گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نائب رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس: نباید در مقابل اقدامات ماجراجویانه آمریکا دستخوش احساسات شویم

دهقانی گفت: وظیفه مجلس، عقلانیت در رصد کردن تمام اقدامات آمریکاست، زیرا بعضی از اقدامات مبتنی بر برنامه و هدف آنها این است که جمهوری ‌اسلامی دستخوش احساسات شود و اقدامی خلاف قوانین بین‌المللی انجام دهد و آمریکایی‌ها از آن سوء‌استفاده بکنند.

1398/01/31
|
16:42
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (الزامات و بایسته‌های برخورد فعال و بهنگام مجلس با مواضع و اقدامات کشورهای غربی و آمریکا علیه جمهوری‌اسلامی ایران با توجه به گلایه رهبر معظم انقلاب) در ارتباط تلفنی با کمال دهقانی فیروزآبادی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

کمال دهقانی‌فیروزآبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی در زمینه منابع ملی و تامین امنیت ملی کشور از هیچ اقدامی فروگذار نیست و هر اقدامی که بتواند انجام خواهد داد. بخشی از این مسئولیت‌ها، در زمینه عهدشکنی‌های آمریکاست؛ برجام یا اقدامات غیرقانونی که آمریکا در سطح دنیا بر علیه کشور ما یا سایر کشورها انجام می‌دهد که به نوعی به ما مربوط می‌شود. مجلس در مقابل اقدامات مخرب آمریکا بیکار نبوده و مصوباتی را تصویب کرده است.

وی افزود: مجلس 23 مهرماه 94 قانون اقدام متقابل و متناسب جمهوری‌اسلامی در اجرای برجام را تصویب کرد؛ قانونی که بسیار قوی است و اقدامات بسیار گسترده‌ای را در هیئت عالی نظارت بر برجام برمی‌گیرد، چنانچه طرف یا طرف‌های مقابل به نقض تعهدات برجامی خود بپردازند، هیئت عالی (که از طرف مقام معظم رهبری تعیین شدند) به عنوان یک دیده‌بان عمل کنند. اگر نقصی است یا طرف مقابل مواردی را نقض کرد، دیده‌بانی کند و چنانچه منافع و امنیت ملی ما به خطر می‌افتد، راسا می‌تواند اقدام کند. لذا مجلس کار خودش را انجام داده و قانون کاملی را تصویب کرده است و حالا وظیفه هیئت عالی نظارت است که ارزیابی کند، طرف مقابل ما (آمریکا و همه کشورهای عضو شورای امنیت) تا چه اندازه به تعهدات خودش عمل می‌کند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: آمریکا یکی از کشورهای عضو توافقنامه برجام بود که در زمان ترامپ به شکل دیوانه‌واری رفتار می‌کند، دیوانه‌ای که به هیچ یک از تعهدات خودش یایبند نیست. در این صورت نقصی بر ما وارد نیست بلکه متوجه آمریکاست که خود را داعیه دار لیبرالیزم و دوموکراسی در جهان می‌داند اما کمترین اعتنایی به اصل وفای به عهد که یکی از اصولی‌ترین نظام بین‌الملل است، زیر پا می‌گذارد.

کمال دهقانی‌فیروزآبادی گفت: قانون مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه، 22 مرداد 1396 امضا شد و 27 ماده دارد که اگر به مواد آن نگاه کنید، همه نوع کمک را به نیروهای مسلح، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات و وزارت امورخارجه کردیم و مبالغ مالی را نیز در نظر گرفتیم تا هر کار ماجراجویانه‌ای که آمریکا در منطقه انجام می‌دهد، رصد کنند و اقدامات متناسب را انجام بدهند. برای اجرایی شدن آن، جلساتی را در کمیسیون امنیت ملی با دولت گذاشتیم و اقدامات دولت را رصد کردیم که آخرین اقدام، طرح متقابل در برابر آمریکا در قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بود که کلیات طرح تصویب شد.

وی افزود: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری نمایندگان سعی کردند قدری بیشتر فعال شوند و طرح‌هایی که لازم هست، ارائه شود و در تمام این طرح‌ها آنچه که مبنای کمیسیون امنیت ملی است، رساندن صدای انقلابی مجلس در قالب مصوبات و همچنین عقلانیت در رصد کردن تمام اقدامات آمریکاست، زیرا بعضی از اقداماتی که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند مبتنی بر برنامه است و هدف آنها نیز این است که جمهوری‌اسلامی دستخوش یک نوع احساساتی بشود و اقدامی انجام دهد که خلاق قوانین بین‌المللی باشد و آنها نیز از این اقدامات سوء‌استفاده بکنند اما انقلاب‌اسلامی در 40 سالگی خودش به اوج عقلانیت رسیده و حتما هر کاری که انجام بدهد در چارچوب قوانین مصوب و شفاف خواهد بود، قوانینی که تصویب شده و به دولت ابلاغ شده است. دولت باید آنها را اجرا کند و نظارت بر اجرای آن نیز وظیفه مجلس است که نمایندگان باید پیگیر اجرای قوانین مصوب با استفاده از اختیارات قانونی خود باشند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: از طرفی ما باید برای مقابله با حرکتهای افراطی آمریکا انسجام خودمان را حفظ کنیم. همان‌طور که در مقابله با اقدام آمریکا در رابطه با سپاه، نمایندگان از همه فراکسیون‌ها با پوشاندن لباس سپاه از این نیروی رسمی انقلاب حمایت کردند و با تصویب قوانین و پیگیری، باز هم از آنها حمایت می‌کنند. همچنین برای پیگیری برخی از مصوبات مجلس برای اقدام متقابل علیه آمریکا به دولت واگذار شده، گاهی به نیروهای نظامی و گاه به وزارت خارجه که در امور خارجی و مسائل منطقه فعال است و گاه نیاز است که برای مقابله با آمریکا در مجامع حقوقی بین‌المللی فعال‌تر باشیم. در همین زمینه باید انتقاد کنم وقتی تاکید میکنیم که نیروهای راهبردی برای فعالیت بهتر و کارا تقویت شوند در کنار آن باید وزارت خارجه نیز تقویت شود و این‌طور نباشد که رها شود، ما باید حداقل کمک را به وزارت خارجه بکنیم و بعد انتظاراتی داشته باشیم که فراتر از سطح وزارت خارجه باشد و نتواند آن انتظارات را برآورده کند. با این همه مجلس، وظیفه اجرای قوانین را بر عده دولت یا هر بخشی از آن که بگذارد، باید بر اجرای آن نظارت پیگیر و دقیق داشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی