گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل استراتژیك: دولت برای تصویب کنوانسیون‌ها در مجلس از ابزار فشار استفاده می‌کند

زارعی نجف‌دری گفت: به یکباره همه معاهدات بین‌المللی مانند قارج سبز شدند و از سوی دولت شتابزده لایحه تهیه و به مجلس نیز برای تصویب آن فشار وارد می‌شود.

1397/12/15
|
13:35

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (باز خوانی راهبرد براندازی ، ایجاد انسداد سیاسی و آشوب اجتماعی در چارچوب بهره گیری چند منظوره و فازی از پدیده نفوذ) با حضور علی زارعی نجف‌دری، کارشناس مسائل استراتژیک روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی زارعی نجف‌دری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در سال‌های اخیر پدیده نفوذ به یک بروز و ظهور اجتماعی رسیده، اما خیلی سازمان یافته و اتو کشیده و در پوشش است. از سویی ما در کنوانسیون‌های بین‌المللی زیادی داریم، اما چه شد در عرض دو سال همه کنوانسیون‌ها را روی میز قرار دادند و شتابزده می‌خواهند به آن عمل کنند. در عرض یک سال و اندی سند 2030 آورده شد که همین طور که قبلا گفتم مصداق عینی نفوذ فرهنگی و علمی است و آن چنان روشن است که کسی نمی‌تواند از آن دفاع کند. تاسف بارتر اینکه وقتی مصداق عینی نفوذ در حوره فرهنگی و آموزشی مطرح می‌شود، آن را رونمایی می‌کنند و وزیر در رونمایی آن کف می‌زند!

وی افزود: پس از آن بلافاصله بحث FATF مطرح شد، بعد از آن CFT و پالرمو به میان آمد! و اخیرا در حوزه فرهنگی کپی‌رایت مطرح شده و فراتر از همه این کنوانسیون‌ها، برجام است. نمی‌دانیم یک‌دفعه چه شد که همه این معاهدات مانند قارج سبز شد و همه نیز شتابزده از سوی دولت لایحه تهیه می‌شود و برای تصویب به مجلس می‌رود و به مجلس نیز فشار آورده می‌شود که سریع انجام دهید. چرا باید سریع تصویب شود؟ چرا نباید بر آن کار کارشناسی صورت بگیرد؟ اگر به ابعاد منفی 2030، FATF، CFT و پالرمو، برجام و کپی رایت کاری نداشته باشیم، بخواهیم عقلانی با آنها برخورد کنیم باید بپرسیم چرا دولت برای تصویب آنها فشار وارد می‌کند؟ درباره معاهده بین‌المللی کپی‌رایت شنیدم که دولت در عرض چند ماه آن را به عنوان یک لایحه به مجلس فرستاده و مجلسی‌ها نیز آن را در کمیسیون حقوقی تصویب کردند.

کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: باید از اعضای کمیسیون حقوقی پرسید: می‌دانند کپی‌رایت یعنی چه؟ اصلا مفاد آنرا خواندند؟ مجلسی‌ها سریعا کلیات آنرا تصویب کردند و بعد آن را در قالب اصل 85 قرار دادند که سریع‌تر به صحن مجلس برود و در زمانی کمتر از 20 دقیقه به تصویب برسد. اما کپی‌رایت مشکل امروز و فردای ما نیست و مشکل چندین کشور در سطح دنیاست. از سویی خود بنیانگذاران کپی‌رایت نیز می‌گویند باید برخی مباحث را در کپی‌رایت می‌دیدم اما ندیدیم. وقتی این مباحث را کنار هم می‌گذاریم قدری منافذ نفوذ روشن خواهد شد.

زارعی نجف‌دری گفت: یکی از مسائل حال حاضر بحث جنبش‌های اجتماعی است که قبلا نیز وجود داشت. شورش‌های اجتماعی محصول کارکرد جنبش‌های اجتماعی است که جنبش‌های اجتماعی نه تنها در ایران بلکه در هر جامعه‌ای وجود دارد. از طرفی جنبش‌های اجتماعی کارکردهایی دارند که این کارکردها می‌تواند منفی یا مثبت باشد، جنبش‌های اجتماعی که در سه گونه متبلور می‌شوند؛ جنبش‌های اجتماعی خودجوش و واقع‌بینانه که اتفاقا باعث پویایی جامعه می‌شوند و جامعه بدون جنبش‌های اجتماعی پویا، ایستا و راکد خواهد شد. نوع دوم جنبش‌های اجتماعی، دولت ساخته است. به تناسب اقتضائات منافع دولت مستقر حرکات انجام می‌دهد و کاری ندارد که کل جامعه و نظام چه می‌خواهد این جنبش به دنبال است که با توجه به خواست دولت جنبش‌های اجتماعی را شکل دهد.

وی افزود: گونه سوم، جنبش‌های اجتماعی دشمن ساخته است که نقطه ثقل جریان نفوذ است و اصلا جنبش‌های اجتماعی ایجاد می‌شوند تا اینکه زمینه نفوذ را به وجود بیاورند. در بحث پدیده نفوذ در جنبش‌های اجتماعی با جنبش خودجوش کاری نداریم. اما جنبش‌های اجتماعی دیگران ساخته و دشمن ساخته هستند و بعد از آن در یک لایه ضعیف‌تری جنبش‌های اجتماعی دولت ساخته هستند. از آن سو جنبش اجتماعی دشمن ساخته جامعه را رصد می‌کند و به تناسب اعتراضات و اعتقادات جامعه موج ایجاد و دیگران را بر این موج سوار می‌کند.

کارشناس مسائل استراتژیک در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: ما در حال حاضر با جنبش‌های اجتماعی دولت ساخته نیز با مشکل مواجه شدیم و اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم اکنون یکی از مشکلاتمان جنبش‌های اجتماعی دولت ساخته است که ناخواسته آب به آسیاب جنبش‌های دیگران ساخته و دشمن ساخته می‌ریزند. در بعضی موارد دولت با قرار دادن برخی اشخاص در پستهای حساس زمینه شکل‌گیری جنبش‌های دولت ساخته را فراهم می‌آورد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی