گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

صدیقی‌بنابی: انعقاد برجام و ماندن در آن حاصل اجماع نظام است

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف گفت: در شرایط فعلی خارج شدن از برجام، صدماتی دارد و اجماع جهانی درباره تحریم‌ها علیه جمهوری‌اسلامی شکل خواهد گرفت.

1397/12/04
|
09:10

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(هزینه فایده کلی رفتار ایران در قبال اروپا در حوزه برجام و ضرورت اعمال ابتکارات جدید) با حضور رسول صدیقی‌بنابی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رسول صدیقی‌بنابی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در حال حاضر شرایط ما بسیار حساس‌تر از زمانی است که وارد برجام شدیم، یعنی اکنون شرایط بسیار دشواری داریم، در زمان مذکرات برجام قیمت دلار 2000 تا 3000 تومان بود، اما اکنون به 12000 تومان رسیده است، بنابراین در شرایط خاصی قرار داریم، با وجود همه انتقاداتی که برجام می‌شود، این معاهده با نظر نظام تصویب شده است و حتی در زمان تصویب آن از محمدجواد ظریف پرسیدند شما به آمریکا اعتماد دارید؟ گفت نه به آمریکا اعتماد ندارم، لذا معاهده برجام با همه شرایطی که در آن زمان بود، منعقد شد و نظام نیز بر آن اجماع داشت.

وی افزود: اگر نظام به این اجماع برسد که باید از برجام خارج شود، از آن خارج خواهد شد، اما بحث‌هایی که به اختلاف‌نظر در میان مسئولان دامن می‌زند و جناحی برجام را سراسر می‌کوبد و جناح دیگر از آن دفاع می‌کند، این نوع برخورد با برجام باعث می‌شود که در جامعه دو دستگی ایجاد شود و دود آن بیشتر در چشم مردم برود.

استاد دانشگاه شریف ادامه داد: مسئولان باید با هم سخن بگویند و برخی گره‌ها را باز کنند. خوشبختانه رهبری در بحث برجام به تمام مسائل آگاهی دارند و سخن ایشان می‌تواند فصل‌الخطاب باشد و اگر تشخیص بدهند که باید از برجام خارج شد، خارج خواهیم شد. در حال حاضر همه بحث‌های مربوط FATF و CFT، پالرمو در مجلس، دولت و تشخیص مصلحت بررسی می‌شود، اگر صلاح دانسته شود، وارد این مسائل شویم، وارد خواهیم شد و اگر تشخیص داده شود که نباید وارد شویم، ورود پیدا نخواهیم کرد.

رسول صدیقی‌بنابی گفت: با همه بحث‌ها و انتقاداتی که به برجام وارد است، تصور می‌کنم در شرایط فعلی خارج شدن از برجام، صدماتی دارد که نه تنها حداقل‌هایی که به دست آوردیم، از دست می‌رود، بلکه اجماع جهانی درباره تحریم‌ها علیه جمهوری‌اسلامی شکل خواهد گرفت و در مسائل دیگر مانند برد موشکی، منطقه و حقوق بشر شرایطی ایجاد خواهند کرد که به نفع ما نخواهد بود، هر چند در حال حاضر نیز رادیوها و تلویزیون‌های بیگانه در کمین نشستند و سخنی از مسئولان مانند ولایتی یا ظریف را پررنگ کنند و با انعکاس آن در فضای مجازی توجه مردم را به مسائل اصلی کمرنگ کنند. همچنین بیگانگان سعی می‌کنند در شرایط فعلی دستاوردهای نظام را نادیده بگیرند و مردم را ناراضی و تحت فشار نشان دهند.

وی افزود: بنابراین در شرایط کنونی که ولیعهد جوان عربستان با رویکردش سعی در متحد کردن دشمنان و کشورهای عربی منطقه علیه جمهوری‌اسلامی دارد و با وجود مسائلی که در عربستان به ویژه پس از قتل خاشقچی روی داد، تمام انرژی و دیپلماسی و هزینه آنها صرف دشمنی با جمهوری‌اسلامی شده است و چندی بیش وزیرامورخارجه معزول عربستان علیه جمهوری‌اسلامی سخنان بسیار زشتی به زبان دارد. در چنین شرایطی جا دارد که در سطح کشور یکدستگی و یکپارچگی شکل بگیرد و از دامن زدن به اختلافات پرهیز شود. بنا به شرایطی که کشورمان با آن روبه‌روست و با تجاربی که در مجلس، حوزه انرژی اتمی داشتم و اکنون به عنوان یک استاد دانشگاه و یک پدر نگران وضعیت کشور هستم و برای همین توصیه اکید می‌کنم اختلافات را کنار بگذاریم و در زمینه وحدت و همگرایی در کشور بکوشیم. همه ما چه چپ و چه راست در یک کشتی نشستیم و همه با هم از جمهوری‌اسلامی پاسداری کنیم به پاس خون‌هایی ریخته شد و شهدایی که برای ماندن نظام جان خود را فدا کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی