گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

قوام در مصاحبه با رادیو گفت و گو: بدون پیوستن به FATF می‌توان با دنیا مراوده مالی داشت

نماینده اسبق ایران در صندوق بین‌المللی پول گفت: می‌توانیم با دنیا مراوده داشته باشیم بدون اینکه عضو FATF باشیم و در شرایط کنونی باید از تجارب قبلی بهره بگیریم.

1397/12/22
|
10:30

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (آینده مناسبات پولی و بانکی، بدون عضویت در FATF و اجرای مجزای کارکرد پولشوئی این نهاد) در ادامه با حضور محمدآقا قوام، نماینده اسبق جمهوری اسلامی ایران در صندوق بین‌المللی پول روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدآقا قوام در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: سال‌هاست که جمهوری‌اسلامی در فهرست کشورهای غیرعضو FATF با ریسک بالا در سرمایه‌گذاری است، اما در همه این سال‌ها تبادلات و سرمایه‌گذاری سایر کشورها وجود داشته است. اما اگر به FATF بپیوندیم نظام بانکی ما فعال‌تر نخواهد شد، چون سطح تحریم‌هایی که برای ما اعمال شده، آنقدر قوی و پرفشار است که با FATF هم کاش پیدا نخواهد کرد. زمانی هیلاری کلینتون، وزیرامورخارجه اوباما اعلام کرد چنان تحریم‌های فلج کننده‌ای در رابطه با جمهوری‌اسلامی وضع خواهیم کرد که آنرا فلج خواهد کرد. لذا برای فردی که فلج شده، تحریم‌ها اثر خود را کرده و اوضاع بدتر از این نخواهد شد.

وی افزود: وزیرامورخارجه و رئیس‌جمهور گفتند در صورت پیوستن به FATF قول نخواهند داد که هیچ گشایشی اتفاق بیفتد. اگر بخواهیم به فهرست کشورهای عضو FATF نگاه کنیم و ببینیم چه اندازه کارآیی داشته، عربستان جزء این کنوانسیون است، عربستانی که یکی از بزرگ‌ترین حامیان مالی تامین تروریست است، خود غربی‌ها هم تامین کننده مالی تروریست هستند.
نماینده اسبق جمهوری‌اسلامی ایران در صندوق بین‌المللی پول ادامه داد: درباره پولشویی باید بگویم بزرگ‌ترین پولشویی در خود غرب رخ داده است، لذا این‌طور نیست که با پیوستن به FATF مسائل مالی روشن‌تر و از اختلاس و پولشویی جلوگیری شود. در کل باید به این مهم اشاره کرد که ما انقلاب کردیم و این انقلاب هزینه‌هایی دارد و باید هزینه آن را بدهیم، نه تنها در جنگ تحمیلی شهدای بسیاری دادیم، در مراحل بعدی نیز باید هزینه‌هایی را تقبل کنیم. لذا حل مشکلات ما در گرو یک حرکت سیاسی عظیم است نه چنین کارهایی. این کارها بهانه است.

قوام گفت: اگر بخواهیم درباره پیوستن به کنوانسیون‌ها کاری کنیم، نخست باید مثل غربی‌ها بتوانیم بازی کنیم. اینستکس طعمه ای است که برای کشاندن به مراحل دیگر بازی قرار دادند. برای همین محسن رضایی خبر داد که مجمع تصمیم گیری درباره پیوستن یا نپیوستن به FATF را به بعد از سال جدید موکول کردند تا با گذر زمان دریابند اینستکس چه خروجی برای جمهوری‌اسلامی به همراه خواهد داشت، این هم بازی ماست.

وی افزود: ما برای پیدا کردن راه حلی برای مقابله با شرایط کنونی، نخست مولفه‌های اقتدارمان را قبول کنیم، یکی از مولفه های اقتدار ما صنایع موشکی است و انرژی هسته‌ای. به ترامپ گفتند چرا برای کره شمالی برای مذاکره شرط نگذاشتی اما برای جمهوری‌اسلامی پیش شرط قائل شدی؟ ترامپ پاسخ داد کره شمالی موشک‌ها و تسلیحات هسته‌ای دارد که می‌تواند تمام آمریکا را با خاک یکسان کند. از این سخن در می یابیم که تسلیحات هسته‌ای کره شمالی یکی از مولفه‌های قدرت است. لذا مولفه قدرت ما حضور در منطقه است و اگر نبودیم شاید امروز با تامل و احتیاط به ما نگاه نمی‌کردند.

نماینده اسبق جمهوری‌اسلامی ایران در صندوق بین‌المللی پول ادامه داد: برای اینکه بتوانیم از عهده مشکلات و وضعیت فعلی بربیاییم باید به درون و داشته‌های خودمان نگاه کنیم و دولت‌مردان ما باور کنند ما مولفه‌های قدرتمندی در داخل داریم که با تکیه بر همان‌ها می‌توانیم از پس مشکلات و مقابله با آمریکا و غرب بربیاییم. از طرفی باید بدانیم که پذیرفتن FATF یعنی قبول محدودیت بیشتر و از همین حالا باید تهمیدات مربوط به دور زدن تحریم‌ها را قبول کنیم، زیرا هنوز FATF را نپذیرفتیم برای بانک‌ها محدودیت ایجاد شد. اگر با این شیوه پیش برویم نخواهیم توانست مشکلات مالی را سامان دهیم و در نهایت می‌توانیم با دنیا مراوده داشته باشیم بدون اینکه عضو FATF باشیم. از طرفی ما تجربه قبلی گذراندن تحریم‌ها را داریم باید در شرایط کنونی از تجارب قبلی بهره بگیریم. چاره ما پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی و ایجاد محدودیت بیشتر نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی