گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نماینده اسبق ایران در صندوق بین‌المللی پول: اینستکس طعمه‌ای برای پذیرفتن FATF است

قوام گفت: به نظر می‌آید اینستکس یک طعمه است تا به ما بگویند FATF را قبول کنید، لذا با پذیرفتن FATF می‌خواهند ما را مانند ماهی در ماهیتابه سرخ کنند.

1397/12/19
|
13:40

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ماهیت و ابعاد FATF و علل تردید‌های جدی میان کارشناسان) در ادامه با حضور محمدآقا قوام، نماینده اسبق ایران در صندوق بین‌المللی پول، روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمد قوام در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: شاید برخی از مردم ندانند موضوعی به نام FATF که این روزها از رسانه‌ها و مطبوعات ما دیده و شنیده می‌شود، به چه معناست؟ FATF به معنای کارگروه اقدام مالی که 1989 توسط هفت کشور صنعتی چنین گروهی پایه‌گذاری شد که می‌توان گفت یک نهاد است و سازمان نیست، مانند صندوق بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی. پر واضح است که وقتی این نهاد در گروه هفت پایه‌گذاری شد، قطعا از مدت‌ها قبل روی آن کار می‌کردند و در آنجا رونمایی کردند.

وی افزود: نهاد FATF چنین تعریف شده که یک نهاد در حوزه سیستم مالی بین‌المللی است که به دنبال ایجاد انگیزه‌های سیاسی برای ایجاد اصلاحات قانونی و مقرراتی در حوزه‌های مدنظر در کشورهای مختلف است. بنابراین نهادی است که می‌خواهد متولی و قیم جهان باشد و هدف کلی خودش را طبق اسناد و مدارکی که هست، این‌گونه تعریف کرده که هدفش تعیین استانداردها و پیشبرد اجرای موثر معیارهای حقوقی، مقرراتی و عملی نخست مربوط به مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و سایر تهدیدهای معطوف به حفظ و انسجام سیستم مالی بین‌المللی است.

رئیس اسبق صندوق بین‌المللی پول ادامه داد: در حال حاضر کشورهای زیادی در FATF عضو هستند اما در این میان، جمهوری‌اسلامی یک مورد ویژه است، زیرا سایر کشورها عضویت‌شان مانند ما آسیب‌پذیر نیست. به نظرم رویکرد FATF در مسائل اقتصاد سیاسی از جمله مدیریت و تامین مالی تروریسم و پولشویی در راستای اهداف و مقاصد خودشان است. زیرا در حال حاضر عربستان‌سعودی در این نهاد عضویت دارد و ضمن اینکه بنیانگذاران FATF، آمریکا و اروپا، هر دو سیاست‌شان نسبت به جمهوری‌اسلامی یکی است.

محمد قوام گفت: در حالی FATF در کشورهای پیشرفته فعالیت دارد که بیشترین حجم پولشویی در همین کشورهاست. چگونه می‌خواهند اوستای دنیا بشوند، وقتی خودشان بیشترین حجم پولشویی را دارند؟! به عضویت عربستان در FATF اشاره کردم، کشوری که به نیابت از آمریکا و اروپا بزرگ‌ترین تامین‌کننده مالی تروریسم است. لذا اروپا با فشار بر جمهوری‌اسلامی برای پیوستن به FATF بر آن است که ابتدا افراد و سازمان‌هایی را به عنوان تروریسم اعلام می‌کند و میگویند نباید با فعال سازمان یا گروه ارتباط مالی داشته باشی اما به عربستان می‌گویند می‌توانی تامین مالی داعش را داشته باشی. لذا ما باید در پیوستن به FATF بسیار هوشمندانه برخورد کنیم.

وی افزود: برخی کارشنان پیوستن به FATF را به برجام و معیشت مردم پیوند زدند، در حالی که پس از آمریکا از برجام رفت، باید دید اروپا چه کرده است؟ اروپا قرار بود تعهدات برجامی خودش را انجام دهد، بعد از 9 ماه صحبت از اینستکس است در حالی که اینستکس اصلا ربطی به تعهدات برجامی اروپا ندارد. اینستکس اتاق پایاپایی در رابطه با فروش نفت جمهوری‌اسلامی و صدور کالاست که براساس اینستکس، پول حاصل از فروش نفت در بانک‌های اروپا می‌ماند و به جای آن کالا به داخل منتقل می‌شود. حال سقف صندوق آنها چه‌قدر است؟ یک میلیارد دلار در سال است! در حالی که تجارت خارجی ما سالانه بالغ بر 70 تا 80 میلیارد دلار است. ضمن آنکه بزرگ‌ترین ناقض برجام اروپاست، زیرا آنها نفت ما را نمی‌خرند.

رئیس اسبق صندوق بین‌المللی پول در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: برای همین اروپا به ما نفعی نرسانده یا تعهدی را اجرا نکرده که حالا بگوید شرط ما برای آنکه اینستکس برقرار شود، پیوستن جمهوری‌اسلامی به FATF است! در حالی که هنوز اینستکس را به ما نداده و تنها به ما معرفی کرده و خود محمدجواد ظریف نیز گفته ما نمی‌دانیم عملکرد اینستکس چیست و چگونه کار می‌کند؟ اما به نظر می‌آید که این مساله یک طعمه است تا باز هم به ما بگویند FATF را قبول کنید. در حالی از جمله تعهدات برجامی اروپا آن است که نفت ما تحریم نشود و روابط بانک‌های ما با بانک‌های خارجی آزادانه انجام شود. اروپایی‌ها تا به حال کاری پیش نبردند و فقط دم از اینستکس زدند در حالی که ما با کشورهایی که قراردادی پولی دو جانبه داریم نیز همین کار را می‌کنیم. اما در کل اروپا و آمریکا با تشویق و سوق دادن جمهوری‌اسلامی به پذیرفتن FATF می‌خواهند ما را مانند ماهی در ماهیتابه سرخ کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی