صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

میرمحمدی گفت: به عقیده بنده در پیوستن به قراردادهای بین‌المللی باید گذشته را در نظر بگیریم و از کنار تجربیات‌مان بیهوده گذر نکنیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بازخوانی نسبت FATF با برجام و تحریم‌های جدید آمریکا، آیا FATF مکمل ضروری تحریم‌های موثر مالی ایران توسط آمریکا و غرب است؟) با حضور حسین میرمحمدی، نماینده ادوار مجلس و مشاور معاونت تنقیح قوانین مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسین میرمحمدی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: با تجربه‌ای که در برجام با آمریکا داشتیم، چگونه حاضر می‌شویم که دوباره اعتماد کنیم و یک اتفاق جدیدی بیفتد. دوستان کارشناسی که می‌گویند چرا ما دوباره خودمان را مدار خودتحریمی قرار دهیم، باید اینجا سوالی مطرح کرد، ما، دولت و مجموعه تصمیم‌گیر ما، تولید کشور را با روند مدیریتی دچار خودتحریمی کردند. چرا داخل را رها کردیم و به بیرون چسبیدیم؟ اگر قرار باشد در فضای تحریم کار کنیم، اگر به FATF هم نپیوندیم باز هم می‌توانیم کار کنیم، شرایط از این بدتر هم نخواهد شد.

وی افزود: امروز شرایطی که در کشور داریم، همان شرایطی است که پس از پیوستن به FATF نیز خواهیم داشت، ما نگران این هستیم که اگر امروز به کنوانسیون مزبور بپیوندیم، پیوستن به آن ملعبه و ابزاری بشود تا اگر جمهوری‌اسلامی راه‌های تبادلات غیررسمی دارد و در شرایط هزینه‌هایی می‌پردازد، اما به هر شکل کارهایی انجام می‌شود. اما آنچه امروز اقتصاد ما را زمین‌گیر کرده، شرایط ویژه‌ای است که در داخل با آن روبه‌رو هستیم، بخشی از آن به دلیل تبادلات مالی است که در حال حاضر وضعیت ما در این بخش معلوم و مشخص است اما سخنم این است که اگر اعتماد داشتیم و اعتماد پیدا می‌کردیم که با پیوستن به کنوانسیون منافع کشور ما تامین می‌شود، ابایی از پذیرفتن آن نداریم.

نماینده ادوار مجلس ادامه داد: وزیرامورخارجه در مجلس با وجود با همه زحمتی که برای کشور و نظام کشیده و تضمیمن وزیرامورخارجه آمریکا را برای معاهده برجام متذکر شد، اما امروز اوضاع به چه شکل است؟ در آمریکا چه کسی پای تعهداتش در برجام ماند؟ حال بحث پیوستن به FATF مطرح است و در مجلس شورای اسلامی از وزیرخارجه سوال شد که شما تضمینی برای انجام تعهدات طرف مقابل می‌دهید، پاسخ دادند که تضمینی نمی‌دهم. با این شرایط اگر ما تنها تبادلاتی را که در شرایط تحریم داریم، برای اروپایی‌ها شفاف‌سازی کنیم و آنها نیز بهره‌برداری کنند و همین باریکه راه هم مسدود شود و شرایط کشور را بدتر کند.

میرمحمدی گفت: باید در فضای بین‌الملل و روابط آن سراغ اعتماد باشیم و تا این اعتماد شکل نگیرد، نمی‌توانیم منافع خود را به خطر بیندازیم، در حال حاضر نیز شرایط اعتماد فراهم نیست، درست مثل زمانی که اعتماد کردیم و برجام را پذیرفتیم اما چه چیزی نصیبمان شد، شرایط کشور چه قدر تغییر کرد؟ با برجام چه قدر توانستیم به حقوقمان دسترسی پیدا کنیم؟ چیزی اضافه نمی‌خواهیم بگیریم بلکه حقوقی که به صورت ناعادلانه اما از ما سلب شده، آنرا می‌خواهیم. ما چیز اضافه‌ای نمی‌خواهیم.

وی افزود: از سویی مثلی است که می‌گوید مومن دو بار از یک سوراخ گزیده نمی‌شود، یکبار با برجام اعتماد کردیم و حال چه شد، این به راحتی تن به کنوانسیون‌های اروپایی نمی‌دهیم. در صورتی می‌توانیم در چارچوب کنوانسیون با اروپایی‌ها همراهی کنیم که شرایط اعتماد متقابل میان دولت‌ها شکل بگیرد و در حال حاضر چنین شرایطی وجود ندارد. لذا تصور می‌کنم با وضعیت و روندی که وجود دارد، در شرایط تحریم و اشد وضعیت ممکن به سر می‌بریم که جنگ اقتصادی است و در حال حاضر اولویت ما، بر این است که در شرایط موجود مسائل داخلی است و چاره‌ای برای بهتر شدن شرایط داخلی بیندیشم. اما درباره FATF نیز اگر تضمینی وجود دارد و در این شرایط جنگ اقتصادی و جنگ نرم که همه اقدامات ما تحت رصد آمریکاست، اگر به صلاح ملت است، دولت‌مردان و دست‌اندرکاران تصمیم بگیرند و اگر صلاح نیست دوباره کشور را در چنین شرایط حساسی وارد یک وادی بیهوده نکنند. اما به نظرم در پیوستن به قراردادهای بین‌المللی باید گذشته را در نظر بگیریم و از کنار تجربیات‌مان بیهوده گذر نکنیم.

مرتبط با این خبر

  • FATF نسبت به ایران سیاسی کاری می کند +صوت

  • برای بهره برداری از امکانات بانکی دنیا باید شرایط FATF را بپذیریم

  • در تعیین مصداق ها در FATF و تطبیق اقداماتش با سازمان بین الملل مشکل داریم

  • کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مشکل امنیتی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد

  • FATF منابع اطلاعاتی بانک های ایرانی را در اختیار خارجی ها قرار می دهد

  • FTAF مصداق کامل براندازی اقتصادی و سیاسی است

  • شرط اروپا برای ادامه برجام پیوستن ایران به FATF است

  • نقطه افتراق ایران با گروه ویژه اقدام مالی در تعریف تروریسم است

  • ضرورت اصلاح بندهایی از FATF که موجب نقض اختیار تصمیم گیری دولت است

  • لایحه پالرمو در تغییرات نرخ ارز بی تاثیر است