صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: اگر می‌خواهیم نگاه فرصت‌محور به تحریم‌ها داشته باشیم باید اقتصاد پنهان را در جامعه از بین ببریم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ابعاد فرصت محور به موضوع تحریم‌ها و ضرورت نگاه بازدارندگی راهبردی به آن در چارچوب تدوین سریع راهکارهای برون رفت) با ارتباط تلفنی با علیرضا محرابی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محرابی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: رهبری در سخنانی بر این تاکید داشتند که دشمن همواره در حال سست کردن اراده و توان ملت است،آنچه که به طور مشخص دولتمردان و بدنه دانشگاهی باید در مباحث تئوریک در نظر بگیرند، ایالات‌متحده در طول 50 سال گذشته در مقابل کشورهایی که پس از انقلاب‌های دهه 50 یا به عبارتی ملی شدن نفت و موضوعات اقتصادی در کشورهای مختلف دنبال می‌کردند، اجازه ندهند کشورهایی مانند ایران روی پای خودش بایستد و در مقابل مطامع ظالمانه استعماری غرب واکنش نشان دهد.

وی افزود: آنچه در انقلاب بزرگ 57 اتفاق افتاد، نشان دهنده آن بود که ملت عزم جدی را شروع کردند و آن عزم مبتنی بر دکترین نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی پایه‌گذار نظامی شدند که حتی تبعات آن امروز فراتر از ایران در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام رفته است و شاید بگویم ایالات‌متحده در طول این 40 سال بیشترین آسیبی را که در مقابل خودش پدیرفته حتی از اتحادجماهیر شوروی نیز نبوده، بنده با استناد به نظرات کارشناسان و نظریه‌پردازان آمریکایی می‌گویم آنها تاکید بر این داشتند جمهوری‌اسلامی مهم‌ترین موضوع و مساله‌ای است که اگر روزنامه‌های موثر آمریکا را ورق بزنید روزی نیست که چند بار نام ایران آمده باشد. این مساله نشان دهنده آن است که آمریکایی‌ها به شدت بر موضوع ایران تمرکز دارند.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: در جنگ تحمیلی علیه ایران، آمریکا دریافت که ابزار نظامی در مقابل جمهوری‌اسلامی کارگشا نیست. جوانان و خیل عظیم ملت ما توانستند این دوران را پشت سر بگذارند. اما شاید بتوانیم بگوییم یک ساده‌اندیشی پس از جنگ در میان مسئولان آن‌زمان که در حوزه اقتصادی برنامه‌ریز بودند، اتفاق افتاد که به نظرم اگر اقتصاد دولتی چندان نمی‌تواند اقتصاد کشور را مدیریت کند، ریشه‌یابی آن را که نگاه می‌کنید باید به 20 سال قبل، برگردید که عده‌ای از مسئولان سیاسی در آن زمان احساس می‌کردند که اگر ایران می‌خواهد توسعه پیدا کند یا امر اقتصادی در موج سازندگی فعال شود حتما باید به کمک غرب باشد و این موضوع انحراف بسیار مهمی است و احساس می‌کنم امروز برخی از مسئولان در رده‌های مختلف اعتقاد ندارند که اقتصاد ایران با توجه به پتانسیل مساحتی آن، بافت جمعیتی و منابع غنی طبیعی و توانایی علمی که ایرانیان دارند، پیش برود.

محرابی گفت: رهبری سخن مهمی داشتند که دشمن به دنبال آن است توانمندی فکری را از جوانان کشور بگیرد. لذا اگر می‌خواهیم نگاه فرصت‌محور به تحریم‌ها داشته باشیم باید اقتصاد پنهان را در جامعه از بین ببریم. به طوری که برخی از دولتی‌ها در حوزه اقتصاد عملکرد ضعیفی دارند و نمی‌تواند حوزه ارز و اقلام اقتصادی مردم را مدیریت کنند. من احساس می‌کنم اگر یک جریان دقیق و عمیق که این اقتصاد پنهان از دولت و رانت اطلاعات گرفته شود. آن موقع در یک زمانی سایتی باز و 5 هزار خودرو ترخیص نمی‌شود و بعد ما دنبال متهم بگردیم که چه کسی مسئول است؟

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: در حوزه ارزاق مورد نیاز مردم مانند گوشت تورم اتفاق می‌افتد، یک‌دفعه پیاز و سیب‌زمینی قیمتی عجیب پیدا می‌کند و بعد قضیه را به قاچاق ربط می‌دهیم، حال اگر قاچاق وجود دارد، ناشی از اقتصاد پنهان است، زیرا در این اقتصاد کسانی ایفای نقش می‌کنند که اطلاعات و توانمندی بیشتری دارند. یک شهروند عادی در فلان منطقه نمی‌تواند دست به قاچاق آن‌چنانی بزند. بنابراین اگر می‌خواهیم به صورت فرصت‌محوری عمل کنیم بر اساس بازدارندگی اقتصادی باید اقتصاد پنهان را جمع کرد و دولت باید شفاف‌سازی کند و اگر دلار 4200 تومان است باید در همین قیمت باقی بماند.

مرتبط با این خبر

  • ایران، روسیه و ترکیه به زودی به قطب تجاری در منطقه تبدیل می شوند

  • احتکار در شرایط کنونی کمک به دشمن است +صوت

  • بازگشت پول نفت در هاله ای از ابهام...

  • سایه سنگین دلار برسر معاملات اقتصادی ایران و اروپا +صوت

  • جهان امریکا را به سخره خواهد گرفت...

  • از قوای سه گانه خیری به مردم نمی رسد

  • ذخیره داروی وارداتی برای یکسال و نیم آتی الزامی است

  • ایران؛ یکی از ارزان ترین کشورهای توریست پذیر در دنیا

  • شرکت های کوچک اروپایی؛ آخرین امید در پسابرجام؟!

  • یک نماینده مجلس: تحریم ها منجر به کاهش تولید خودرو شده است