صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رضاخواه گفت: برخی بر این باورند حالا که داعش نابود شده، به حضور پررنگ جمهوری‌اسلامی در منطقه چندان نیاز نیست، چنین دیدگاهی در راستای اهداف رسانه‌های صهیونیستی است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (دلایل و اهمیت راهبردی حضور ایران در منطقه) در ادامه با حضور مجتبی رضاخواه،کارشناس مسائل سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در روابطی که با عراق، افغانستان و سوریه داریم، می‌توانیم بخش‌های اقتصادی را هم فعال کنیم، هر چند این موضوع هنوز به شکل جدی دنبال نشده است. اگرچه اخیرا رئیس‌جمهوری سفری به عراق داشت و بناست که روابط اقتصادی توسعه پیدا کند. لذا به بجز اقتصاد و امنیت که خیلی واضح است بحث مذهبی یا اعتقادات یا صدور انقلاب نیز بسیار مطرح است، از آنجا به لحاظ اعتقادی با وقوع ظلم مخالف هستیم و نمی‌توانیم ساکت بنشینیم در جایی که به مظلوم ظلم می‌شود.

وی افزود: حضرت علی(ع) در حکومت خودش تنها مسلمانان را تحت پوشش قرار نمی‌دهد و می‌فرماید اگر خلخالی را از پای زنی یهودی برکندند و اگر مسلمانی در این واقعه بمیرد، رواست. نشان دهنده آن است که ما کلا با ظلم مخالف هستیم و این مخالفت ریشه در اعتقادات ما و سنت پیامبر و امامان معصوم دارد. به عبارتی ایدئولوژی دین ما نپذیرفتن ظلم به مظلوم است و وقتی ما دین اسلام را قبول کردیم، نمی‌توانیم نسبت به ظلم ظالم بی‌اعتنا باشیم. لذا نمی‌توانیم ساکت بنشینیم آنجا که به مردم یمن، سوریه یا عراق ظلم شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت‌مدرس ادامه داد: از سویی جمهوری‌اسلامی آغاز کننده هیچ‌گونه مناقشه‌ای نبوده است، بلکه آمریکا از آن سر دنیا با صرف هزینه‌های وحشتناک در خاورمیانه حضور پیدا کرده و ما مجبور شدیم به این حضور یا اشغال مداخله‌جویانه در خاورمیانه واکنش نشان دهیم. ضمن اینکه در حضور آمریکا در خاورمیانه از جمله عراق تقریبا 400هزار نفر کشته شدند! حال چرا ما نباید حضور پیدا کنیم تا این تعداد از هم‌دینان و هم‌مسلکان ما کشته نشود؟

مجتبی رضاخواه گفت: در واقع از ابتدای انقلاب تاکنون هیچ‌وقت آمریکایی‌ها ساکت نشستند و همیشه در حال برنامه‌ریزی بودند، اما نکته مهم، با شکست مواجه شدن اغلب برنامه‌ریزی‌های آنها بوده است، ضمن اینکه اگر تصور کنیم قدرت جمهوری‌اسلامی زیاد شود، آمریکا از منطقه بیرون می‌رود، به نظرم تحلیل بسیار ساده‌انگارانه‌ای است، ضمن اینکه برخی بر این باورند حالا که داعش نابود شد، عراق به ثبات رسید و سوریه در حال تثبیت است، حضور پررنگ جمهوری‌اسلامی در منطقه چندان نیاز نیست، باید بگویم چنین نگاه و نظری در راستای اهداف رسانه‌های صهیونیستی است.

وی افزود: برای بررسی حضور جمهوری‌اسلامی باید قدری از دید داخلی فاصله گرفت و قضایا را از بیرون نگاه کنید، به نوعی وضعیت منطقه را باید در 40 سال پیش با امروز مقایسه کرد، در گذشته کشورهای منطقه مشکل خاصی با آمریکا نداشتند، اما در حال حاضر جمهوری‌اسلامی نه تنها با آمریکا مشکل دارد، بلکه سیاست‌های آمریکا را به چالش می‌کشد و امروز کشورهایی دور جمهوری‌اسلامی جمع شدند که کم‌کم با جمهوری‌اسلامی همراه می‌شوند. لذا اگر نگاه کلی به سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم جمهوری‌اسلامی در حال تشکیل قطب سومی در دنیاست، یعنی زمانی نام بلوک غرب با بلوک شرق در حال منازعه بود، اما جمهوری‌اسلامی با وقوع انقلاب قطب سوم را تشکیل داده و هر چه می‌گذرد در حال قوی‌تر شدن است، یعنی شک نکنید محور قطب سوم دنیا جمهوری‌اسلامی خواهد بود و با حملاتی که آمریکا به کشورهای اطراف ما کرد، کشورهای اطراف را بیشتر با جمهوری‌اسلامی همراه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: آمریکا با آنکه مدام در حال برنامه‌ریزی و هزینه کردن در خاورمیانه بود؛ اما برنامه‌ریزی‌ها و هزینه‌های هنگفتی که خرج کردند، نتیجه معکوس داد و باعث شد کشورهایی که آمریکا برای آنها هزینه کرده بود، مثل عراق امروز پای میز مذاکره با جمهوری‌اسلامی می‌نشیند و درباره گسترش همکاری‌ها قرارداد منعقد می‌کند.


مرتبط با این خبر

  • ظرفیت جمهوری اسلامی در اداره خاورمیانه، خطری برای آمریکاست

  • تحلیل توافق جدید آمریکا و روسیه در ارتباط با ایجاد آتش بس در سوریه

  • در طول چهار سال گذشته دیپلماسی موفقی داشته‌ایم

  • عراق همچنان به جمهوری اسلامی نیازمند است +صوت

  • منفعت‌طلبی آمریکا گروه منافقین را از فهرست سیاه خارج کرد

  • ترامپ برای کسب منافع اقتصادی به دنبال رابطه با رژیم صهیونیستی است

  • اختلافات درونی بین کشورهای اتحادیه عرب افزایش پیدا کرده است

  • وظیفه داریم از حقوق شیعیان در بحرین دفاع کنیم

  • نزاع‌های کشورهای عربی، بر سر سودای نهان ریاست است

  • اختلافات در خاورمیانه فضای مطلوب رشد داعش است