صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل بین الملل گفت: مهم‌ترین دلیل افول هژمونی آمریکا، حرکت جهان از نظام تک قطبی به چند قطبی است و تقابل دیگر قدرت‌ها با آمریکا، بویژه پس از روی کار آمدن ترامپ، از حالت رقابت به تخاصم تبدیل می‌شود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی افول هژمونی آمریکا از زاویه ظهور قدرت‌های نوظهور چین و هند) با حضور دکترسیدرضا میرطاهر، کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سیدرضا میرطاهر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به نظرم تحولات اقتصصادی به ویژه در دو دهه اخیر و بروز به اصطلاح اقتصادهای نوظهور در کنار بازیابی قدرت روسیه به عنوان یک قدرت بین‌المللی و همچنین داعیه دیگر قدرت‌ها مانند آلمان و ژاپن، برزیل و دیگر کشورها باعث شده است که به تدریج زمینه شکل‌گیری نظام چندقطبی فراهم شود، البته هنوز هم آمریکا تمام تلاش خودش را انجام می‌دهد تا در چارچوب یکجانبه‌گرایی کماکان نقش هژمون یا مسلط خودش را در نظام بین‌الملل ایفا کند که به ویژه در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ، این مساله فوق‌العاده پررنگ شده که ظهور آنرا می‌بینیم.

وی افزود: خروج از پیمان‌های بین‌المللی و به چالش کشیدن مفاهیمی چون جهانی شدن تجارت و تاکید ترامپ بر تحمیل خواسته‌ها و اهداف آمریکا و دیگر کشورها و حتی متحدین خود. اما در عین حال با یک گفتمان متقابلی روبه‌رو هستیم که به نظرم به سوی هم قدرت‌های نوظهور اقتصادی و هم قدرت‌های کلاسیک مانند روسیه مطرح می‌شود و جهان را به تدریج به سوی چند قطبی شدن و در واقع هم سطح شدن قدرت‌ها پیش می‌برد.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: آنچه موید این نکته است، آمریکا با آنکه هنوز هم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است اما حتی به اذعان اندیشکده‌های آمریکایی تا سال 2030 چین است که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را به خود اختصاص خواهد داد. در عین حال چینی‌ها در کنار روس‌ها به شدت دنبال افزایش توانمندی نظامی خودشان هستند. لذا تصورم بر این است وضعیتی که آمریکا از خود به عنوان یک قدرت هژمون یاد می‌کند، به تدریج رو به محو شدن است.

سیدرضا میرطاهر گفت: مقبولیتی که آمریکا قبلا از آن برخودار بود به ویژه بعد از آنکه جنایت‌هایی در جنگ موسوم به مبارزه با تروریسم مرتکب شد، همچنین نقش پیشرویی که با داعیه حمایت از حقوق بشر و آزادی داشت، اعتبار جهانی خودش را به ویژه در زمان ترامپ از دست داده، زیرا ترامپ به صراحت اعلام کرد هیچ کاری به حقوق بشر به ویژه در کشورهای متحد ایالات‌متحده ندارد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مظاهر شیب افول هژمونی آمریکا، در عرصه بین‌الملل به صورت گریزناپذیری در این است که جهان نزدیک به دو دهه به تدریج از نظام تک قطبی به چند قطبی حرکت می‌کند و نکته جالب اینجاست که تقابل دیگر قدرت‌ها و آمریکا، به ویژه پس از روی کار آمدن ترامپ، از حالت رقابت به تدریج به تخاصم و رویارویی تبدیل می‌شود. به طوری که در بین دو سوی اقیانوس اطلس(فرا آتلانتیک) دو شریک قدیمی اروپا و آمریکا بودند که به دلیل سیاست‌های ترامپ در چند زمینه (خروج از توافق آب و هوایی پاریس، اعمال فشار وحشتناک به شرکای اروپایی درباره ناتو و افزایش هزینه‌های نظامی و مساله تجارت) اختلافات جدی بروز پیدا کرده است.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: ترامپ عقیده دارد که چند سال کشورهای اروپایی آمریکا را چاپیده‌اند و حالا نوبت آمریکاست که رویه معکوس این روال را صورت دهد. اما اروپایی‌ها معتقدند که این‌طور نیست و شرکت‌های اروپایی با سرمایه‌گذاری‌هایی که در آمریکا داشتند و تبادلات مالی که صورت گرفته، آمریکا را منتفع کردند. هرچند به نظر می‌رسد که ادعاهای ترامپ درباره آمریکا قدری غوغاسالارانه است. همچنین درباره سایر توافقات، مانند برجام کاملا رو در روی هم قرار گرفتند. بنابراین اگر بخواهیم قدرت‌های جهانی را رتبه‌بندی کنیم و افول هژمونی ایالات‌متحده را بر اساس این موضوع تحلیل کنیم، باید بگوییم هر چند آمریکا تلاش می‌کند، همچنان به لحاظ اقتصادی قدرتمندترین کشور جهان باشد، اما در بعد سیاسی، نفوذ و قدرت آمریکا به شدت دچار چالش شده است.

سیدرضا میرطاهر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: لذا از در بعد سیاسی از میزان تاثیر و نفوذ آمریکا به شکل آشکاری کاسته شده است. در این رابطه باید اشاره به کاهش مقبولیت آمریکا در جهان کرد؛ محبوبیتی که از قدرت نرم ایالات‌متحده ناشی می‌شد و از این قدرت و نفوذ خود برای پیشبرد اهداف و دیدگاه‌های خود در کشورهای دیگر استفاده کند. این مساله در دوره جرج بوش با یک‌جانبه‌گرایی تقابل قدرت‌ها مواجه شد، به طوری که در مارس 2003 هیچ یک از کشورهای شورای امنیت و سازمان ملل با حمله آمریکا به عراق موافقت نکرد و جورج بوش به صورت یکجانبه به عراق حمله کرد که در این تهاجم تنها انگلیس، ایالات‌متحده را همراهی کرد.

مرتبط با این خبر

  • ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!

  • مرگ رویای امریکایی...

  • هیچ استراتژیستی مذاکره جمهوری‌اسلامی با آمریکا را تایید نمی‌کند

  • دولتمردان هنوز دنبال سیب و گلابی برجام هستند

  • درس تاریخی برای ملت ایران؛ مذاکره بی فایده است

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

  • آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است

  • امریکا وارد جنگ شود؛ هزینه و تلفات زیادی می دهد/ انتخابات 2020 مانع اصلی جنگ