گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

معاون فرهنگی پژوهشكده مجمع تشخیص مصلحت: دولت برای پیش بردن مقاصدش مسائل را امنیتی می‌کند

برخورداری گفت: دولت شعاری، غیرکارشناسی و امنیتی با پیوستن ایران به معاهدات بین‌المللی برخورد می‌کند و پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی علمی بررسی نمی‌شود.

1397/12/20
|
12:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی اقدامات ایران در قبال FATF در چند سال گذشته و علل تشدید فشارهای این نهاد بین المللی در پیوستن کامل ایران به آن) با حضور یاسر برخورداری، معاون فرهنگی پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

یاسر برخورداری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: پیوستن جمهوری‌اسلامی به برخی کنوانسیون‌های بین‌المللی علمی بررسی نمی‌شود به این دلیل که دولت حاضر علاقه دارد بسیاری از موارد را امنیتی کند، برای مثال در رابطه با برجام، مطبوعات را بستند، توقیف کردند و به آنها آنها گفتند درباره برجام صحبت نکنید تا پیش برود و وقتی هم به نتیجه‌ای نرسید، گفتند که تصمیم رهبری بود و ما در تصمیم‌گیری نقشی نداشتیم. خوشبختانه هنوز حافظه تاریخی مردم آنقدر کمرنگ نشده که شب توافق برجام را چه کسانی اعلام و چه افرادی پایکوبی کردند و چه کسانی گفتند که دلار به هزار تومان خواهد رسید.

وی افزود: اگر بخواهیم با مسائل علمی برخورد کنیم، باید بگوییم چرا تا به امروز مردم به یک نسخه علمی و ترجمه شده درست برجام دست پیدا نکردند؟ حال امروز مردم باید به نسخه اصلی پالرمو، CFT و FATF باید دسترسی داشته باشند. از این طرف موافقان این کنوانسیون‌ها شعار می‌دهند و از این سو برخی از مخالفان نیز دچار شعارزدگی شدند که به نظرم این شیوه برخورد واقعا اشتباه است. به این شکل درباره کنوانسیون‌ها بحث می‌شود که فردی می‌گوید مردم ببینیند همه به FATF پیوستند پس ما هم باید بپیوندیم. واقعا این روش برخورد علمی است؟ اگر با هم بحث می‌کنیم باید بپذیریم امروز هر کشوری شرایط خاص خودش را دارد.

معاون فرهنگی پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت ادامه داد: قبلا موافقان FATF و CFT می‌گفتند ما به این دو می‌پیوندیم اما برای آن پیوستن حق شرط قائل می‌شویم. در حالی که هر حق شرطی را نمی‌توان گذاشت. با همین استدلال می‌گفتند ما این را تصویب می‌کنیم اگر درباره آن نگرانی دارید، این نگرانی را با حق شرط‌هایی که گذاشته‌ایم، برطرف می‌کنیم. در حالی که اروپایی‌ها حق شرط را قبول نمی‌کنند. پس از سراغ تهدید می‌روند و دائم به مردم می‌گویدند اگر پالرمو تصویب نشود، گوشت فلان قیمت می‌شود! اگر FATF به تصویب نرسد، فلان و بهمان می‌شود!

یاسر برخورداری گفت: در حالی که این‌طور نیست، کمااینکه گوشت پس از برجام 130 هزارتومان شد! اما شک نکنید که ارزش دلار پس از پالرمو و CFT به بالای 25 هزار تومان خواهد رفت. از سویی اینکه برخی کارشناسان می‌گویند که برای پیوستن به معاهدات بین‌المللی بخشی از قدرت و اختیارات را تفویض می‌کنیم تا از مواهب و مزایای معاهدات برخودار شویم! لذا با پذیرفتن معاهده برجام آمادگی آن را داشتیم تا از مواهب آن برخودار شویم، حال اگر قبول کنیم که از این مواهب برخودار شدیم، اما وسط کار بگویند مگر ما نمی‌دانستیم آمریکا قدرت سیاسی دارد و مبادلات اقتصادی‌اش با اروپا بالاست! اما ما امروز این را می‌دانیم در حالی که آمریکا چندین سال است که روابط راهبردی و استراتژیک با اروپا دارد.

وی افزود: امروز وقتی سوال می‌کنیم چرا اینستکس به این شکل درآمده است؟ بعد برخی در داخل به طرفداری یا توجیه می‌گویند اروپا زورش به آمریکا نمی‌رسد. اما ما این را نمی‌دانیم این نکته را به دانشجوی سال اول علوم سیاسی در پایین‌ترین دانشگاه‌ها یاد می‌دهند که در عرصه روابط بین‌الملل، روابط آمریکا با اروپا راهبردی است، روابط اقتصادی و حجم مبادلاتش بسیار بالاست. لذا در این دو نکته موافقم که دولت محترم ما شعاری، غیرکارشناسی و امنیتی با پیوستن جمهوری اسلامی به معاهدات بین‌المللی برخورد می‌کند.

معاون فرهنگی پژوهشکده مجمع تشخیص مصلحت ادامه داد: یک پرسش اساسی که در حال حاضر مطرح است میزان تاثیرگذاری تحریم در اقتصاد کشور است، آیا نرخ مواد غذایی مانند گوشت، شکر و چای و روغن ربطی به تحریم‌ها دارد تا چه اندازه تحریم در افزایش قیمت این کالاهای اساسی تاثیرگذار است؟ یا فارغ از تحریم نوع مدیریت کشور باعث شده که بازار عرضه و تقاضا در شرایط نامتعادلی قرار بگیرد. در حالی ارز 4200 به برخی مواد اساسی اختصاص یافته تا از خارج وارد و در کشور توزیع شود، از آن طرف شرکت پورشه اعلام می‌کنند بیش از 65 درصد تولید آن به ایران صادر شده است! بنابراین کشور با مشکل نقدینگی مواجه نیست و من می‌خواهم این گزاره را اصلاح کنم که تحریم‌ها باعث افزایش مشکلات اقتصادی شده است و اگر تحریم نبود اقتصاد جمهوری‌اسلامی با این مشکلات مواجه نبود.

برخورداری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: متاسفانه ساختار بورکراتیک کشور ما که نگاه اصلی خودش در قسمت فنی منبعث از آموزه‌های لیبرال‌دموکراسی است، (اگرچه ای کاش آنرا نیز به صورت درست اجرا می‌کرد،) ما را به جایی رسانده که طیفی از جامعه هر روز در حال پولدارتر شدن است و ماشین‌های عجیب و غریبی که در دنیا برای مثال هفت دستگاه ساخته شده، چهار دستگاه از آن خودرو به ایران آمده است! این مساله برای مردم ایجاد سوال می‌کند که این همه کشورهای ثروتمند، پول این خودروها از کجا تامین شده و به ایران آمده است؟! همین فساد پتروشیمی را بینید، اینجا دیگر بحث دور زدن تحریم‌ها در میان نبود. اما اکنون ژنرال‌ها هستند و کار را پیگیری می‌کنند!دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی