صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک عضو هئیت علمی دانشگاه گفت: رسیدن افرادی مثل بن سلمان به مسند قدرت تبعات بسیار سختی برای خاورمیانه دارد؛ فردی که منتقدی مانند جمال قاشقچی را با اره سر ببرد! اگر فردا حکومت دستش بیفتد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(ویژه همایش بین المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا) در ادامه با حضور دکتر سیدرضا صدرالحسینی، عضو هئیت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سیدرضا صدرالحسینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در شرایط کنونی آمریکایی‌ها به نحوی قواعد منطقه را به هم ریختند. آنها در عراق صدام را برداشتند اما البغدادی‌های زیادی را در قالب داعش در منطقه تجهیز و به شکل تهدید درآوردند. علی‌رغم شعارهای انسان‌دوستانه و حقوق بشری و امنیت محوری که آمریکایی‌ها سر می‌دهند، امروز در منطقه بسیار ناامنی زندگی می‌کنیم و جمهوری‌اسلامی در میان آتشگردان‌های مختلف در پیرامون خودش احساس امنیت کامل می‌کند اما با این همه در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که دارای شرایط بسیار ناامنی است.

وی افزود: چه اتفاق می‌افتد که از درون این شرایط فردی مانند محمد بن سلمان خارج می‌شود؟ فردی که موضوع خشونت را به جایی رسانده که با اره اداره جامعه خودش را به عهده می‌گیرد و مخالفین خودش را با اره برقی از بین می‌برد. آن هم در یک کشور دیگر و در مکانی که به لحاظ حقوق بین‌الملل افرادی که وارد آن مکان(کنسولگری و سفارتخانه) می‌شوند، باید دارای امنیت کامل باشند. بنابراین اگر صحبت از ظهور و بروز بشود، هم در غالب جریان‌ها و هم مجموعه گروه‌های تروریستی مساله را مشاهده می‌کنیم هم در غالب حکومت‌های رسمی مانند عربستان سعودی که البته به نظر ما حکومت قبیله ای است. لذا در شرایطی زندگی می‌کنیم که آمریکا با حضور و دخالتشان در منطقه باعث بروز بسیاری ناامنی‌ها در منطقه شدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در چنین شرایطی باید به این نکته توجه داشت که مردم منطقه از پذیرش برخی حکام که با همکاری با آمریکا باعث آشفته شدن اوضاع منطقه شدند، سرباز می‌زنند. لذا فردی مانند محمد بن سلمان، ولیعهد کشور عربستان که در سال‌های آینده به پادشاهی و ملکی آن کشور برسد، رسیدن افرادی مثل بن سلمان به مسند قدرت تبعات بسیار سختی برای منطقه دارد؛ کسی که در حوزه مسئولیتی خودش در مقام و منصب ولیعهدی مجموعه‌ای مانند داعش را حمایت کند و یک منتقد خودش مانند جمال قاشقچی را با اره سر ببرد! و این جنایت را انجام بدهد، اگر فردا حکومت دستش بیفتد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

رضا صدرالحسینی گفت: لذا این موضوع جدیدی است و این سوال پیش می‌آید که آیا البغدادی و الظواهری ها جدیدی در منطقه در راه است؟ اگر دوباره گروهک‌های تروریستی و داعش در منطقه فعال شوند، چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟ در نظام بین‌الملل یک تئوری وجود دارد که هر کجا ناامنی و شورش و شرایط نابسامان وجود داشته باشد، حتما یک اتفاقاتی رخ می‌دهد. حال باید پرسید چرا جمهوری اسلامی صحبت از این مساله می‌کند که امنیت منطقه را خود اعضای آن و کشورهای عضو غرب آسیا می‌توانند انجام بدهند؟

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: برای اینکه دست آمریکا و دیگر کشورهای سلطه‌گر را کوتاه بکند تا اتفاقاتی مانند بروز و ظهور گروهک‌های تروریستی در منطقه رخ ندهد و امنیت آن را به خطر نیندازد.

مرتبط با این خبر

  • عربستان "بخاطر یک مشت دلار" وارد سازمان ملل شد

  • چرا اردوغان اجازه نمی دهد پرونده قتل خاشقچی فراموش شود؟ +صوت