتل‌عام میلیون‌ها انسان حاصلی نداشته است. از طرفی مدعی هستند در سوریه به دنبال مبارزه و حذف تروریسم هستند اما مستندات و شواهد که در رسانه‌ها پخش شده، حاکی از آن است در جایی که داعش در سقوط قطعی است، هلی‌کوپترهای آمریکایی به کمک آنها می‌آیند!


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی