صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک استاد دانشگاه تهران گفت: جمهوری‌اسلامی در صدد استفاده از نفوذ خودش برای مدیریت طالبان است و برای همین طالبان را تا مرحله مذاکره کشانده است. زیرا اگر طالبان به حال خودش رها شود، تبدیل به یک اهرم فشار می‌شود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی مذاکرات ایران و طالبان و چشم‌انداز آینده همکاری‌های کابل و تهران در خصوص مبارزه با تروریسم) با حضورکیومرث یزدان‌پناه، استاد دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

کیومرث یزادن‌پناه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به نظرم جمهوری اسلامی با طالبان مذاکره نمی‌کند، بلکه طالبان را به نفع امنیت ملی خودش مدیریت می‌کند و این نه مساله عجیبی است نه جنجالی. زیرا موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیکی جمهوری اسلامی به گونه‌ای است که پیرامونش پر از افعی‌های چند سر است، یکی از این افعی‌های چند سر که در 15، 16 سال اخیر هزینه‌های بسیار سنگینی را به منطقه تحمیل کرده، مساله تروریسم است.

وی افزود: طالبان نیز یکی از سرشاخه‌های عوامل تروریستی و ناامن‌زا در منطقه بوده است، بنابراین کشوری مانند جمهوری اسلامی طبیعی است که عوامل پیرامون خودش را به نفع امنیت ملی‌اش مدیریت کند. در این میان کسی جمهوری اسلامی را سرزنش نمی‌کند، اگرچه در منطقه رقبای جدی و گردن‌کلفت فرامنطقه‌ای در خاورمیانه به نام آمریکا داریم که در هر فرصتی تلاش می‌کند، تلنگر یا سوزنی به پیکره جمهوری‌اسلامی بزند تا اهداف و منافع خودش را تامین کند. اما باید حواسمان باشد بالاخره با کشوری که نزدیک به 9000 کیلومتر مرز زمینی و دریایی با 15 کشور به علاوه اقلیم کردستان دارد، طبیعی است که این کشور با مولفه‌های مختلف برای تضمین امنیت ملی بکوشد که یکی از این مسائل نیز نفوذ در عمق قدرتمند ناراضی در پیرامونش است و یکی از آنها طالبان است.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: اگر از این منظر به قضایا نگاه کنیم این جمهوری اسلامی است که از عمق نفوذ خودش استفاده می‌کند و اولا مداخله در امور افغانستان نیست و در این رابطه سوالات متعددی مطرح می‌شود و قدری هم افکار عمومی ایران گیج شدند، طالبانی که کارمندان ما را در مزار شریف ترور کرد، آنهایی که سه سال حق‌آبه ما در هیرمند بستند و هنوز که هم ما عوارض آن را در سیستان و بلوچستان و درباچه هامون و جازموریان پس می‌دهیم! حال چه‌طور شده که جمهوری اسلامی هزینه می‌کند تا با آنها پای میز مذاکره بنشیند. نباید تردید کنید که این روند یک موضوع هماهنگ شده است، زیرا اولا جمهوری اسلامی پیرامون مرزهای شرقی مشکل تروریست، شرارت ، سرقت‌های مسلحانه و مهاجرت‌های غیرقانونی را دارد و مهم‌تر از همه مساله مواد مخدر از این منطقه هلال طلایی تروریسم ساخته است.

کیومرث یزدان پناه گفت: وقتی جمهوری‌اسلامی با این مسائل رو‌به‌رو است، طبیعی است با کدهای منفی ژئوپلتیکی علیه امنیتی ملی عمل می‌کند. همچنین در درون مرزهای کشور نیز برخی از گروه‌های ناراضی هستند که سلاح علیه امنیت ملی ایران در دست دارند و حداقل 7 تا 8 گروه تروریستی در شرق داریم که از عمق خاک کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان امنیت ملی ما را تهدید می‌کنند. لذا جمهوری اسلامی این دغدغه را داست که اگر طالبان را به حال خودش رها کند، ممکن است گروه طالبانی که تجربه جنگ‌های عجیب و غریب پارتیزانی را دارد، نترس هستند و برای ایدئولوژی‌شان دست به هر کاری می‌زنند، مبادا به گروه‌های تروریستی داخلی در راس آن گروه موسوم به جندالله اسلحه برساند یا تبادلاتی با یکدیگر پیدا کنند و تبدیل به یک اهرم فشار بزرگ‌تر شود. بنابراین حق طبیعی جمهوری‌اسلامی است که از نفوذ خودش استفاده کند و پدیده‌ای مانند طالبان را مدیریت کند و تا مرحله مذاکره بکشاند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: جمهوری اسلامی نمی‌تواند به صورت طولانی مدت خودش را در منطقه درگیر افغانستان یا هر کشور دیگری کند و اگر قائل به این باشیم که کشورها در ساختارهای رسمی اداره می‌شوند و به آن ساختار رسمی کشورها احترام بگذاریم، طبیعی است که این گونه مذکرات و دیپلماسی خیلی نمی‌تواند طولانی مدت باشد. اما با این حال جمهوری‌اسلامی یکسری دغدغه‌هایی را در محیط جغرافیای افغانستان دارد تا زمانی که این دغدغه‌ها هست بخشی از ساز و کار مذاکره را با اطلاع دولت افغانستان انجام خواهد داد. اما تا زمانی که داعش در افغانستان هست و افغانستان به ثباتی که به صورت نسبی در سایر کشورها حاکم است، نرسد، طبیعی است که جمهوری اسلامی از ابزارهای خودش برای رسیدن به اهداف و مقاصدش استفاده خواهد کرد. این موضوع غریبی نیست و در دنیای امروز کاملا شناخته شده است. اما آنچه که جمهوری‌اسلامی را ترغیب می‌کند که مذاکرات را ادامه دهد، تا بتواند به یک نتیجه کوتاه مدت برسد، مساله آسیب‌پذیری طالبان در درون خودشان است.

مرتبط با این خبر

  • سفر طالبانی به ایران حامل پیام ویژه ای به داعش است

  • گرفتن امتیاز بیشتر از حکومت مرکزی هدف رهبران کرد عراق

  • آمریکایی ها ، دچار سرنوشت تلخ ارتش سرخ شوروی در افغانستان شده اند‌

  • آمریکایی ها ، دچار سرنوشت تلخ ارتش سرخ شوروی در افغانستان شده اند‌

  • طالبان برای تصرف « سرپل» برنامه ریزی دقیقی انجام داده بود

  • آمریکا کارفرمای تخریب حقوق بشر در خاورمیانه است

  • امروز امریکا از اتحاد با پاکستان ناامید است +صوت

  • خشونت های نوظهور در انتظار افغانستان +صوت

  • پسماندهای داعش؛ بلیط ماندگاری امریکا در خاک افغانستان +صوت

  • طالبان طعمه ای برای اهداف پلید امریکاست +صوت