صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

سفیر اسبق ایران در اسپانیا گفت: در اجلاس مونیخ، آمریکایی‌ها بی‌ادبانه‌ترین سخنان را درباره اتحادیه اروپا مطرح کردند، برای اینکه آنها را مجبور کنند از برجام خارج شوند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل دیپلماسی و اقدامات اروپا در حفظ برجام و راه اندازی spv ) در ادامه با حضور داوود صالحی، سفیر اسبق ایران در اسپانیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

داوود صالحی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در سیاست نمی‌توان با احساسات و رفتارهای هیجانی مسائل را پیش برد، ضمن اینکه اعتقاد کامل دارم بدون رسانه و بدون تنویر افکار عمومی سیاست خارجی نمی‌تواند موفق بشود. اما در قضیه برجام، اتحادیه اروپا تحت فشار بیش از حد آمریکاست. در اجلاس مونیخ برخی از آمریکایی‌ها بی‌ادبانه‌ترین سخنان را درباره اتحادیه اروپا مطرح کردند. اگرچه ما نیز قبول داریم که دیروز اتحادیه اروپا با امروز آن بسیار متفاوت است و آمریکایی‌ها فشار بسیاری به اتحادیه وارد می‌کنند برای اینکه مانند آنها از برجام خارج شوند و به حمایت از سیاست‌های فشار و تحریم آمریکا بپردازند.

وی افزود: بنابراین وقتی ما از مسائل دیپلماسی و هنر آن دفاع می‌کنیم، در واقع مطلبی به گزاف نگفتیم، امروز ترامپ در تلاش است ما را در وضعیتی قرار دهد که سیاست جهانی را به جمهوری اسلامی بدبین کند و از سویی با حرکت‌ها، رفتارها و افزودن فشار تحریم می‌خواهد مردم را نسبت به جمهوری‌اسلامی ناراضی و بدبین کند. در اجرای طرحی که آمریکا در نظر دارد به دنبال آن است که کمبودها را در کشور ما بزرگ جلوه دهد و در حالی که طبق سخنان رهبری جمهوری‌اسلامی پتانسیل‌های ویژه‌ای دارد در حدی که می‌تواند اروپا را هم عقب بزند.

سفیر سابق ایران در اسپانیا ادامه داد: با همه فشار و تحریم‌های آمریکا، جمهوری‌اسلامی نه تنها برای امروز بلکه برای آینده نیز برنامه دارد و برای اجرا کردن برنامه‌ها هر کدام از وظایف دستگاه‌ها وظایف خاص خود را دارند. حال اگر در این میان، دستگاهی به وظایف خودش خوب عمل نکرد، آن یک بحث ساختاری و تشکیلاتی است. اما درباره برجام باید اشاره کنم، هنری کیسینجر که یکی از سیاستمداران شناخته شده است، در یک جلسه‌ای گفت این یک معجزه بود که ایران با برجام توانست از زیر آوار خاکستر سنگین تحریم‌ها جان سالم به در ببرد. اگرچه هر کسی از ظن خود شد یار من، کیسینجر آمریکایی است و از دریچه منافع خودشان درباره مسائل سخن می‌گوید.

صالحی گفت: در حال حاضر برخی معتقدند اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان نسبت به برجام وقت‌کشی می‌کنند، ما باید از دو روش برای خنثی کردن این رویکرد بهره بگیریم، اگرچه در این بین معلوم نیست که روسیه و هند دیگر قدرت‌ها به دلیل حفظ منافع خودشان در همراهی با سیاست‌های آمریکا با ما چه برخوردی بکنند. لذا سیاست خارجی ما باید طبق قانون اساسی و استقلال ملی کشورمان پیش برود، چنانکه ممکن است به دلیل کسب منافع ملی ناچار شویم با کشوری که روابط بهتری پیش بگیریم و قدری فتیله بدبینی را پایین بکشیم، این نوع برخورد برای تامین منافع و مصالح ملی کشور است.

وی افزود: در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث اس پی وی و سی اف تی مطرح است و در این مباحث فشرده، مخالفان و موافقان بحث می‌کنند تا راهی پیدا کنند و جمهوری‌اسلامی دچار انزوا نشود. از سوی دیگر شرایط ما در حوزه بین‌الملل و منطقه به شکلی است که نظام سلطه نمی‌خواهد انقلاب اسلامی به سایر نقاط صادر شود و برجام با همه مسائلی که در بر داشت توانست به دنیا نشان دهد که جمهوری‌اسلامی می‌تواند حتی با دشمنانش مذاکر کند و به تعهداتش وفادرا بماند اما با کسی عقد اخوت دائمی نبسته است، لذا تا زمانی در برجام می‌ماند که برایش منفعت داشته باشد و وقتی نتواند از آن بهره‌ای کسب کند دلیلی ندارد که به آن وفادار بماند یا بر آن تاکید کند. در این میان مخالفان و موافقان برجام هر سخن موثر و مستند به ادله دارند، باید شنیده شود، شاید این تضارب آراء بتواند در شرایط کنونی به نفع دیپلماسی ما باشد.


مرتبط با این خبر

  • اسناد انرژی هسته‌ای در بستر ارتباط دیپلماسی برملا شد

  • سران سه قوه در سیاست خارجی اجماع کنند!

  • کم کاری وزارت خارجه در مقابله با تحریم های ثانوی

  • چالش‌های دیپلماسی علم و فناوری در کشور و راهکارهای توسعه آن

  • دستگاه دیپلماسی در گرفتن حق ما از برجام ضعیف است

  • دستگاه دیپلماسی در حال رایزنی برای ورود آب هیرمند به کشور است

  • فرجام برجام پیش از خروج ترامپ مشخص بود

  • سکان دستگاه دیپلماسی کشور در شرایط حساس کنونی نباید خالی بماند

  • بررسی تغییرات گسترده در کاخ سفید و برکناری جان بولتون

  • دیپلماسی جهان کنونی برپایه فریب است