صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

فرازی گفت: در واقع اینستکس چندان در مبادلات تجاری با جمهوری‌اسلامی و رفت و آمدی که باید صورت بگیرد، برای مسائل بانکی و بیمه ما کارگشا نیست.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (چرا نباید به غرب اعتماد کرد؛ بازخوانی نقش‌آفرینی اروپا در فضای خروج آمریکا از برجام) در ارتباط تلفنی با علی‌اکبر فرازی،کارشناس مسائل سیاسی و از سفرای اسبق ایران در اروپا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی‌اکبر فرازی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: روابط جمهوری‌اسلامی و اروپا فراز و نشیب‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است. این روابط در دوره پساترامپ، به نظر می‌رسد در مساله برجام و بعد از آن خیلی صادق نبودند و تنها برای حفظ وجه خودشان، به کشورهای کوچک اروپا و سایر کشورهای دنیا اعلام کنند اروپا می‌تواند تصمیم واحدی بگیرد و به عنوان یک قدرت واحد عمل کند، لذا یک فهرست سرویس به ما دادند و مدت‌ها معطل کردند در حقیقت برای اینکه نشان دهند در برجام می‌مانند و توقع دارند که جمهوری‌اسلامی نیز در برجام بماند.

وی افزود: غافل از اینکه ماندن جمهوری‌اسلامی در برجام باید به شکلی باشد که هر دو طرف از منافع حاصل از آن برخوردار شوند. اگر جمهوری‌اسلامی در برجام بماند و نتواند از منافع آن برخودار شود، چه لزومی بر ماندن در برجام است؟ از طرفی اگر اروپایی‌ها تنها بخواهند با گفتار و کلام از بودن جمهوری‌اسلامی در برجام تمجید و تعریف کنند، اما در رفتار درست در راستای سیاست آمریکا حرکت کنند، دوگانگی است که قابل تامل نیست. به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در روابط با جمهوری‌اسلامی حتی در دوره‌ای که میزان روابط تعریف شده بود و چه امروز علی‌رغم همه شعارهایی که می‌دهند، مبنی بر اینکه برخوردهای ما نباید ایدئولوژیک باشد، اما اروپایی‌ها به طور واحد با جمهوری‌اسلامی برخورد ایدئولوژیک می‌کنند و جمهوری‌اسلامی را به عنوان کشوری خارج از محدوده منافع خودشان ترسیم می‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اروپایی‌ها فقط جایی که بخواهند با کارت جمهوری‌اسلامی بازی کنند از جمله در دعوایی که با آمریکا داشتند، از ما نام می‌برند. لذا تصور می‌کنم که اروپایی‌ها عدم صداقت‌شان را ثابت کردند و اینستکس را که تعریف کردند و این همه برای آن وقت گذاشتند، در حقیقت موجود ناقص الخلقه‌ای به وجود آمد که در حقیقت بود یا نبود آن خیلی تفاوت ندارد. در واقع اینستکس چندان در مبادلات تجاری با جمهوری‌اسلامی و رفت و آمدی که باید صورت بگیرد، چندان برای مسائل بانکی و بیمه ما کارگشا نیست. این مساله دریچه‌ای است برای اروپایی‌ها تا ما را سرگرم کنند و زمان را بسوزانند.

فرازی گفت: مساله برجام پس از خروج آمریکا برای اروپایی‌ها دستاویزی شد که با ماندن در آن نشان دهند که استقلال خودشان را حفظ کردند و بدون آمریکا نیز می‌توانند یک تعهد بین‌المللی را پیش ببرند، اگرچه این تعهد فعلا تنها در کلام پیش رفته و نه عمل. نکته مهم‌تر اینکه، با کارت ما در مقابل روسیه و آمریکا بازی کنند. بنابراین تصور می‌کنم وقت آن رسیده که به طور جدی بازنگری در روابط با اروپا داشته باشیم.

مرتبط با این خبر

  • اینستکس یک قدم پایین تر از SPV است/ اینستکس، سازوکار مالی نیست

  • تصویر روشنی از اینستکس در کشور وجود ندارد

  • شیرینی اینستکس زودگذر و مقطعی است

  • اینستکس تنها مبادلات تجاری ایران را تسهیل می کند

  • اینستکس، یک ابزار تاخیری برای تداوم برجام است

  • شش تا نه ماه انتظار؛ برای اجرای اینستکس

  • شرکت های بزرگ اروپایی با ساز و کار مالی رابطه ندارند

  • اینستکس اروپایی ها، توانایی دور زدن تحریم های آمریکا را ندارد

  • پیش شرط اروپاییها در مورد تعهداتشان در برجام و عملیاتی کردن «اینستکس»، غیر اخلاقی است

  • مجمع تشخیص به دنبال کاهش فشار بر مردم است / FATF، استقلال داخلی را از بین می برد