گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی: اقدام آمریکا در رابطه با سپاه از روی انفعال بوده نه ابتکار

دولت آبادی گفت: کنش آمریکایی‌ها در واکنش به اقدامات سپاه است، سپاه توانسته با اقدامات مستشاری به سمت الهام‌بخشی انقلاب‌اسلامی به غرب آسیا حرکت کند.

1398/01/25
|
10:15

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی مهمترین علل اقدام غیر معقول دولت آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی) با حضور محمودرضا شمس دولت‌آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمودرضا شمس دولت‌آبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در حال حاضر درباره رویکرد آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد، در بررسی برخی از نشریات جهان و اظهارنظر مسئولانی که در این ارتباط بحث داشتند، به نظر می‌رسد این اقدام عملیات روانی نیز نیست، بلکه جنگ نرم است و جنس جنگ نرم ابزارش دروغ، فریب، تهمت و القاء است، یعنی ابزاری که بر اساس آن می‌خواهد حریف را در شرایطی قرار بدهد که نتواند از توانمندی‌ها، قابلیت‌ها و فرصت‌هایش استفاده کند. در واقع هدف اصلی آنها، این است که سپاه نتواند از آنچه که دارد، بهره بگیرد.

وی افزود: از لحاظ اقتصادی، آمریکایی‌ها معتقدند که نبض اقتصادی جمهوری‌اسلامی در دست سپاه است، لذا اگر سپاه تحریم شود، بر اقتصاد کشور فشار می‌آید. تحلیلی که اشتباه است و اصلا این‌گونه نیست. ضمن اینکه حضور سپاه در فعالیت‌های سازندگی از جنس اقتصادی نیست برای مثال در عسلویه یا در پروژه‌های مهم دیگر چون شرکای خارجی صحنه را خالی کردند، به نحوی می‌خواستند ما را به انزوا بکشانند و بگویند توانایی و قابلیت داخلی وجود ندارد، اما سپاه توانست با روحیه جهادی که دارد،آن توانایی‌ها را به مرحله عمل دربیاورد. برای همین به نظر می‌رسد طرح آمریکایی‌ها، از روی ابتکار و خلاقیت نبوده بلکه بنا به انفعال بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: نکته بسیار مهمی است، یعنی اقدامی که در ابتدا هدفی سودمند را دنبال می‌کند به نوعی کنش آمریکایی‌ها در واکنش به اقدامات سپاه است، به طوری که سپاه توانسته با اقدامات مستشاری خودش و لبه برنده در واقع الهام‌بخشی انقلاب‌اسلامی به غرب آسیا حرکت کند و در برابر اسلام پوشالی و دروغینی که عربستان پرچمدار آن است، خوب و دقیق عمل می‌کند و باعث شده در غرب آسیا محبوبیت پیدا کند.

شمس دولت‌آبادی گفت: بنابراین آمریکا به نوعی منفعلانه سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، اقدامی که به لحاظ حقوقی مخاطراتی را برای ایالات‌متحده ایجاد کرد، به طوری در نخستین واکنش دو تن از اعضای شورای امنیت چین و روسیه نسبت به آن موضع‌گیری و با این تفکر مخالفت کردند. از سویی در دنیا دو موضوع رسمی داریم که از این عمل آمریکا حمایت کردند؛ نخست حمایت عربستان سعودی و دیگر رژیم اشغالگر قدس را در پی داشت و همچنین حمایت بحرین که چون از سوی عربستان اشغال شده، چندان قابل بحث نیست.

وی افزود: به نظرم حرکت ایالات‌متحده در قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی یکی از شکست‌های سریالی سپاه خواهد بود، زیرا نیرویی که آنها عنوان تروریست به آن دادند به کمک پایداری کشور رفته و در تلاش برای برقراری امنیت است و آزادانه اقدامات فرهنگی و اجتماعی می‌کند و امروز بر خلاف پنجاه، شصت سال گذشته در امنیت‌بخشی به انرژی نقش نخست را جمهوری‌اسلامی دارد که یکی از ضمانت‌های اجرایی آن وجود سپاه پاسداران است. از سویی ثبات سیاسی که در لبنان، عراق و سوریه به وجود آمده، مدیون کارهای مستشاری و اقداماتی بوده که سپاه انجام داده است. ثباتی که امیدواریم به زودی در سودان و یمن نیز به وجود بیاید، ثبات در پی تحولاتی که در حال شکل گرفتن است، تحولاتی که حتما به سمتی خواهد بود که آمریکا پیش از پیش ناکام خواهد ماند و جبهه مقاومت در برابر آمریکا برای انسجام‌بخشی، الهام‌بخشی و امنیت‌بخشی کشورهای مستضعف و محروم منطقه بیش از پیش از این فرصت‌ها بهره کافی را بگیرند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی