صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

دبیر سابق هیئت دولت گفت: اتحادیه اروپا حرکت واقعی در حمایت از جمهوری اسلامی برای باقی ماندن در برجام انجام نداد اما برای اینکه جمهوری اسلامی را به ماندن در برجام تشویق کند، وعده ایجاد یک شرکت واسط مالی را داده است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(پایان زمان وعده اجرای سیستم مستقل تبادلات مالی SVP و بازتنطیم سیاست هسته‌ای برجام) با حضور دکتر علی صدوقی،عضو اسبق مرکز سیاسی، امنیتی و دفاعی نهاد ریاست جمهوری و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

علی صدوقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: spv مخفف شرکت‌های واسطه مالی که در اقتصاد ملی و جهانی به عنوان نهادهای عضو وجود دارند. در رابطه با اینکه چه موضوعی باعث به وجود آمدن این بحث در جمهوری‌اسلامی شد، در واقع همانطور که می‌دانید اتحادیه اروپا (کشورهایی که در برجام حضور داشتند) با آمریکا تعهداتی در مقابل ما در برجام دارند که پس از خروج آمریکایی‌ها از برجام، مقامات اتحادیه اروپا اعلام کردند ما همچنان به برجام متحد هستیم.

وی افزود: اتحادیه اروپا برای اینکه دوام برجام را نشان دهند پس از آنکه اجلاس بین‌المللی در سازمان ملل برپا بود، اتحادیه اروپا پیشنهاد داد که می‌خواهند یک نهاد مالی واسطه تحت عنوان spv ایجاد کنند که کارکرد آن تسهیل کننده باشد در امر پرداخت‌های تجاری میان اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی را. همانطور که وزیرخارجه کشورمان اعلام کردند، این اقدام معادل تعهدات اتحادیه اروپا در برجام نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: این رویکرد اتحادیه اروپا در ایجاد یک نهاد مالی واسطه میان اروپا و جمهوری اسلامی در واقع نسخه بسیار رقیق شده از یک ساز و کار تبادل مالی بین جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپاست. به نظرم نخسیتن تعهدی که اتحادیه اروپا در مقابل ما در برجام داشت، اقدام به ایجاد سپرهای حقوقی و سیاسی برای شرکت‌های اروپایی بود که در ایران شروع به سرمایه‌گذاری کرده بودند و از سوی آمریکا تهدید به تحریم شدند و اتحادیه اروپا چنین کاری را نکرد و شرکت‌های اروپایی با شروع تهدیدهای آمریکا به تحریم ناچار شدند از بازار ایران بیرون بروند.

علی صدوقی گفت: دومین اقدامی که به نوعی کف تعهدات اتحادیه اروپا در برابر جمهوری اسلامی بود، پشتیبانی از نظام بانکی خودشان بود تا بتوانند پرداخت‌های میان اروپا و جمهوری اسلامی در مبادلات تجاری انجام شود، این کار را نکردند، بلکه انگلیس، آلمان و فرانسه التماس‌گونه از آمریکا خواستند تا بانک‌های اروپا را از تحریم‌ها معاف کند تا بتوانند ارتباطات مالی خود را با جمهوری اسلامی ادامه دهند. اما آمریکایی‌ها نیز چنین تقاضایی را نپذیرفتند. لذا شرکت‌هایی بین‌المللی که در سطح اروپا فعالیت داشتند که برخی از سهامداران آن در آمریکا بودند در معرض تحریم‌ها قرار گرفتند.

وی افزود: به نظرم اگر اتحادیه اروپا به شکل واقعی تعهدات برجامی خودش را پیاده می‌کرد، باید مکانیسم‌های سیاسی و حقوقی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ایجاد می‌کرد که چنین رویکردی را در پیش نگرفت. در حالی که اتحادیه اروپا حرکت واقعی در حمایت از جمهوری اسلامی برای باقی ماندن در برجام انجام نداد اما برای اینکه جمهوری اسلامی را به ماندن در برجام و عمل به تعهدات برجامی تشویق کند، وعده ایجاد یک شرکت واسط مالی را دادند که تبادلات مالی و تجاری میان جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا را تسهیل و از تحریم‌ها مصون کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: شرکتهای واسط مالی، در واقع مدیریت بدهی - دارایی هستند، در واقع شرکتی نیست که دارایی داشته باشد که بتوان آنرا تحریم کرد. لذا یکسری دیون را می‌خرد و در مقابلش یکسری تعهدات را انجام می‌دهد. وعده‌ای که اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی در راستای تعهدات برجامی داد، در حال حاضر به گفته خودشان با مشکلات فنی مواجه است و بعد هم مساله میزبانی این شرکت در اتحادیه اروپا مطرح شد که هیچ کشوری حاضر نبود میزبانی این شرکت را به دلیل تهدید تحریمهای آمریکا بپذیرد.

علی صدوقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: با آنچه که برشمردیم، به نظرم اگر بخواهیم شرکت یا کانال ساده مالی که اتحادیه اروپا قصد دارد میان جمهوری اسلامی و کشورهای اروپایی حاضر در برجام ایجاد کند، یک نسخه بسیار رقیق شده و حداقلی از تعهدات اتحادیه اروپاست و مدت‌ها سخن از ایجاد آن است که فعلا آن را برای تسهیل تجارت میان اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی انجام نداده است.

وی افزود: در واقع اگر بخواهیم از منظر اقتصاد سیاسی بین‌الملل به برجام نگاه کنیم و روابط ما را به عنوان یک کشور دارای قدرت در منطقه غرب آسیا با کشورهای اتحادیه اورپا بررسی کنیم باید بگویم تنها تفاوتی که میان آمریکا و اتحادیه اروپا در رابطه با جمهوری اسلامی وجود دارد، آمریکا به صراحت اعلام کرده که به دنبال اضمحلال اقتصادی جمهوری اسلامی است اما اروپایی‌ها خواستار ایجاد یک اقتصاد نحیف برای جمهوری اسلامی هستند نه اضمحلال اقتصادی. زیرا اتحادیه اروپا معتقد است اگر در جمهوری اسلامی بحران ایجاد شود، نخستین تبعاتش به اتحادیه اروپا که همسایه با ایران است، می‌رسد.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ