گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

برزگر در مصاحبه با رادیو گفت و گو: نپیوستن به FATF راه را برای همکاری با دیگر کشورها مشکل می کند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگر وارد کنوانسیون‌های بین‌المللی نشویم چون به آنها مشکوک هستیم، راه همکاری با کشورهایی که با تحریم‌های آمریکا همراه نشدند، را می‌بندیم.

1397/12/21
|
14:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بازخوانی نسبت FATF با برجام و تحریم‌های جدید آمریکا، آیا FATF مکمل ضروری تحریم‌های موثر مالی ایران توسط آمریکا و غرب است؟) در ادامه با حضور جلال برزگر، روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

جلال برزگر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اگر ما به کنوانسیونی جهانی که اغلب کشورها به آن پیوسته‌اند، نپیوندیم، باید دید چه می‌شود؟ اتفاقی که رخ می‌دهد، تشدید شدن تحریم‌هاست، هر چند در حال حاضر نیز تحریم‌های پرفشاری را پشت سر می‌گذاریم اما تحریم‌های ما تنها مربوط به آمریکاست و فعلا تحریم شورای امنیت و اتحادیه اروپا را نداریم و تنها تحریم‌های آمریکاست که آن هم با تمام توان ادامه دارد. اگرچه آمریکا تا حدی می‌تواند به ما فشار بیاورد و برخی از کشورها هنوز با تحریم‌های آمریکا همراه نشدند و کشوری مثل هند، چین، روسیه و ترکیه می‌خواهند که با ما کار کنند.

وی افزود: همه دنیا آمریکا نیست، اما اگر بعضی از دوستان به چنین مسائلی اعتقاد دارند، میل خودشان است. اما اگر نخواهیم وارد کنوانسیون‌های بین‌المللی بشویم چون به آنها مشکوک هستیم راه همکاری با سایر کشورهایی که هنوز با تحریم‌های آمریکا همراه نشدند، می‌بندیم و آنها به دلیل پایبندی به قواعد بین‌المللی با ما همراه نمی‌شوند. از سویی با مسائلی که در پیش داریم، هیچ نظام بانکی قادر به همکاری با ما نخواهد بود.

این روزنامه‌نگار ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی چه باید کرد؟ باید دست به ابتکار زد و حرکت‌های جدیدی را اختراع کرد؟ برخی دائم تذکر می‌دهند که ما در شرایط جنگی هستیم آیا در شرایط جنگی ما از سازمان ملل خارج شدیم یا نسبت به قواعد و قوانین آن تخلف کردیم؟ ما در موضوع برجام به گونه‌ای رفتار کردیم که متعهد به قوانین بین‌المللی هستیم و از هیچ معاهده‌ای خارج نشدیم و این ترامپ بود که از برجام خارج شد و ما با اتحادیه اروپا برجام را ادامه دادیم و برای همین هنوز اروپا در کنار ماست.

جلال برزگر گفت: قبل از اینکه بحث مذاکرات برجام آغاز شود، FATF در دنیا وجود داشت، در 1989 در شورای مرکزی FATF، 38 کشور قرار داشت و 189 کشور در قالب شوراهای منطقه‌ای حضور داشتند، به عبارتی هیچ گرو کشی و ارتباطی میان برجام و FATF وجود ندارد، اما بحث بر سر این است که شما می‌توانید پیوستن به FATF را نپذیرید، اگرچه تصور نمی‌کنم در نهایت چنین تصمیمی گرفته شود که ما پیوستن به FATF را نمی‌خواهیم تا بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم.

وی افزود: اشاره کردم که با FATF در دوره تحریم کار کردن برای ما راحت‌تر است به این دلیل که رئیس‌جمهور ما در عراق است و تا کنون چندین تفاهم‌نامه با هم امضا کردند و بعد از آن قرار است که این تفاهمنامه‌ها قالب اجرایی به خود بگیرد، بانک نیاز است و در حال حاضر بانک‌هایی که تبادلات بانکی میان دو کشور را انجام می‌دهد، بسته است، به دو دلیل نخست فشار آمریکا و دیگری ممانعت FATF . اگرچه فشار آمریکا همه جا نمی‌تواند جواب بدهد، یعنی بالاخره کشورها و شرکت‌هایی هستند که می‌خواهند با جمهوری‌اسلامی کار کنند. ما نیز پتانسیل‌ها و ابزاری داریم که آنها را به سمت خود جذب می‌کنیم.

این روزنامه‌نگار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برخی از کارشناسان معتقدند که روابط با برخی کشورها را بدون پیوستن به FATF می‌توان انجام داد. اگر چنین شیوه‌ای امکانپذیر است، انجام دهند، اگرچه ما تصمیم‌گیرنده نیستیم و اما در نهایت کشور تصمیم عاقلانه‌ای خواهد گرفت و هیچ تفاوتی میان FATF و سایر معاهدات بین‌المللی که عضو آنها هستیم و با آنها کار می‌کنیم، وجود ندارد. برای مثال تصور کنید معاهده NPT معاهده عادلانه در دنیاست، اما ما عضو این معاهده هستیم، اما برخی نیز می‌گویند اگر عضو نبودیم این بلاها سرمان نمی‌آمد. اما به نظرم اگر عضو NPT هم نبودیم بلاهای امروز سرمان می‌آمد چون ما کشور خاصی هستیم.
دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی