صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: رژیم صهیونیستی امروز با آن همه تجهیزات زمین‌گیر جمهوری‌اسلامی شده است و در مقابل حزب‌الله لبنان نتوانسته کاری از پیش ببرد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (اشارات رهبری به دو راهی‌های سرنوشت‌ساز برای اداره کشور در صحبت‌های ایشان با اعضای مجلس خبرگان) در ادامه با حضور غلامحسین یوسفی کوهپایه‌ای، کارشناس مسائل سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

غلامحسین یوسفی کوهپایه‌ای در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اگر در بحث تدبیر بخواهیم، شتابزده و سهل‌انگارانه عمل کنیم، چون در یک نوع تصمیم‌گیری در نظام بین‌الملل داریم که مسئولان عادت دارند مسائل و مشکلات را ساده‌سازی کنند، زیرا وقتی مساله‌ای سخت می‌شود، حل آن نیز دشوار می‌شود، لذا باید برای حل آن باید فکر کرد و برنامه داشت. برای همین بهترین راه این است که ساده‌سازی شود که ساده‌سازی و سهل‌انگارانه برخورد کردن موجب غفلت از مسائل می‌شود، وقتی غفلت صورت گرفت، تصمیم و یا راه حل اشتباه است یا اینکه منجر به شکست خواهد شد.

وی افزود: بنابراین تدبیر یعنی اینکه اگر خواستید تصمیمی در حوزه تصمیم‌گیری بگیرید، باید مراقب همه جوانب باشید، باید به انتها و عاقبت کار بیندیشید و تصمیمی که قرار است برای نظام بگیریم، آیا تدابیر مختلف در شرایط متفاوت را داریم که اگر شرایط دشواری پیش آمد، چگونه با آن روبه‌رو شویم؟ یا اینکه ما همان طور ساده‌انگارانه و سهل‌اندیشانه به استقبال مسائل و مشکلات برویم و بخواهیم با همان نظر ساده‌انگارانه تصمیم بگیریم. برای همین ساده‌انگاری باعث می‌شود از نفوذ، تبعات آن تصمیم و شکست‌های احتمالی غفلت کنیم.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: لذا لازم است که ما طبق حدیثی که از ائمه داریم و بر اساس عقل و منطق باید تصمیمات‌مان با تدابیر لازم و شناخت جوانب آن به دور از سهل‌انگاری و خردورزی باشد. پس تدبیر و منطق برگرفته از عقلانیت است که در تصمیمات مسئولان باید به این مساله توجه کافی داشته باشند.

یوسفی کوهپایه‌ای گفت: صحبتی که رهبری درباره شناخت واقعیت‌های میدان اشاره کردند، ناظر بر شناخت اطلاعات است، یعنی امروز در جهان می‌بینیم آن کشوری که اشراف اطلاعاتی بر محیط پیرامون یا امنیتی خودش دارد، در حوزه تصمیم‌گیری راحت‌تر می‌اندیشد و تصمیمات بهتری می‌گیرد اما اگر اشراف اطلاعاتی در میان نباشد، به طور قطع تصمیمات، رویکرد خوبی نخواهد داشت. رهبری نیز در بیانات خودشان به این مساله اشاره دارند و تاکید می‌کنند که با شناخت باید در میدان تصمیم‌گیری وارد شد.

وی افزود: به هر حال اگر یک مقام مسئولی در حیطه اختیارات و وظایف خودش بخواهد تصمیم بگیرد، واقعیت‌های موجود و محیط را نشناسد، مطمئنا تصمیمش درست نخواهد بود. اگرچه ما در جنگ به کرات تجربه کردیم، به طوری که وقتی در عملیات‌ها شناسایی خوبی داشتیم، میدان را خوب می‌شناختیم، طرح‌های عملیاتی خوب پیاده می‌شدند، نیروهای عمل‌کننده خوب توجیه می‌شدند و نتیجه نیز رضایت‌بخش‌تر بود. اما اگر چنین روندی در پیش گرفته نمی‌شد، به طور مسلم پیروزی که انتظار داشتیم، حاصل نمی‌شد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در شرایط و منطقه‌ای قرار داریم که پرتنش است و بحث انرژی که در خاورمیانه یا غرب اسیا قرار دارد و سالیان سال است که قدرت‌های جهانی به دنبال تسلط بر منطقه هستند، به ما دیکته می‌کند که باید در منطقه اشراف اطلاعاتی داشته باشیم تا بتوانیم در حوزه تصمیم‌گیری رویکرد خوبی داشته باشیم. لذا در حوزه امنیتی و نظامی خوب عمل کردیم، زیرا اشراف خوبی بر منطقه داشتیم و توانستیم بحران‌هایی که در منطقه بود به خوبی مدیریت و کنترل کنیم و حتی از میان ببریم برای مثال داعش که تهدیدی در غرب آسیا و هدف غایی آن علیه جمهوری‌اسلامی بود، ما این تهدید را به فرصت تبدیل کردیم با تکیه بر اشراف اطلاعاتی که بر منطقه داشتیم و با تسلطی که بر موضوع و میدان داشتیم توانستیم آن را مدیریت کنیم.

یوسفی کوهپایه‌ای در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اما متاسفانه وقتی مقام مسئولی بخواهد تصمیمی در این حوزه بگیرد، چون شناخت‌شان از توانمندی‌های خودی، واقعیت‌های میدان کامل نیست، در تصمیماتشان ممکن است دچار تزلزل یا ترس بشوند، اما رژیم صهیونیستی را می‌بینیم قدرتی که شش کشور عربی را به شکست کشانده، در زمانی که صاحب قدرت و تجهیزات امروز نبوده، اما امروز با آن همه تجهیزات زمین‌گیر جمهوری‌اسلامی شده است و در مقابل حزب‌الله لبنان نتوانسته کاری از پیش ببرد.مرتبط با این خبر

  • سخنان ترامپ تاییدی بر افول هژمونی آمریکا

  • زمان و قدرت کم، کفاف تغییرات دلخواه را به امریکا نمی دهد

  • سیاست اقتصادی ترامپ تنها در کوتاه مدت پاسخگوی بحران‌های آمریکا خواهد بود

  • مُسکن‌های موقت ترامپ مانع از افول آمریکا نیست

  • دیپلماسی لبخندکارگشا نبود/ اروپا در نظام سلطه کارمند ایالات‌متحده است