صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

فرازی گفت: در واقع اینستکس چندان در مبادلات تجاری با جمهوری‌اسلامی و رفت و آمدی که باید صورت بگیرد، برای مسائل بانکی و بیمه ما کارگشا نیست.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (چرا نباید به غرب اعتماد کرد؛ بازخوانی نقش‌آفرینی اروپا در فضای خروج آمریکا از برجام) در ارتباط تلفنی با علی‌اکبر فرازی،کارشناس مسائل سیاسی و از سفرای اسبق ایران در اروپا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی‌اکبر فرازی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: روابط جمهوری‌اسلامی و اروپا فراز و نشیب‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است. این روابط در دوره پساترامپ، به نظر می‌رسد در مساله برجام و بعد از آن خیلی صادق نبودند و تنها برای حفظ وجه خودشان، به کشورهای کوچک اروپا و سایر کشورهای دنیا اعلام کنند اروپا می‌تواند تصمیم واحدی بگیرد و به عنوان یک قدرت واحد عمل کند، لذا یک فهرست سرویس به ما دادند و مدت‌ها معطل کردند در حقیقت برای اینکه نشان دهند در برجام می‌مانند و توقع دارند که جمهوری‌اسلامی نیز در برجام بماند.

وی افزود: غافل از اینکه ماندن جمهوری‌اسلامی در برجام باید به شکلی باشد که هر دو طرف از منافع حاصل از آن برخوردار شوند. اگر جمهوری‌اسلامی در برجام بماند و نتواند از منافع آن برخودار شود، چه لزومی بر ماندن در برجام است؟ از طرفی اگر اروپایی‌ها تنها بخواهند با گفتار و کلام از بودن جمهوری‌اسلامی در برجام تمجید و تعریف کنند، اما در رفتار درست در راستای سیاست آمریکا حرکت کنند، دوگانگی است که قابل تامل نیست. به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در روابط با جمهوری‌اسلامی حتی در دوره‌ای که میزان روابط تعریف شده بود و چه امروز علی‌رغم همه شعارهایی که می‌دهند، مبنی بر اینکه برخوردهای ما نباید ایدئولوژیک باشد، اما اروپایی‌ها به طور واحد با جمهوری‌اسلامی برخورد ایدئولوژیک می‌کنند و جمهوری‌اسلامی را به عنوان کشوری خارج از محدوده منافع خودشان ترسیم می‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اروپایی‌ها فقط جایی که بخواهند با کارت جمهوری‌اسلامی بازی کنند از جمله در دعوایی که با آمریکا داشتند، از ما نام می‌برند. لذا تصور می‌کنم که اروپایی‌ها عدم صداقت‌شان را ثابت کردند و اینستکس را که تعریف کردند و این همه برای آن وقت گذاشتند، در حقیقت موجود ناقص الخلقه‌ای به وجود آمد که در حقیقت بود یا نبود آن خیلی تفاوت ندارد. در واقع اینستکس چندان در مبادلات تجاری با جمهوری‌اسلامی و رفت و آمدی که باید صورت بگیرد، چندان برای مسائل بانکی و بیمه ما کارگشا نیست. این مساله دریچه‌ای است برای اروپایی‌ها تا ما را سرگرم کنند و زمان را بسوزانند.

فرازی گفت: مساله برجام پس از خروج آمریکا برای اروپایی‌ها دستاویزی شد که با ماندن در آن نشان دهند که استقلال خودشان را حفظ کردند و بدون آمریکا نیز می‌توانند یک تعهد بین‌المللی را پیش ببرند، اگرچه این تعهد فعلا تنها در کلام پیش رفته و نه عمل. نکته مهم‌تر اینکه، با کارت ما در مقابل روسیه و آمریکا بازی کنند. بنابراین تصور می‌کنم وقت آن رسیده که به طور جدی بازنگری در روابط با اروپا داشته باشیم.

مرتبط با این خبر

  • دلارهای عربستان و امارات سودی برای عمرالبشیر نداشت

  • سوختن کارت عمرالبشیر موجب برکناری‌اش شد

  • کودتای سودان برای خانه‌نشین کردن مردم صورت گرفت

  • ترامپ نمی‌تواند با تحریم سپاه، ایران را وادار به مذاکره کند

  • تحلیل مداخلات سیاسی و نظامی آشکارعربستان در کودتای نظامی الجزایر و سودان

  • پنتاگون، سخن ترامپ را در تحریم سپاه نشنیده گرفت

  • سیلی‌های متعدد سپاه به آمریکا باعث تحریمش شد

  • آمریکا به دنبال ایجاد فشار روانی و اقتصادی به ایران است

  • اُم‌ الدلایل آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه، ناکامی‌ در غرب آسیاست

  • تحریم سپاه معامله‌ای خاص برای پیروزی نتانیاهو در انتخابات است