صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یوسفی گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند با توسل به جنگ نرم و نفوذ بر مدیران انقلابی، آنها را رفازده و فاسد کنند و مسیر انقلاب را تغییر دهند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مفهوم‌شناسی نفوذ در فضای پس از مذاکرات برجام و علل تاکید دائمی رهبر انقلاب بر این امر) با حضور غلامحسین یوسفی، عضو هیئت علمی دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

غلامحسین یوسفی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آمریکایی‌ها پس از تلاش‌های بسیاری که برای نفوذ در جمهوری‌اسلامی انجام دادند، به این نتیجه رسیدند که در ارتباط با جمهوری‌اسلامی قدرت سخت پاسخگو نیست و به نتیجه نخواهد رسید، برای همین راهبردشان را تغییر دادند و به سمت قدرت نرم یا نفوذ گرایش پیدا کردند، نفوذی که آمریکایی‌ها با تکیه بر آن می‌خواهند جمهوری‌اسلامی را مجبور به تغییر رفتار کنند. این‌که به نتیجه رسیدند هر کشوری، هر قدرتی روند و شیوه‌ای را در پیش می‌گیرد، وقتی نتیجه نگرفت، حال عقلای آن کشور گرد هم می‌آیند که عیب و ایرادشان کجا بوده و چرا نتیجه نگرفتند و تغییر شیوه دهند.

وی افزود: اندیشکده‌های آمریکایی به این نتیجه رسیدند، قدرت سخت در ارتباط با جمهوری‌اسلامی جواب نمی‌دهد و باید به سمت جنگ نرم و نفوذ در لایه‌های مختلف جمهوری‌اسلامی بروند، برای اینکه بتوانند نظام را مجبور به تغییر رفتار در ابعاد مختلف بکنند. آنها برای اینکه بتوانند اهداف خود را پیاده کنند، شروع تحقیق و مطالعه بر جامعه جمهوری‌اسلامی می‌کنند و این‌گونه در نزد خود تحلیل می‌کنند که در کشور ما طبقاتی مختلفی از جمله افراد مرفه هستند که این طبقه هر چه بیشتر به سمت رفاه بروند و مسئولان نیز در پی رفاه باشند، می‌توان بر آنها تاثیر گذارد و ارزش‌ها را جا به جا کنیم و ارزش‌های مادی را برجسته نشان دهیم و ارزش‌های معنوی را کمرنگ کنیم تا بتوانیم بر جامعه جمهوری‌اسلامی تاثیر بگذاریم.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: آمریکایی‌ها می‌خواهند با توسل به جنگ نرم و نفوذ بر مدیران انقلابی، آنها را رفازده و فاسد کنند و با تاثیری که بر آنها می‌گذارند، بتوانند مسیر انقلاب را تغییر دهند. آمریکایی‌ها رفاه را به عنوان الگوی زندگی غربی در نظر دارند و امنیت را به سمتی ببرند تا تغییر رفتار جمهوری‌اسلامی در آن شکل بگیرد و تکنولوژی را به عنوان زیرساخت تقویت کننده این تغییر مطرح می‌کنند که اگر تکنولوژی بخواهد وارد جمهوری‌اسلامی شود، باید تغییر رفتار آن مشاهده شود تا امنیت آن برقرار و رفاه غربی پیاده شود.

غلامحسین یوسفی گفت: علت تاکید رهبری بر قضیه نفوذ و هشداری که به ملت و مسئولان می‌دهند، به این دلیل است که تغییر استراتژی آمریکا از سخت به نرم با بهره‌گیری از جریان نفوذ اتفاق افتاده است و رهبری با توجه به اشرافی که به مسائل، حرکت‌های آمریکا و شم دشمن شناسی که دارند بر این مساله تاکید کردند که تغییر استراتژی آمریکا از سخت به نرم با تکیه بر جریان نفوذ اتفاق افتاده است. همانطور که از صحبت‌های رهبری استفاده کردیم و بحث جریانی و جناحی نیست، بلکه اصل موضوع اتفاق افتاده و این حرکت دنبال می‌شود و چون این حرکت خزنده است و کمتر کسی می‌تواند این حرکت خزنده را خوب درک کند و بشناسد و ابعاد آن را بتواند دربیاورد نیاز است که هشدارها داده شود که در هیمن رابطه رهبری هشدارهای کلی را دادند.

وی افزود: وظیفه رسانه‌هاست که بتوانند ابعاد حرکت نفوذ را برای مردم باز کنند تا مردم از پیامدهای خطرناک آن آگاه شوند که خوشبختانه تا کنون در صحنه بودند و پس از این نیز بتوانند شیوه جدید دشمن را، همانطور که شیوه‌های مختلفش در 40 سال گذشته خنثی کردند، آنرا نیز خنثی بکنند. در رابطه با نفوذ باید توجه کرد که رهبری چند سالی است در مقاطع مختلف نسبت به آن هشدار دادند، اما در حال حاضر مقطعی است که تغییر استراتژی آمریکا در راهبرد اتفاق افتاده و سخنانی که از زبان خود آمریکایی‌ها شنیده شده، که از برجام به عنوان بستری برای ورود و نفوذ در لایه‌های مختلف جمهوری‌اسلامی باید بهره بگیرند، لذا برجام فرصت‌هایی برای آنها خلق کرده است. اگرچه رهبری می‌فرمایند خود برجام مصداق نفوذ نیست، بلکه آمریکایی‌ها سعی دارند برجام را به بستر و زیرساخت نفوذ تبدیل کنند.

مرتبط با این خبر

  • برخی مسئولان معیشت مردم را با مذاکره با آمریکا گره زدند!

  • مذاکرات برجام قابل مقایسه با مذاکرات رهبران آمریکا و کره شمالی نیست +صوت