صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

خبرنگار روزنامه جوان گفت: کنشگران عرصه دیپلماسی ما راهکار جدی برای وادار کردن اروپا به ایفای تعهداتش در برجام ندارد و مرتب سخن از تجربه‌های گذشته به میان می‌آید. به نظر می‌رسد ما در یک چرخه تکرار گیر افتادیم و مرتب آن را تکرار می‌کنیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل دیپلماسی و اقدامات اروپا در حفظ برجام و راه اندازی spv ) در ادامه با حضور حسین پورصفا، خبرنگار روزنامه جوان روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسین صفاپور در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در رابطه با برجام، بحث‌های مختلفی به میان آمده و کارشناسان مختلفی با نگاه‌های متفاوتی به آن پرداختند، همه افرادی که به بحث درباره برجام پرداختند، از سطح سواد، تجربه و سابقه در عرصه دیپلماسی و مسائل بین‌الملل برخودار بودند، اما یک نکته در این میان مغفول مانده و آن شرایطی است که زمان انعقاد برجام وجود داشت، اما سوال اینجاست که آیا هنوز آن نظمی که در زمان ثبت و تنظیم برجام وجود داشت، در دنیا ثابت است؟

وی افزود: برجام براساس نظمی در دنیا تنظیم شد که پس از فروپاشی اتحادجماهیر شوروی در دنیا حاکم شده بود. شاید اعضای سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی بتوانند این موضوع را بهتر تشریح کنند، اما درک من به عنوان یک ناظر بیرونی این است که شاید تصور نمی‌کردند روزی امریکایی‌ها همان ساختاری را که خودشان در دنیا بنیانگذاری کردند، ناگهان تغییر دادند و به نوعی انگار با لگد به زیر آن زدند. اگر دو سال پیش از من به عنوان خبرنگار حوزه سیاست می‌پرسیدند که آمریکا چند درصد ممکن است از پیمان آب و هوایی پاریس بیرون بیاید، جواب می‌دادم تقریبا صفر درصد، چنین چیزی امکان ندارد.

خبرنگار روزنامه جوان ادامه داد: اگر باز هم دو سال پیش از من سوال می‌کردند شما فکر می‌کنید چند درصد ممکن است آمریکا تمام توافق‌نامه‌های تجارت آزاد خودش از جمله نفت را متحول و آنرا جراحی کند؟ من باز هم پاسخ میدادم چنین چیزی امکانپذیر نیست، اما همه این موارد در حال حاضر اتفاق افتاده است. اکنون صحبت بر سر این است با توجه به تحولاتی که در اروپا در شُرف وقوع است، آیا پنج سال دیگر اتحادیه اروپا وجود دارد؟ در حالی که ما بر سر اینستکس بحث می‌کنیم و مکرون قرار است درباره سخنرانی درباره فروپاشی اتحادیه اروپا داشته باشد.

حسین صفاپور گفت: قصدم از بیان مسائل فوق این است که بگویم سرعت تحولات در دنیا بیش از آن چیزی است که ما بخواهیم درباره آن حدس بزنیم، ما می‌توانیم ساعت‌ها گفت‌وگو کنیم که روابط میان اتحادیه اروپا و آمریکا چگونه بوده و تجربه سال 2003 چه مسائلی را نشان می‌دهد و در مذاکرات سال 2008 چه برآیندی داشت. با توجه به این نوع بحث‌ها، احساس می‌کنم هنوز به این باور نرسیدیم که در دنیا یک زلزله در حال رخ دادن است و این زلزله در حال زیرپوستی جلو رفتن است و تمام باورهایی که قبلا درباره روابط بین‌الملل داشتیم، دگرگون می‌کند. لذا آمریکا دیگر آن آمریکایی نیست که ما می‌شناختیم و حضورش در خاورمیانه به عنوان حافظ منابع نفتی شناخته می‌شد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: آمریکا که در حال حاضر متکی به نفت است به استقلال انرژی رسیده و حالا آمریکا رقیب ما در بازارهای نفتی است، بنابراین در بررسی تحریم‌های نفتی نیز نمی‌توانیم مثل دو سال پیش اظهارنظر کنیم. برای همین به نظرم شاید کارشناسان و کنشگران عرصه سیاست خارجی بتوانند بهتر این مساله را تشریح کنند که نگاه دستگاه دیپلماسی جمهوری‌اسلامی باید به تحولات جدید و آتی چگونه باشد؟ نسبت تحولات جهان با برجام و منافع ملی ما و وضعیتی که در آینده وجود خواهد داشت و حرکت ما با توجه به روندی که پیش رو است، به چه شکل باشد تا منافع حداکثری ما تامین شود.

خبرنگار روزنامه جوان ادامه داد: در حالی که تا کنون شاهد حرکت جدی از سوی اتحادیه اروپا نبودیم، صحبت از کانال مالی به میان می‌آید، کانال مالی که هزار اما و اگر دارد، هنوز معلوم نیست تا چه اندازه کارآیی دارد، اما سخنان منتقدان حاکی از آن است که نمی‌تواند تاثیر چندانی در وضعیت فعلی ما داشته باشد و در واقع در حد و اندازه تعهدات اتحادیه اروپا در رابطه با برجام نیست. حال سوال این است آیا در وزارت خارجه پیش‌بینی درباره کانال مالی اروپا وجود دارد؟ اگر این کانال کارآیی نداشته باشد، دستگاه دیپلماسی ما چه رویکردی خواهد داشت؟ برآیند ما از وضعیت موجود نشان می‌دهد که سیاستمداران عرصه سیاست خارجی ما راهکار جدی برای وادار کردن اروپا به ایفای نقش‌هایش در برجام ندارد و در این میان مرتب سخن از تجربه‌های گذشته به میان می‌آید. به نظر می‌رسد ما در یک چرخه تکرار گیر افتادیم و مرتب آن را تکرار می‌کنیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ