صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یوسفی گفت: پرچم حقوق بشر در دست آمریکا و انگلیس به یک مساله خنده‌آور تبدیل شده است، در حالی که شاهد جنایت‌های آنها در زندان ابوقریب و گوانتانامو هستیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (چرا نباید به غرب اعتماد کرد؟ بازخوانی نقش تاریخی اروپا در استعمار کشورهای دیگر) با حضور دکتر غلامحسین یوسفی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) و پژوهشگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

غلامحسین یوسفی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: پس از پایان جنگ جهانی دوم و شکل‌گیری سازمان ملل متحد شاهد این بودیم که کشورهای زیادی عضو این سازمان شدند و جمعیتشان در شورای امنیت زیاد شد و استعمار به روش قدیم و کهنه دیگر مورد پذیرش نبود که با اشغال نظامی و خیمه زدن در کشور دیگری و آن را تحت تسلط بگیرد، پذیرفتنی نبود و مقاومت‌هایی که از سوی کشورهای دیگر جهان سوم شکل می‌گرفت، استعمار کهن دیگر جایگاهی نداشت، از سویی استعمارگران نیز بیکار ننشستند و به فکر افتادند که شیوه‌های جدیدی را شکل دهند و بتوانند سازماندهی کنند.

وی افزود: بنابراین استعمار نو را پس از این داریم که استعمار کهنه و قدیمی دیگر پاسخگوی چپاول استعماری نبود و ملت‌ها و کشورها اجازه نمی‌دادند که کشوری برود و به راحتی کشورشان را اشغال کند و در آن حاکمیت داشته باشد و حاکم بیگانه و خارجی باشد که بتواند کشور را چپاول کند. استعمارگران شیوه را تغییر دادند و از استعمار مستقیم به شیوه غیرمستقیم روی آوردند. برخی از جامعه‌شناسان درباره دلیل این نوع تغییر معتقدند چون شیوه استعمار کهن باعث می‌شد که استعمارگران با یکدیگر تضاد منافع پیدا کنند و این تضاد منافع باعث برخوردهایی میان آنها می‌شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: برخورد میان استعمارگران به دلیل تضاد منافع پیش می‌آمد، در حالی که آنها قصد درگیری میان خودشان را نداشتند و بر آن بودند که منافع بیشتری را از آن خود کنند، اما به هر حال تضاد منافع باعث می‌شد که انرژی و هزینه زیادی صرف این رقابت شود. لذا استعمار نو جایگزین استعمار کهن شد تا این برخوردها کاهش یابد. از سوی دیگر به دنبال آن بودند تا منافع بیشتری با مدت زمان بیشتری بهره بگیرند و از این منافع چشم‌پوشی نکنند.

یوسفی گفت: مذموم شدن استعمار کهن، به راه افتادن جنبش‌های آزادیخواهی و استقلال‌طلبی کشورها باعث شد که استعمار کهن کنار برود و جای خود را به استعمار نو بدهد. در شیوه جدید استعمار اشغال سرزمین مطرح نبود و با شیوه دیگر به اعمال نظر در کشورهای جهان سوم پرداختند به طوری که حاکمانی دست نشانده را از داخل همان کشور حاکم کردند و از طریق آنها مطامع خود را پیش بردند. در شیوه جدید استعمار بدون حضور مستقیم در کشور موردنظر مقاصد خود را پیش برد، زیرا در حضور مستقیم هزینه‌ها و تلفاتی در بر داشت و همچنین هزینه جنگ‌های داخلی و مقاومت‌هایی که ملت‌ها داشتند به آنها تحمیل می‌شد، لذا در شیوه نو چنین هزینه‌هایی برای آنها در بر نداشت بلکه ساده‌تر منافع آنها تامین می‌شد.

وی افزود: اما در استعمار فرانو، ظاهرا قدرت‌های بزرگ تسلطی بر کشورهای کوچک ندارند، در ظاهرا کسی نمی‌تواند اعمال زور و قدرتی از سوی کشورهای سلطه‌گر ببیند، اما سلطه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به صورت نیمه آشکار و پنهان دیده می‌شود و این سلطه به حدی است که تصمیم‌گیری توسط تصمیم‌گیران طبق خواسته سلطه‌گران انجام می‌شود. سلطه‌گران به شکل نامحسوس تلاش می‌کنند سلطه خود را حفظ و گسترش دهند. در این نوع استعمار، سلطه‌گران از حاکمان وابسته و دست نشانده عبور کنند و سراغ مردم آن کشورها بروند و تلاش کنند مردم را با خواسته‌های خود همراه کنند و طوری پیش بروند که مردم آن کشورهای کاری بکنند که کشور بیگانه انتظار دارد.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: استعمار نو با اعمال قدرت نرم، مقاصد خود را پیش می‌برند. امروز استعمار نو نه تنها سراغ دولت بلکه به سوی مردم، روشنفکران، دانشگاهیان برود و سعی می‌کند آنها را با خواسته های خود همراه کند. امروز پرچم حقوق بشر در دست کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس به یک مساله خنده‌آور تبدیل شده است در حالی که از آن سو شاهد جنایت‌های آنها در زندان ابوقریب و گوانتانامو هستیم. لذا آنچه در ظاهر به زبان می‌آورند و عوامفریبی می‌کنند، در عمل عکس آن اتفاق می‌افتد و ملتی که غفلت کند و درک نکند که این سلطه‌گران به دنبال چه هستند و تصور کنند آمریکا و انگلیس دوست آنهاست، سرنوشت آنها محتوم است.


مرتبط با این خبر

  • سلب تابعیت مهاجران از سوی ترامپ نقض حقوق بشر است

  • رعایت حقوق بشر از سوی مردم نیاز به فرهنگ ،تربیت و تمرین مناسب دارد

  • باور به غربی بودن حقوق بشر توهین به فرهنگ و انسانیت ماست

  • آزادی بیان تحت تاثیر بایدها و نبایدهای محیط اجرایی آن قرار می‌گیرد

  • سلاح های امریکا؛ بازهم برسر زنان و کودکان بی دفاع یمنی

  • رفتار آمریکا در رابطه با حقوق بشر منفعت‌ طلبانه است

  • آمریکا باید بابت بر هم زدن آرامش خاورمیانه پاسخگو باشد

  • سایه معادلات پشت‌صحنه در تصمیم‌گیری‌های نهادهای حقوق بشری

  • تاریخ مصرف ابوبکربغدادی برای امریکا تمام شده

  • حمایت سازمان سیا از منافقین از گذشته تاکنون وجود داشته است