صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رستگاران گفت: در حال حاضر پشت‌پرده برخی از معاهدات بین‌المللی صهیونیست‌ها هستند، اگرچه ما باید در این معاهدات شرکت کنیم، اما باید مراقب باشیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مؤلفه‌های سیاسی اصلی نگاه رهبری به چشم‌انداز کشور در سال 98) با حضور علیرضا رستگاران، تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رستگاران در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: نگاه رهبری به رابطه با سایر کشورها و به ویژه غرب به معنای قطع رابطه نیست، اما همان طور که می‌فرمایند نباید از غربی‌ها انتظار کمک داشت بلکه آنها از پشت به ما خنجر می‌زنند، در همین جا متذکر می‌شوند که این سخن به معنای قطع رابطه نیست و برخی ایراد نگیرند یا اشکال وارد کنند که ما قصد داریم درب‌های کشور یا مرزها را به روی سایر کشورها ببندیم! و با دنیا ارتباط برقرار نکنیم.

وی افزود: با نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ارتباط معقول و منطقی نداشته باشیم، اصلا این‌طور نیست، همان‌طور که در آموزه‌های دینی نیز آمده و در روایتی امام علی(ع) می‌فرماید: علم را بیاموز، حتی اگر از فردی کافر باشد. لذا در روایات و آیات ما آمده که علم را باید از هر فرد و مکانی باید آموخت. لذا آنچه می‌توان از فرمایشات رهبری درباره ارتباط با دنیا درک کرد که ما به طور مطلق نمی‌خواهیم پیمان‌های بین‌المللی را نادیده بگیریم، بلکه باید آنها را ببینیم و ارتباط را برقرار کنیم اما اعتماد نکنیم! عین عبارت رهبری است که ارتباط آری اما اعتماد نکنیم.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: نباید دنباله‌رو محض باشیم در حال حاضر برخی از معاهدات بین‌المللی در جریان است که پشت آنها برنامه‌ریزی‌های سیاسی و سیاست‌گذارهای اصلی صهیونیست‌ها هستند، باید در این معاهدات شرکت کنیم اما باید مراقبت کنیم که کلاه سرمان نرود، مانند قضیه برجام و برجام‌های سیاسی بعدی نباشد، باید حواسمان را جمع کنیم. ما با دشمن یا کسی که نیت خبیثی دارد و می‌خواهد از پشت به ما خنجر بزند طرف هستیم که او خیرخواه ما نیست. به عبارتی در عین اینکه حضورمان را در دنیا اثبات می‌کنیم اما باید مراقبت هم بکنیم که خدای نکرده در یک ورطه قرار نگیریم.

رستگاران گفت: نباید به شکلی رفتار کنیم که مانند برخی از معاهدات که در حال حاضر بعضی از آقایان می‌گویند عجب کاری کردیم که اعتماد کردیم از ابتدا نباید اعتماد می‌کردیم، در حالی که قبلا آنها آزموده بودند و چرا دوباره بعضی اعتماد کردند و برخی مسائل را پذیرفتند! به نظرم در 98 و سال‌های آتی آنچه که از فرمایشات رهبری می‌توان استفاده کرد، این است که اصل بنیادین ما بر ارتباط با دنیا باشد نه اعتماد محض. رهبری اشاره کردند با برخی از کشورهای دوست و همسایه که با ما همسو و همراه هستند، حتی کشورهایی که همسو نیستند اما در مقابل ما هم قرار ندارند، خباثت ندارند، ممکن است که حتی لائیک باشند اما در برابر ما قرار نگرفتند، می‌توانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم مانند بعضی از کشورهای آسیای دور که با آنها ارتباط خوبی داریم که این نوع نگاه می‌تواند یک الگو یا مستمسکی برای سیاستمدارهای ما برای امسال و سال‌های آینده باشد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: کشور نیاز به تبیین سیاست‌های خود دارد و سخنان رهبری سرشار با تبیین است، به طوری که ارتباط با دشمن، شرایط فعلی غربی‌ها و نوع تعامل با آنها را مطرح می‌کنند از ابتدای انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی امام‌خمینی با ادبیات خاصی به آن می‌پرداختند و در حال حاضر نیز ما دایم به تبیین نیاز داریم، اگر تبیین و روشنگری باشد آن موقع در نگاه مخاطب و کسی که در کشور زندگی می‌کند، رایش در زمان انتخابات، به گونه دیگری خواهد بود، انتخابش به شکل دیگری رقم خواهد خورد، آن موقع در مجلس نمایندگان دلسوز نگران این نخواهند بود که یک موضوع واضح و روشنی مطرح می‌شود با برخی نمایندگان مواجه نشوند که یا به موضوع آگاه نیستند یا از روی غفلت یا حتی مغرضانه بخواهند برخورد بکنند. لذا باید سراغ سرمنشاهای اصلی برویم که این نیز با تبیین اتفاق خواهد افتاد.

مرتبط با این خبر

  • افراطی‌گری ترامپ به ارتباطات ایران با سایر کشورها خلل وارد کرد

  • مسئله یمن اینبار گریبان دولت امریکا را گرفت

  • امنیت منطقه را نمی‌توان جدا از خواسته‌ و نیازهای مردم خاورمیانه تبیین کرد

  • خروج آمریکا از برجام، ضربه به اعتماد بین الملل بود

  • قانون درباره مدیران دو تابعیتی جوابگو نیست

  • گزارش واهی آمریکا علیه ایران، صرفا ابزار سیاسی برای فشار به ایران است

  • اروپایی ها مذاکره را برای مذاکره می‌خواهند نه به نتیجه‌‌‌‌‌‌ رسیدن یک موضوع

  • بهانه اروپایی ها برای عملی نکردن تعهداتشان، پذیرفتنی نیست

  • سناریوی احتمالی گام چهارم/ ایران باید در همکاری با آژانس تجدیدنظر کند

  • تعداد مدیران با تابعیت مضاعف فراوان و قابل توجه است/ خلا قانونی در دو تابعیتی ها نداریم