صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: در حال حاضر اوضاع سیال است و تصمیم‌گیری قطعی درباره ماندن در برجام یا بیرون رفتن از آن بسیار دشوار است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل دیپلماسی و اقدامات اروپا در حفظ برجام و راه اندازی spv ) با حضور ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر اسبق ایران در ایتالیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: با خروج ترامپ از برجام، وارد نقطه عطفی می‌شویم، زیرا تا پیش از آن با 1+ 5 مواجه بودیم که در واقع ریاست اصلی گروه با آمریکایی‌ها بود. آمریکایی‌ها با تحریم‌های ثانویه و بازی‌هایی که در طول برجام انجام داشتند در پی آن بودند که از امتیاز برجام، امتیاز بعدی خودشان را بگیرند که بعضا با عنوان برجام 2 و 3 و 4 عنوان می‌شد و هنوز این موضوع را در دستور کار دارند. در آخرین تحلیلی که به آن رسیدم، چرا با وجود اینکه آمریکایی‌ها از برجام بیرون آمدند و در حال حاضر امتیاز منفی را قبول کردند اما همچنان اعلام می‌کنند حاضرند برای انجام گفت‌وگوهای جامع با جمهوری‌اسلامی به پای میز مذاکره مجدد بشینند.

وی افزود: آمریکایی‌ها امیدوارند با فشاری که بر جمهوری‌اسلامی وارد می‌کنند و اعضایی (4+1) که با موضوع برجام مرتبط هستند، به نوعی دوباره سر میز مذاکره بیایند و با برجام‌هایی 2 و3 با دادن حداقل امتیاز به حداکثر خواسته‌هایی که دارند، دست پیدا کنند. غافل از اینکه موضوعاتی که در دستور کار دارند، به طور مستقیم با مصالح امنیت ملی ما برخورد می‌کند. لذا موضوعاتی که آنها در نظر دارند، مسائلی نیست که به راحتی مورد معامله قرار بگیرد و بر سر میز مذاکره بحثی درباره آن صورت بگیرد.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا ادامه داد: وظیفه دستگاه دیپلماسی درباره مسائلی که مصالح امنیتی کشور را در برمی‌گیرد، با ابزارهای مختلفی که در دست دارد، بررسی کند و دریابد فرجام موردنظر در مورد اهداف آشکار طرف مقابل کجاست؟ ایا قرار هست مذکرات با موضوع هسته‌ای بسته و تمام شود یا اینکه گامی در راستای گام‌های بعدی است این مساله را باید قبل از شروع مذاکره متوجه می‌شدیم. زیرا وقتی شما در حال مذاکره با طرفی هستید که دشمنی‌اش با شما آشکار است نوع و رویکرد و سرانجام آن بسیار تفاوت دارد با مذاکره با آلمان.

ظهره‌وند گفت: مذاکره با آلمان بسیار متفاوت است با مذاکره با آمریکایی که داعیه رهبری جهان را دارد و موضع هژمونیک و سلطه‌طلبانه او برایش یک زیرساخت امنیت ملی است. به عبارتی تغییر در این موضع، تغییر در ساختار به وجود می‌آورد. لذا این فرجام در برجام، قبل از امضای آن دیده می‌شد. بحث فعلی این است حال که بحث 4+1 مطرح است، اگرچه روسیه و چین یک تحلیل دیگری دارند و بهتر است سراغ سه کشور اروپایی(بریتانیا، آلمان و فرانسه) برویم، نباید فراموش کنیم موضعی که در حال حاضر اروپایی‌ها در برجام دارند حتی نسبت به 9 ماه پیش نیز تغییر کرده است. به عبارتی باید به عقب برگردیم و بررسی کنیم زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، سه کشور اروپایی حاضر در برجام چه موضعی اتخاذ کردند و روابط دو طرف آتلانتیک چگونه تعریف می‌شود و حال که 9 ماه از برجام بدون آمریکا می‌گذرد، نوع سیاست اروپا با ایالات‌متحده از یک سو و نوع نقشی که در روابط بین‌الملل می‌خواهند داشته باشند و حتی در روابط درون اتحادیه به چه شکل است؟

وی افزود: بنابراین وقتی درباره مصالح و منافع ملی قرار است که تصمیم بگیریم یا وارد یک چرخه شویم، متغیرها و شرایط موجود در محیط بین‌المللی و در موقعیت منطقه را در نظر بگیریم. در حال حاضر اوضاع سیال است و تصمیم‌گیری قطعی درباره ماندن در برجام یا بیرون رفتن از آن بسیار دشوار است. برای همین ذهن یا دستگاهی که قرار است درباره برجام تصمیم‌گیری کند باید همه چیز را ببیند و با توجه به شرایط جدید تصمیم بگیرد که این مسیر را ادامه دهد یا قطع کند.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: درباره نوع نگاهی که آمریکا و اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی دارند، تفاوت چندانی وجود ندارد به طوری که مرکل، صدراعظم آلمان در نشست مونیخ به این مطلب اذعان کرد، اما از آن سو، موگرینی در نشست ورشو شرکت نکرد و در برابر برخوردهای ایالات‌متحده موضع گرفت، به نظرم به این نوع اظهارنظر موگرینی باید واکنش نشان داده شود، زیرا آنها فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری‌اسلامی را مخرب می‌شمارند که با توافق برجام توانسته‌اند آن را مهار و مدیریت کنند. اما متاسفانه دستگاه دیپلماسی ما نسبت به این اظهارنظر همواره ساکت است.


مرتبط با این خبر

  • جنگ امروز آمریکا با ونزوئلا برسر نفت است

  • چرخش 180 درجه ای ونزوئلا؛ از اسرائیل تا غزه

  • بازخوانی مداخله گری مستقیم آمریکا در ونزوئلا جهت براندازی دولت قانونی مادورو و علل ناکامی آن

  • برخی حضور پررنگ جمهوری‌اسلامی را در منطقه برنمی‌تابند

  • منافع ملی ما در گرو حمایت از سوریه است

  • مسئولان باید با شجاعت به حل مشکلات بپردازند/ ترس در انجام مسئولیت‌ها بی‌معناست

  • اختلاف میان مسئولان باعث پمپاژ ناامیدی میان جامعه می‌شود

  • امروز رژیم صهیونیستی، زمین‌گیر جمهوری‌اسلامی شده است

  • سریال پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی پایانی ندارد

  • رسانه باید درباره زندگی اشرافی مسئولان مطالبه گر باشد