گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: پیروزی مقاومت در جنگ 22 روزه، شکست هیمنه رژیم صهیونیستی

یک عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: در جنگ 22 روزه برای نخسیتن بار حماس توانست پیام‌های عبری را به مناطق اشغالی و شهرک‌نشینان ارسال کند و ترس و واهمه را در وجود شهرک‌نشینان بیشتر کند.

1397/10/30
|
12:08

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بازخوانی علل شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 22 روزه غزه و واکاوی قدرت مقاومت اسلامی غزه بر تمام تنگناهای راهبردی) با حضور دکترداوود احمدزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

داوود احمدزاده در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در استراتژی و راهبردهای کلان رژیم صهیونیستی همیشه یک جنگ پیش‌دستانه یا فراگیر را که کوتاه مدت است، (با توجه به جنگ‌های قبلی که با اعراب داشته و بی‌دفاعی نواره غره می‌توانند آن را در طول چند روز تصرف و کار مقاومت را یکسره کنند و از یک طرف نیز به نوعی اعاده حیثیت کنند، با توجه به تلاش‌های برخی از رژیم‌های عرب همسو با آمریکا برای تثبیت موقعیت اسرائیل در منطقه صورت می‌گرفت، در واقع بهترین موقعیت به نوعی تلافی کنند و شکست در جنگ با حزب‌الله و هم به نوعی قدرت خودشان را در منطقه تثبیت کنند.

وی افزود: با توجه به عواملی که به آن اشاره شد، رژیم صهیونیستی در جنگ 22 روزه آن هیمنه و تز شکست‌ناپذیری که برای خودش تصور کرده بود و بار دیگر آن افسانه شکست‌ناپذیری باطل شود و پایگاه اجتماعی حماس در این جنگ با توجه به مقاومت 22 روزه بالا رفت و اکثر گروه‌هایی که با حماس اختلاف داشتند، به دلیل مقاومت جانانه‌ای که حماس در برابر رژیم صهیونیستی داشت، وضعیت حماس در خود نواره غزه و در منطقه تثبیت شد اما از طرفی باید توان موشکی حماس را نیز در نظر گرفت. زیرا رژیم صهیونیستی تصور می‌کرد با توجه به حملاتی که به انبار مهمات حماس داشت، حماس تسلیحاتی و موشکی در اختیار ندارد و در اثر حملات هوایی در عرض چند روز از بین خواهد رفت. لذا نوار غزه که قبلا نیز در محاصره بود با یک شکست مجبور به پذیرش شرایط، خواسته ها و مطالبات رژیم صهیونیستی خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در هر صورت استفاده از روش‌های تبلیغی که مدنظر صهیونیست‌ها بود، جوابی نگرفت و به نظر می‌رسد علاوه بر شکست عملی در جنگ روانی نیز به نوعی با شکست مواجه شدند. در جنگ 22 روزه برای نخسیتن بار حماس توانست پیام‌های عبری را به مناطق اشغالی و شهرک‌نشینان ارسال کند و آن ترس و واهمه را در وجود شهرک‌نشینان بیشتر کند و به نظر می‌رسد این در راستای تقویت محور مقاومت در منطقه بود.

داوود احمدزاده گفت: زمانی که رژیم صهیونیستی حمله به فلسطین را آغاز کرد در منطقه دو خط پیگیری می‌شد، نخست خط سازش و دیگری مقاومت بود. خط سازشی که از طریق جریان فتح دنبال می‌شد و از آن سو جریان مقاومتی که توسط حماس با تکیه بر توان داخلی مقاومت نشان داد، اتکاء به توان داخلی نیروی کارآمدی در برابر اشغالگران است و تمام طرح‌های سازشی که قبلا با رژیم صهیونیستی بسته شده بود، با توجه به ذات رژیم و عفونتی که در دل رژیمی هست هیچ‌گاه پایبند به آن قراردادها و روندهای صلحی که خودش امضا کرده، نبود و در هر صورت نشان داد تنها صلاحی که این رژیم می‌شناسد سلاح مقاومت و ایستادگی در برابر مقابل این رژیم است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به تاسی از پیروزی در جنگ 22 روزه غزه یک جریان دوباره مقاومت و محور مقاومتی گسترده‌تر از خود نوار غزه در منطقه شروع شده و در بحث نواره غزه بازگشت به سرزمین اشغالی موضوعی است که هر جمعه پیگیری می‌شود و به رغم خشونت‌ و ابزارهای آن در مقابل مردم و اعتراضات مردمی هر جمعه شاهد هستیم که گسترده از روزهای قبل این جریان پیگیری می‌شود. نتیجه و پیامد آن علاوه در داخل در خود منطقه نیز قابل مشاهده است، به طوری که در حال حاضر در کشورهای عربی منطقه شکافی نسبت به موضوع مقاومت وجود دارد، از طرفی شکافی میان شیخ‌نشینها و مردم آن‌ها نسبت به مقاومت.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: با وجود اینکه شیخ‌نشین‌ها و رهبرانشان دلشان بیشتر با رژیم صهیونیستی است و اما از آن سو خود مردم با مقاومت همگرایی دارند که این نتیجه اعتراضات مدنی است و اعتراضات گسترده‌ای است که تحت عنوان بازگشت به سرزمین شاهد آن هستیم. از سوی دیگر موضوعی که قابل اشاره است، عضویت فلسطین در کل نهادهای بین‌المللی و شناسایی آن در نهادهایی است که قبلا به عنوان یک ابزاری بود در دست رژیم صهیونیستی و آمریکا. اما همین ابزار به دلیل همراهی افکار عمومی در خود منطقه و سطح جهان باعث شد که چندین بار رژیم صهیونیستی محکوم شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی