صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اگر قرار است تعهدات برجام انجام نشود، ما هم می‌توانیم غنی‌سازی اورانیوم را افزایش بدهیم تا طرف مقابل نگران بشود، وقتی آنها به نگرانی ما توجهی ندارند، ضرورتی نیست که ما نیز به آنها توجهی داشته باشیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ابعاد و جایگاه اقدامات و عرصه‌های نوین فناوری هسته‌ای با توجه به جایگاه راهبردی سازمان انرژی اتمی) با حضور دکتر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

بهروز کمالوندی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در نمایشگاه جانبی که در روز ملی شدن انرژی هسته‌ای برپا شد، تقریبا 114 دستاورد رونمایی شد که شامل دستاوردهایی در حوزه‌های مختلف صنعت هسته‌ای هستند و در حقیقت می‌توان گفت که صنعت هسته‌ای در چهار شاخه مهم کاربرد دارد که ما در هر چهار شاخه موضوعات مختلفی را عرضه خواهیم کرد که همه این دستاوردها افتخارآمیز است و مهم‌ترین آنها در حوزه رادیو دارو، غنی‌سازی و غیره است.

وی افزود: اگر بخواهیم تعهدات‌مان را نسبت به برجام دسته‌بندی کنیم تا دریابیم چه تعهداتی داشتیم اکنون در چه وضعیتی هستیم و اگر قرار است ما تغییراتی در سیاست خودمان بدهیم به چه صورت خواهد بود، باید بگوییم ما محدودیت‌هایی را در دو حوزه به صورت موقت پذیرفتیم؛ یکی در حوزه غنی‌سازی یعنی از نظر تعداد سانتریفیوژها و مقدار مواد غنی شده‌ای که جمع‌آوری می‌شود برای مثال تا سقف 300 کیلو مواد که البته اگر سوخت تولید شود از این 300 کیلو مستثنی می‌شود، اما تعداد 36هزار سانتریفیوژ را پذیرفتیم که تا زمانی که تعهدات اجرا می‌شود کار غنی‌سازی را محدود کنیم، البته این نحوه از سال‌های بعد تغییر پیدا می‌کند و افزایش خواهد داشت و در سال‌های آینده عملا محدودیتی نخواهیم داشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به سه سال که از تعهدات ما به برجام می‌گذرد، می‌توانیم بگوییم کل برنامه محدودیت ما کمتر از 10 سال خواهد بود. دیگری در حوزه راکتورآب سنگین اراک است که نباید با کارخانه آب سنگین اراک اشتباه گرفت، زیرا کارخانه آب سنگین کار خودش را با ظرفیت کامل انجام می‌دهد. اما در رابطه با راکتور آب سنگین که آنها نگرانی داشتند محصولات جانبی آن مانند پلوتونیوم است که برای رفع این نگرانی مذاکرات فشرده‌ای انجام شد و در نهایت با ابداع آقای صالحی با توجه به تخصصی که دارند، به باز طراحی رسیدیم که از یک طرف به جای سوخت عادی، سوخت غنی شده در راکتور قرار بدهیم و از سوی دیگر شار نوترونی بیشتری داشته باشیم که این پروسه کار راه‌اندازی راکتور را چند سال به تاخیر می‌اندازد.

کمالوندی گفت: لذا ما در این دو حوزه محدودیت پذیرفتیم و قرار است تا زمانی که طرف مقابل تعهدات خودش را انجام بدهد، ما این محدودیت را داشته باشیم. اینکه چه زمانی تعهدات خودمان را ترک بکنیم در اختیار سازمان انرژی اتمی نیست، همان‌طور که می‌دانید هیئت نظارت هفت نفره با فرمان رهبری تشکیل شده که از مقامات عالی کشوری هستند که در جلساتی مسائل را بررسی می‌کنند و آنها تصمیم می‌گیرند بعد به ما اعلام می‌کنند و ما اجرا می‌کنیم. از سویی دیگر ما پس از خروج آمریکا از برجام، آمادگی‌هایی را لحاظ و در حقیقت خودمان را آماده جهش کردیم.

وی افزود: از جمله راه اندازی سالن مونتاژ، که اگر قرار بود به روش معمول خودش پیش می‌رفت باید چند سال دیگر این کار انجام می‌شد، اما همین سالن آماده است که سانتریفیوژهای پیشرفته را تولید بکند یا برخی محصولات را که محدودیتی در تولید آنها نداشتیم، شروع به تولید آنها کردیم و از طرفی برای تولید غنی‌سازی، همه مواد لازم را گردآوری می‌کنیم که اگر قرار شد جهشی داشته باشیم در حقیقت زمان را از دست ندهیم. اگر سوال بپرسید به فرض برجام نباشد آیا نیاز هست که غنی‌سازی ما افزایش چشمگیری داشته باشد؟ در پاسخ باید بگویم با توجه به برنامه‌هایی که سازمان انرژی اتمی دارد و ضرورت بهبود کیفیت سوخت برای نیروگاه شروع شده، در این مقطع و زمان نیاز نداریم حجم و سایز غنی‌سازی خودمان را خیلی گسترش بدهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اما به طور طبیعی وقتی مقدار زیادی اورانیوم غنی کنیم، باعث نگرانی طرف مقابل می‌شود، البته نگرانی بی‌موردی است و توصیه ما این بود که اگر قرار است تعهدات طرف مقابل انجام نشود، ما هم می‌توانیم غنی‌سازی اورانیوم را افزایش بدهیم و طرف مقابل نگران بشود، وقتی آنها به نگرانی ما توجهی ندارند، ضرورتی نیست که ما نیز به نگرانی آنها توجهی داشته باشیم. اما در حوزه‌های دیگر محدودیتی نداریم و در حال انجام دادن کار خودمان هستیم. شاید 80 درصد دستاوردهایی که در طول یک سال گذشته سازمان کسب کرده، در حوزه‌هایی است که با محدودیت مواجه نبوده است.

کمالوندی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: رهبری از ابتدا کف سطح غنی‌سازی نیروگاه‌های سازمان را مشخص کردند و ما نیز در تعهدات برجام شرط کردیم که اگر قرار است برجام را بپذیریم باید سطح تعهدات ما به نحوی باشد که مانع حداقل فعالیت و سطح تولید سازمان انرژی اتمی نشود. در همان زمان برنامه 15 ساله را به هیئت نظارت و شورای عالی امنیت بردیم که تصویب شد و در آن سطح تولید فراتر از خواسته رهبری در نظر گرفته شد که در سال پانزدهم محقق شود برای رسیدن به این سطح تولید باید سال‌ها کار کرد تا به آن حد از تولید برسیم، اما در یک زمانی ما برخی کارها را برای رسیدن به اهداف خود شروع می‌کنیم. پس از خروج آمریکا از برجام، رهبری فرمودند فعلا در چارچوب برجام سطح غنی‌سازی ادامه پیدا کند. ما نیز در چارچوب برجام، به شکلی که نقض تعهدات نشود، کارهایی را که باید انجام می‌شد، پیش بردیم. از سویی سازمان این آمادگی را دارد که پس از خروج از تعهدات برجام، برنامه‌ریزی را به شکلی انجام داده که غنی‌سازی را با میزان پیش از تعهد برجام تولید کند.

مرتبط با این خبر