گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: برجام به شکلی تفسیر شده که منعقدکنندگان آن، جنایتکار هستند

دهقان گفت: داستان برجام در اذهان چنان وارونه، پیچیده و غلط تفسیر شده که انگار خطاکارهایی چند سال پیش جنایتی را انجام دادند.

1397/11/28
|
12:46

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (واکاوی اهداف و انتظارات جمهوری اسلامی ایران از اجرای برجام و نتایج بعدی آن) با حضور محمود دهقان، عضو هئیت علمی دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمود دهقان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: این روزها داستان برجام در اذهان گاهی وقت‌ها چنان وارونه، پیچیده و غلط تفسیر شده که انگار خطاکارهایی چند سال پیش رفتند و جنایتی را انجام دادند و حالا کل نظام و ملت به تلاش افتادند که آنرا درست کنند! بنابراین کمبود مرغ و گوشت را نیز به برجام برمی‌گردانند اینکه برجام آمد و رفت و گوشت گران شد. در این رابطه گروه‌های مشخصی جوک‌ها و طنزهای می‌سازند و علیه برجام در فضای مجازی منتشر می‌کنند. هیچ کس نمی‌پرسد چه شد که دولت مجبور شد برجام را ایجاد کند؟! اصلا برجام چه هست؟ آیا خودش علت هست یا معلول؟

وی افزود: برای روشن شدن اذهان مخاطبان و به ویژه نسل جوان باید قدری به عقب برگردم، 1945 جنگ جهانی دوم با بمب اتم تمام می‌شود، کشتار وسیعی که در جنگ با بمباران اتمی در هیروشیما رخ داد، جهان را وحشت‌زده کرد و انحصار بمب اتم در دست آمریکا بود، در سال بعد شوروی به بمب اتم دست پیدا کرد و البته متحدان آمریکا نیز بودند که بعد از جنگ جهانی دوم شورای امنیت را درست کردند در حالی که سازمان ملل متحد وجود داشت، اما با درست کردن شورای امنیت، صلح و امنیت را در دست پنج کشور قرار دادند، غلط یا درست، سیستم سلسله مراتبی را در جهان برگزار کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: بنابراین شورای امنیت اداره جهان را در دست گرفت و چون مهم‌ترین سلاح در دست آنها بود، لذا شروع به ساختن آژانس انرژی اتمی کردند و بعد پادمان یک، دو و سه را دادند و همه تلاش‌شان بر این بود که نگذارند دیگران به بمب اتم دسترسی پیدا کنند، حتی فرانسه و انگلیس نیز بعدا دسترسی پیدا کردند بعد چین و پنج کشور مهم را تشکیل دادند. بعدها در طول این روند برخی از کشورهایی که به دلایلی متحدان این پنج کشور بودند، به بمب اتم دسترسی پیدا کردند و حتما در این دسترسی یکی از پنج کشور تشکیل دهنده شورای امنیت نقش داشت. برای مثال رژیم صهیونیستی به کمک آمریکایی‌ها به بمب اتم دسترسی پیدا کرد و بعد اعلام نشد و هنوز هم رسما نمی‌پذیرند.

محمود دهقان گفت: در این میان، هند و پاکستان نیز در رقابت بین شوروی و آمریکا به بمب اتم دسترسی پیدا کردند. لذا نخستین هدف کشورهای تشکیل دهنده شورای امنیت بر این بود که نگذارند سایر کشورها به بمب اتم دست پیدا کنند. برای رسیدن به مقصود، دست یافتن به بمب اتمی را مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای دانستند و جهان را از این داستان می‌ترسانند و این مساله بسیار مهمی بود. در حالی که دستاوردهای فعالیت هسته‌ای، فراتر از بمب اتم است و دستاوردهای پزشکی و گیاهی دارد. لذا جمهوری اسلامی نیز شروع به فعالیت‌های هسته‌ای کرد، فعالیتی که تا زیر 5/4 درصد فعالیت صلح‌آمیز است و در پادمان‌ها به رسمیت شناحته شده است.

وی افزود: سال 82 فعالیت هسته‌ای جمهوری‌اسلامی علنی شد، پس از آن یکدفعه کشورهای غربی این فعالیت را علم کردند و شروع به داد و بیداد کردن که جمهوری‌اسلامی در حال ساخت بمب اتمی است! لذا رسانه‌های غربی و صهیونیستی شروع به بزرگ‌نمایی کردند به طوری که همه جهان فکر کردند جمهوری‌اسلامی در معرض آزمایش هسته‌ای است. در حالی که ما به پایین‌تر حد غنای نیروگاه هسته‌ای نیز نرسیده بودیم. هر چه استدلال آوردیم، آنها نپذیرفتند، در نتیجه فعالیت آژانس هسته‌ای به شکلی رقم خورد که پرونده جمهوری‌اسلامی به شورای امنیت برود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در زمان دولت اصلاح، حسن روحانی به عنوان دبیر شورای امنیت ملی در دیدارهایی که با کشورهای انگلیس و فرانسه داشت، قرار بر آن شد که جمهوری‌اسلامی فعالیت‌هایی را انجام دهد تا بدون اینکه فعالیت هسته‌ای جمهوری‌اسلامی متوقف شود، بین دو طرف اعتمادسازی شود و به این ترتیب جو بین‌المللی علیه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری‌اسلامی رو به تعدیل نهاد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی