گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت‌مدرس: ظریف؛ مدافع دیروز برجام، منتقد امروز اروپا

عضو هیئت علمی گفت: اروپایی‌ها تصمیم مشخصی دررابطه با جمهوری اسلامی ندارند و منتظرند رویکرد آمریکا را درشش ماه آینده ببینند. لذا باید قدری به مسائل واقع‌بینانه نگاه کنیم و از نگاه خوش‌بینانه به همکاری اتحادیه اروپا قدری پرهیز کنیم.

1397/10/16
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(ابتکارات جدید با توجه به تاخیر تعهدات اروپا در راه‌اندازی ساز و کار مالی مستقل و اهداف پنهان سیاسی تاخیر کنونی) با حضور دکتر مجتبی رضاخواه، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت‌مدرس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: نخستین و مهم‌ترین نکته‌ای که در قراردادها و معاهدات بین‌المللی لحاظ می‌شود، هر طرف مذاکره تعهداتی را متعهد می‌شود که انجام بدهد و در برابر آن تعهدات باید امتیازهایی به دست بیاورد. لذا طبیعی است که سرانجام هر مذاکره‌ای برای به دست آوردن امتیازاتی است. اما انتقاد کلیدی که به برجام وجود داشت، مشخص نبودن تضمین طرف‌های خارجی در مقابل تعهدات جمهوری‌اسلامی بود، به عبارتی تضمینی وجود نداشت که وقتی جمهوری‌اسلامی تعهداتش را در فعالیت‌های هسته‌ای انجام می‌دهد، آمریکا و اروپا آن امتیازاتی که در برجام ثبت شده، به ایران ارائه دهند.

وی افزود: آن زمان درباره این مساله بحث‌های زیادی شد و در پاسخ شنیدیم که وزیرخارجه آمریکا تضمین داده که به تعهداتش عمل می‌کند. اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و با تغییر دولت اوباما و به صحنه آمدن ترامپ، نقش ایالات‌متحده در برجام کاملا تغییر پیدا کرد. اما در حال حضار مشکل تضمین در ساز و کار مالی با اروپا بسیار بیشتر مشهود است، زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که ساز و کار مالی چه زمانی آغاز می‌شود، چه ترتیبی خواهد داشت و تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد. به عبارتی در واقع در برجام مذکرات زیادی صورت گرفت و تلاش شد که تمهیدات بسیاری لحاظ شود و پیش‌بینی‌هایی صورت بگیرد اما با همه این تدابیر ما به مشکلاتی مواجه شدیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: حال با مذاکره با اروپا به نوعی سعی در بخیه زدن برجام داریم، در این میان مهم‌ترین مشکل در پیاده کردن ساز و کار مالی اروپا، مشخص نبودن تعهدات اتحادیه اروپا در این ساز و کار نسبت به جمهوری اسلامی است؟ اگرچه بعد از خروج آمریکا از برجام، گفت‌وگوهایی انجام شد و اروپایی‌ها سعی کردند برای جمهوری‌اسلامی انگیزه‌هایی ایجاد کنند که همچنان در برجام بماند. جزئیات بسیاری نیز در آن مطرح شده و بخشی از آن منتشر شده و قسمتی از آن در مذاکرات چندان علنی نشده است، اما آنچه که در عمل اتفاق افتاده، وعده‌های اتحادیه اروپا عملی نشده است و حتی محمدجواد ظریف که امیدوار بود، ساز و کار مالی اروپا اجرایی شود، تبدیل به منتقد رفتار اروپایی‌ها در حفظ برجام و نحوه رفتار با جمهوری اسلامی شده است.

مجتبی رضاخواه گفت: بنابراین موضوع اصلی این است که در اصلاح برجام، بر آن شدیم با بخیه زدن به آن همچنان برقرار بماند و تعهداتی را انجام دهیم تا امتیازاتی را بگیریم، اما مشکل اصلی آن است که اصلا معلوم نیست امتیازاتی که قرار است، بگیریم در چه قالبی باید باشد؟ از چه زمانی این امتیازات آغاز می‌شود و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

وی افزود: در حال حاضر فروش نفت ایران به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده و با وجود خروج آمریکا از برجام، اما هنوز ایالات‌متحده است که تعیین می‌کند چه کسی نفت ایران را و با چه میزانی خریداری کند؛ نه ساز و کار مالی اروپا. به عبارتی آمریکا به چند کشور مشخص اجازه داده که برای مدت 6 ماه در برابر خرید نفت ایران، پولی پرداخت نکنند و کالاهای مشخصی را در ازای آن نفت خریداری شده به ایران بدهند. لذا می‌خواهم بگویم این وسط ساز و کار مالی اروپا، نقش تعیین‌کننده‌ای ندارد. لذا با توجه نگرانی‌هایی که مسئولان وزارت خارجه در برابر تعهدات اروپا دارند، اگر قدری اظهارات مقامات اروپایی را مرور کنیم، درمی‌یابیم که اروپایی‌ها هنوز تصمیم مشخصی در رابطه با جمهوری اسلامی ندارند و منتظر هستند تا رویکرد آمریکا را در شش ماه آینده ببینند. برای همین ما باید قدری به مسائل واقع‌بینانه نگاه کنیم و از نگاه خوش‌بینانه به همکاری اتحادیه اروپا قدری پرهیز کنیم، زیرا اظهاراتی که تا به حال طرف‌های جمهوری‌اسلامی بیان کردند که در ابطه با برجام انجام خواهند داد، بعد به طرف‌های اروپایی، روسیه و چین در برجام تبدیل شد، وعده‌هایشان عملی نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو ادامه داد: آنچه که باید در اقتصاد ایران رخ دهد، اتفاق افتاد، درست مانند وضعیتی که سال 91 روی داد و با تحریم‌هایی که به ویژه در فروش نفت اعمال شد، در یک مقطع کوتاهی قیمت ارز (دلار) از 1200 تومان به 3000 تا 4000 تومان افزایش پیدا کرد و بعد دوباره پایین آمد و به 3500 رسید. زمانی که چنین تجربهای داشتیم در سال 92 تا 96 به دنبال توافقاتی با آمریکا و اروپا بودیم تا اقتصاد ما مانند امروز ضربه نخورد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی